GTX 1080 Darboğaz ve Sıcaklık Sorunu

Sheriiff

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selamlar,
Yaklaşık 4-5 saat Black Ops 4 oynadım. Ultra ayarlarda %100 resolutionda 160-170 FPS alabiliyorum fakat CPU kullanımı %99 GPU kullanımı ise %80-%99 arası gidip geliyor. Hafif bir darboğaz yaşıyorum sanırım. Bu esnada CPU sıcaklığı 67, GPU sıcaklığı 79 civarlarında oluyor.
Darboğazı aşmak için resolution'u %110'a çektiğimde ise;
GPU kullanımı %99, CPU kullanımı ise %90 civarlarında oluyor. GPU sıcaklığı 81-82, CPU sıcaklığı ise yine 67 civarlarında kalıyor. FPS 140-150 oluyor. Bu durumda darboğazı aştığımı düşünüyorum fakat GPU sıcaklığı 80'i geçtiği için fan %60 hızına ulaşıyor ve gürültü yapıyor.
Sırf darboğazı yaşamayayım diye resolutionu %110'da kullanmak mantıklı mı? Darboğaz yaşanırken CPU devamlı %99 kullanımda olduğu için CPU'ya bir zararı olmaz sanıyorum değil mi? CPU sıcaklığı 69'u geçmiyor çünkü. Ayrıca resolutionu %110'a aldığımda ekran kartı sıcaklığı 82 derecelere çıkıyor. Bu kart için 80 derece civarları normal sanıyorum.
Bu arada işlemci OC yapmadım. İşlemci soğutucum ise Cooler Master Hyper 103 model.
Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner ile ekran kartı sıcaklığını istediğin dereceye ayarlayıp ekran kartını daha stabil tutabilirsin. 144hz monitör kullanıyorusun. Vsync açıp ekran kartını biraz daha rahatlatabilirsin.

Founders versiyon için 80-85 dereceler normal karşılanabilir.

Blower fanlı bir kart için o sıcaklıklar normal. Yanlış tercih yapmışsınız o konuda.
Aslında 80 dereceleri göreceğimi biliyordum. Kartı çok uygun fiyata almıştım black fridayde. Yoksa Strix model alırdım.
MSI Afterburner ile ekran kartı sıcaklığını istediğin dereceye ayarlayıp ekran kartını daha stabil tutabilirsin. 144hz monitör kullanıyorusun. Vsync açıp ekran kartını biraz daha rahatlatabilirsin.

Founders versiyon için 80-85 dereceler normal karşılanabilir.
Kartı 75 derecelerde tutarken de fan hızı %70 lere çıkıyor gürültü yapıyor biraz.
Vsync açtığımda kart dediğiniz gibi biraz rahatlıyor ve GPU kullanımı %85 ve sıcaklık 78 civarlarına iniyor, CPU ise %99 kullanıma ve 67-68 derece sıcaklığa ulaşıyor. Bu hafif darboğazın CPU'ya biraz zararı olur mu sence ? Ekran kartını rahatlatayım derken başka bir sorun çıkarmak istemem.
Herkese selamlar,
Yaklaşık 4-5 saat Black Ops 4 oynadım. Ultra ayarlarda %100 resolutionda 160-170 FPS alabiliyorum fakat CPU kullanımı %99 GPU kullanımı ise %80-%99 arası gidip geliyor. Hafif bir darboğaz yaşıyorum sanırım. Bu esnada CPU sıcaklığı 67, GPU sıcaklığı 79 civarlarında oluyor.
Darboğazı aşmak için resolution'u %110'a çektiğimde ise;
GPU kullanımı %99, CPU kullanımı ise %90 civarlarında oluyor. GPU sıcaklığı 81-82, CPU sıcaklığı ise yine 67 civarlarında kalıyor. FPS 140-150 oluyor. Bu durumda darboğazı aştığımı düşünüyorum fakat GPU sıcaklığı 80'i geçtiği için fan %60 hızına ulaşıyor ve gürültü yapıyor.
Sırf darboğazı yaşamayayım diye resolutionu %110'da kullanmak mantıklı mı? Darboğaz yaşanırken CPU devamlı %99 kullanımda olduğu için CPU'ya bir zararı olmaz sanıyorum değil mi? CPU sıcaklığı 69'u geçmiyor çünkü. Ayrıca resolutionu %110'a aldığımda ekran kartı sıcaklığı 82 derecelere çıkıyor. Bu kart için 80 derece civarları normal sanıyorum.
Bu arada işlemci OC yapmadım. İşlemci soğutucum ise Cooler Master Hyper 103 model.
Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum.
Sistemi yeni topladım bu arada. VSYNC ayarını kapattım, CPU Priority ayarı da varmış onu da kapattım. Şimdi GPU %99 sabit kullanımda, CPU ise %85-99 arası değişiyor. CPU kullanımı yine de bana biraz fazla geldi. Dediğiniz gibi GPU sıcaklığını 75 dereceye kitledim, fan %60 civarlarında çalışıyor, biraz gürültülü ama olsun.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı