GTX 1070 vs RX VEGA 56

Sizce durumuna göre hangisini almalıyım?

• Evga SC Gtx 1070 (1850TL)

Oy: 8 20,5%
  • Gigabyte Windforce Gtx 1070 (1995TL)

Oy: 3 7,7%
  • Gigabyte G1 Gtx 1070 (2000TL)

Oy: 0 0,0%
  • Rx Vega 56 (Tahmini 2000-2100 TL)

Oy: 28 71,8%

• Oy verenlerin toplamı
    39

Anıl Budak

Kilopat
Sizce hangisini almalıyım?
14 Ağustos'ta Vegalar çıkıyor. RX Vega 56 400 dolar bandında AMD yönelik oyunlarda 10-15 FPS fazla alıyor. Ayrıca Hintli abimizin anlattığı bir çok yeni teknoloji barındırıyor. Tabi ki pratikte bunların önemi tartışılır. Az önce stokları bitmeden "EVGA GTX 1070 8GB SC Gaming ACX 3.0 Black Edition" model bir ekran kartı aldım. Aldıktan bir kaç saat sonra stokları hemen tükendi. 440 + 90 (kargo) - 10 (kodum vardı) = 520 dolar ediyor. 1850 TL. Amazon.com'dan aldım en kötü iptal ederim diye. Bir sıkıntısı var o da çok geç getiriliyor. Dün aldım 18-25 Ağustos'ta gelir diyor. Yaz tatili bitince okul başlıyor bırakın oyunu bilgisayara girecek zamanım olmuyor.

Amazon.de'de de "Gigabyte GTX 1070 8GB Windforce OC" gördüm. Toplam 480 Euro. 1995 TL ediyor. 12-17 Ağustos'ta gelir diyor. Açıkçası az önce fiyatı değişti. Normalde 440 (1840 TL) Euro'ydu.

Aynı şekilde amazon.de'de 8 Ağustos'ta stoğa gireceği gözüken Aynı Gigabyte modelin G1 versiyonu. Fiyatı 481 Euro. 2000 TL civarı. 8 Ağustos'ta stoklarda 15 - 20 Ağustos'ta elimde olurmuş.

RX Vega 56 var. Ağustos 14'ünde çıkacak. AMD tabanlı oyunlarda 10-15 FPS farkı var ama çok büyük bir kaç sıkıntı var.

1) 14 Ağustos çıkış amazon.com'da. 30 Ağustos - 5 Eylül'de elimde olur en erken. (Amazon.com'dan ne zaman ekran kartı almaya çalışsam 3 hafta sürüyordu en erken kargo. Öngörü yani.)

2) RX Vega 56 400 dolardan satışa çıkmayacak. Reddit'te okudum. 400 dolar (before tax) vergisiz fiyatmış. 400 dolar + en iyi ihtimalle 50 dolar vergi + 20 dolar (en iyi ihtimalle) custom soğutmaya + 90 dolar Türkiye'ye kargo ve vergi derken. Etti mi size 560 dolar. 1975 TL civarı. Bide bu en iyi ihtimal fiyatı. Buna 560 dolar vereceğime giderim ucuz Gigabyte GTX 1080 alırım. Amazon'da 2000-2100 TL civarında.

3) Referans tasarım almam hiçbir ekran kartı üreticisinden. Ne kadar şık gözükürse gözüksün. Sonuçta soğutması (hava soğutmalı olanların) çok ısınacaktır. Diğer tasarımlar Ağustos 14'te mi çıkacak belli değil ve ne kadar kar koyarlar muamma. Ben en iyi ihtimalle 20 dolardan hesapladım üstte.

3) Vegaların TDP değerli çok yüksek. PSU'm uygun 600W ama bu 3-4 yıl kullanımda ciddi para götürüsü olabilir.

Bunlara bakacak olursak. RX Vega o kadar da başarılı gözükmüyor. (Naviler Nvidia'nın tahtını sarsacak kartlar olacaktır. Vegalar şuan sızdırılan benchmarklara göre RX 400-500 serilerine göre o kadar da başarılı değil bence. (Sızıntıların doğru olduğunu düşünüyorum çünkü RX 400-500 serisi de sızdırılmıştı ve kart aynı sızdırılan veriler gibi sonuç vermişti.)

Kriterlerim:

• Öğrenci adamım fiyat çok tuzlu olmasın mümkünse.
  • Yaz tatilinden önce elimde olsun isterim ama Vega 56 1 ay beklemeye değecek bir kartsa beklerim. Kışın maksimum haftada 1 kez bile bilgisayara giriyor olsam bile ileriye dönük olacaksa beklerim
  • Soğutması mümkünse iyi olmalı.
  • Geleceğe dönük beni 3-4 yıl idare etsin isterim.

Monitörüm 1080P 75 Hz. Siz "Bu 1070 2k kartıdır!" demeden önce söyleyeyim. Dediğim gibi geleceğe yönelik olsun. Böyle beni 2 yıl idare etsin, ultrada 50-60 FPS alsın en azından. 3 ve 4. yıllarda da low-medium 60 FPS götürse yeterlidir. 3-4 yıl sonra o zamana göre üst düzey bir PC dizmeyi düşünüyorum. Hazır okul da bitmeye yaklaşırken.

Ekstra sorular:
  • EVGA nasıl bir marka acaba? Soğutması iyi midir? Saat hızları gayet yüksek fiyatına göre. Biraz şaşırttı. Arka plakası da yok ayrıca.
  • GTX 1070 / RX Vega 56 önceki tecrübelerinize göre beni ne kadar götürür acaba? Eminim ki hala GTX 750Ti gibi kartlar kullanan vardır forumda :)

Teşekürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tahminimce gtx 1070 bandında ekran kartı bakanların buna ben de dahil olmak üzere çoğu kişinin soruları sizinkilerle aynı. Bütün soruları hemen hemen çok güzel özetlemişsiniz ancak hesaba katmadığınız bir sorun var. Forumlarda okuduğum kadarıyla madenciler maalesef ki vega kartlarla yakından ilgileniyor. Yani anlayacağınız mecburen gtx 1070'e yönelebiliriz stok sıkıntısından dolayı. Ben yine de tercihimi bekleyip görmekten yana kullanacağım.

Tahminimce gtx 1070 bandında ekran kartı bakanların buna ben de dahil olmak üzere çoğu kişinin soruları sizinkilerle aynı. Bütün soruları hemen hemen çok güzel özetlemişsiniz ancak hesaba katmadığınız bir sorun var. Forumlarda okuduğum kadarıyla madenciler maalesef ki vega kartlarla yakından ilgileniyor. Yani anlayacağınız mecburen gtx 1070'e yönelebiliriz stok sıkıntısından dolayı. Ben yine de tercihimi bekleyip görmekten yana kullanacağım.
Haklısınız zaten soruları Google'a Gtx 1070 mi alayım Rx Vega 56 mı diyenler için açmıştım. Benim de merak ettiklerim vardı onları da yazdım. Cevap veren olmadı henüz ama olsun. Ah şu madenciler yok mu ay -_-

Çıkarımların güzel normal şartlar olsa bu kartın fiyatının GTX 1070' den düşük olmasını beklerdik fakat mining olayı yüzünden eğer talep görürse fiyatı muhtemelen artacaktır, fakat bunun yanında benim tahminim 1070'in fiyatını biraz düşüreceği yönünde.

Vega 56 Referans için Teknobiyotik 1700TL'den ön sipariş alıyor bilginize.
Bu arada en az kartın fiyatı 1900'den olur Türkiye'de. Adamlar sitelerinin reklamını yapmak için yapıyorlar böyle şeyleri genelde. Daha amazon.com'da bile ön-siparişe açılmamış iken teknobiyotik'te açılması zaten mantıklı değil. O fiyat en iyi KDV'siz, distribütör karı ve kargo fiyatı olmadan hesaplanmış ücretidir haberinize. Oradan ön-sipariş vermenizi önermiyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı