GTX 1080 Oyunlarda İstenilen Performansı Vermemesi

CrookedSmile

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç ay önce yeni bir sistem topladım, topladığımdan beri oyunlarda hep düşük FPS alıyorum. CS:GO'da 130 FPS, H1Z1'de 90 FPS, PUBG'de 80 FPS vs.
Donanımlarım bu şekilde:
  • GPU: Asus Rog Strix GTX 1080 8G
  • Processor: Ryzen 5 1600
  • Mainboard: Gigabyte GA-AB350m Gaming 3
  • RAM: Corsair Vengeance 2x8 3000 MHz
  • HDD: WD Blue 1TB 7200RPM
  • SSD: Adata su 800 256 GB
  • Cache: Dark N10
  • Monitör: AOC G2460pf full HD 144 Hz FreeSync

İşletim sistemi olarak Windows 10 kullanmaktayım. Daha önce birkaç konu okudum bu düşük FPS ile alakalı, denediğim çözümleri aşağıya yazıyorum;

- Xbox DVR ayarını regedit üzerinden kapattım.
- GTX 1080 full HD monitörde fazla geldiği için Nvidia denetim masası üzerinden DSR açarak 2k ve 4k ayarlarda denedim. (CS:GO'da DSR ile 2k açıp test ettiğim zaman, full HD'de aldığım 130 FPS değeri 160 FPS değerine yükseldi, fakat yine de GTX 1080 için düşük bir rakam.
- Tüm bileşenleri güncelledim fakat yine FPS bakımından fark etmedi.
- RAM'leri BIOS ekranındaki otomatik uyumlu MHz ayarlarından 2133 MHz'yi 2933 MHz'ye çektim, fakat bilgisayarı birkaç saat kullandıktan sonra otomatik restart atmaya başladı, ben de tekrardan eski hızına aldım (2133 MHz).

Son olarak bir şey daha söylemek istiyorum, bazen oyunlarda bilgisayardan ses geldiğini fark ettim, fakat anakarttan mı, ekran kartından mı, yoksa güç kaynağından mı geliyor onu anlayamadım. Belki de normal bir şeydir, ben çok kulak veriyorumdur.

Yardımcı olabilen deneyimli arkadaşlar varsa çok memnun olurum, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
4K çözünürlük için üretilmiş bir ekran kartını 1080p'de çalıştırırsanız haliyle darboğaz ortaya çıkar. Tavsiyem ayarları yükseltmeniz işlemcinin yükünü ekran kartına kaydırmanız yönünde olacaktır. En kısa sürede 4K bir monitöre geçmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Size Gtx 1080'nin meyvelerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınız hakkındaki listem:
  • "Ryzen 5 1600" Yerine daha üst bir işlemci kullanın.
  • 2K bir monitör kullanın, böylece ekran kartınız tam performansta çalışacak ve darboğaz yapmayacaktır.
  • Olabildiğince bilgisayarın bakımını yapın, temizleyin, kasayı temizleyin, tozlardan arındırın.
  • Yazılımsal olarak ekran kartı driverini ve diğer driverleri güncelleyin.
  • Bilgisayar oyuna kendisini vermediğinden de fps düşüşü yaşanabilir, game booster kullanın.
  • "Eğer Çok KASIYORSA" Görev yöneticisini açın oyununuza sağ tık yapın ve ayrıntılara gidin >öncelik ayarla'ya gidin. Şimdi eğer çok kasıyorsa yüksek yapın, az kasıyorsa veya istediğiniz fps'Ye ulaşamıyorsanız normalin üstünde yapın böylece sorun ortadan kalkması muhtemel.
  • Şunuda unutmayın ki Pubg gibi lanet olası bir optimizasyonu olan oyundan 200 FPS beklemeyin.
İyi Oyunlar!

4K monitör tavsiyesi verilmiş ama 4K almak SLİ yapılacaksa mantıklı olur.
2K monitör alın ve rahatınıza bakın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı