GTX 1080 Oyunlarda Ani FPS Düşmesi Ve Performans Kaybı

Özgün Hazar

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı toplayalı 8-9 ay oldu. Sistemim gayet güzel performans sunuyordu. Son 1 aydır performansından memnun değilim. İki saat PUBG oynadıktan sonra ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Bazen 40-50 bazen de 60 FPS'lik düşüş yaşıyorum. PUBG oynarken GPU ve CPU kullanımı %66 civarlarında geziniyor. The Witcher 3 de GPU kullanımı %99 CPU kullanımı %40-60 arasında. Witcher'da ani fps düşüşleri yaşamasam da eskiden 130 hatta daha fazla FPS alırken şimdi 90-100 arası FPS alıyorum. Sıcaklık değerlerim normal.
Bu ani FPS düşüşlerinin ve performans kaybının sebebi ne olabilir?
Sistemim:
MSI GTX 1080
Intel i7 7700k
MSI Z170a M3
Thermaltake Water 3.0 performer sıvı soğutma

Bu işlemci de ki güvenlik açıkları olayıyla ilgisi var mı acaba? MSI afterburner ile ısı değerlerine bakalım.

Nvidia Denetim Masası üzerinden GPU'nuz için güç yönetim modunu Maksimum performansı tercih et yapmayı denediniz mi? Ayrıca ek olarak sadece test amacı ile GPU Fanınızı elle %60 veya üzeri bir değere çeker misiniz? Daha sonra bu değişikliği geri almayı unutmayın.

Eğer oyunları 1080P çözünürlükte oynuyorsanız ondan kaynaklı bir darboğaz olabilir.Monitörünüzün çözünürlüğü nedir?

CPU ve GPU ısı değerlerim oyun içi 60-70 derece arası değişiyor. Aynı şekilde oyun içi GPU kullanımı maksimum %70'i görüyor. CPU ise %40 değerlerinde değişiyor. Bu değerler PUBG oynarken aldığım değerlerdir. Nvidia denetim masasından "maksimum performansı tercih et" seçeneğini seçtim ve GPU fanımı %60'a getirdim fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Sıvı soğutmamı ve kasamı değiştirmeyi düşünüyorum. Corsair Obsidian 750D Full Tower ve Corsair h110i sıvı soğutma almayı düşünyorum.

Sistemim:
MSI GTX 1080
Intel i7 7700k
MSI Z170A m3
GSKILL 16 GB (2x8GB) RipjawsV 2400 MHz
Thermaltake Water 3.0 Sıvı Soğutma
1 TB WD HDD
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
Corsair Carbide serisi champ/spec-01
BenQ XL2411Z 144Hz 1920x1080

Bilgisayarımı toplayalı 8-9 ay oldu. Sistemim gayet güzel performans sunuyordu. Son 1 aydır performansından memnun değilim. İki saat PUBG oynadıktan sonra ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Bazen 40-50 bazen de 60 FPS'lik düşüş yaşıyorum. PUBG oynarken GPU ve CPU kullanımı %66 civarlarında geziniyor. The Witcher 3 de GPU kullanımı %99 CPU kullanımı %40-60 arasında. Witcher'da ani fps düşüşleri yaşamasam da eskiden 130 hatta daha fazla FPS alırken şimdi 90-100 arası FPS alıyorum. Sıcaklık değerlerim normal.
Bu ani FPS düşüşlerinin ve performans kaybının sebebi ne olabilir?
Sistemim:
MSI GTX 1080
Intel i7 7700k
MSI Z170a M3
Thermaltake Water 3.0 performer sıvı soğutma

Özgür bey bende aynı sorunu yaşıyorum. Forum yöneticisi Recep bey konuma cevap yazdı. PSU kaynaklı olabileceğini söyledi. Akşam işten çıkıp eve gidince Benchmark testi yapacağım, konularımızı takipte kalalım, yardımcı olalım birbirimize, iyi günler.

Özgür bey bende aynı sorunu yaşıyorum. Forum yöneticisi Recep bey konuma cevap yazdı. PSU kaynaklı olabileceğini söyledi. Akşam işten çıkıp eve gidince Benchmark testi yapacağım, konularımızı takipte kalalım, yardımcı olalım birbirimize, iyi günler.

Kasanın içinde gelen Corsair 80Plus VS600 Watt değerindeki PSU'yu kullanıyorum. Sorunun PSU kaynaklı olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. İyi günler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı