GTX 1080 oyunlarda %20 kullanılıyor

CALXTT

Hectopat
Dostlar öncelikle iyi akşamlar.

Sistemim:
  • Ekran Kartı: GTX 1080 G1 Gaming 8G
  • İşlemci: Ryzen7 2700
  • Anakart: ASRock B450 Pro4
  • RAM: 1x8 G.Skill 8 GB 3200MHz
  • 1x8 XGP 8 GB 3200MHz
  • RAM'ler 3200 fakat işlmeci 2933 MHz destekliyor 2933MHz kullanıyorum.

Dostlar sorum şudur: Ekran kartım oyunlarda tam gücüyle çalışmamakta yani sürekli %20-%30 civarı kullanılıyor. En son bir darboğaz mı söz konusu acaba diye size sormak istedim çünkü çözümünü bulamadım. Ben genelinde oyunlarda düşük görüntü kalitesinden yanayım yani bir nevi yüksek FPS isteyen birisiyim ondan dolayı PUBG'de en düşük ayarlarda oynuyorum ve FPS değerlerim 40-50'ye kadar düşüyor. Çözüm olabilecek veya bu konuda bilgisi olan herhangi birisi varsa çok sevinirim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Son olarak işlemci update yapmaya karar verdim (Ryzen 5 5600) besleyemiyor diye. Bir işlemci değişikliği veya aynı marka RAM kullanırsam sorun düzelir mi? Yardımcı olabilecek birisi varsa şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun üzerinden başlık açtım, 1660 Ti ile tamamen aynı sorunum var. İşleme ölçeşini 120 yapıyorum yine aynı, Ultra-Very Low kâr etmiyor hep 30 40 FPS oynanacak şekilde değil. 8 GB 2666MHz sıkıntı sanırım. Tek kanal.

20 yapıyorum yine aynı, Ultra-Very Low kâr etmiyor.

CPU-Z üzerinden kontrol edebilirsin Dual olarak çalışıp çalışmadığını. Dual channel olarak çalışıyorlarsa ayarları ve çözünürlüğü yukseltmekten başka çaren yok. DSR açabilirsin.

1675213748966.png

Hocam şöyle ikisini de attım tam olarak anlamadım siz anlarsınız diye paylaşıyorum.

1675213816375.png

2. fotoğrafa bakıldığı zaman CPU-Z uygulamasında RAM'larim 1600MHz de mi çalışıyor yoksa genelinde öyle mi gözüküyor.

Ve DSR teknolojisini kullanıp denedim. O zaman ekran kartı kullanımı artıyor.

Eki Görüntüle 1652749

Hocam şöyle ikisini de attım tam olarak anlamadım siz anlarsınız diye paylaşıyorum.

Eki Görüntüle 1652750

2. fotoğrafa bakıldığı zaman CPU-Z uygulamasında RAM'larim 1600MHz de mi çalışıyor yoksa genelinde öyle mi gözüküyor.

RAM'ler Dual olarak 2866 Mhz'de çalışıyor hocam. 2 farklı RAM'i beraber kullandığınız için olması gereken frekanstan biraz daha dusuk bir frekansta çalışıyor bu da performansa az da olsa etki ediyor tabii. DSR açtığınızda ekran kartı kullanımının artması normal, sonuçta daha yüksek bir çözünürlükte işliyor görüntüyü ve bundan kaynaklı olarak ekran kartına yük biniyor. 1080p'de ekran kartinizi DSR açmadan darbogazsiz bir şekilde kullanmak istiyorsaniz işlemcinizi daha üst bir işlemciyle değiştirmeniz lazım.

Eki Görüntüle 1652749

Eki Görüntüle 1652750

Cpu Z yarisini gösterir. Senin ram 3200mhz .

Geri
Yukarı