GTX 1080 oyunlarda reset atıyor

Eray ÖZCAN

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, herkese iyi günler dilerim.
Benim 2 tane sorum olacak ve konusu burası olduğunu sanıyorum. Site içi aramalarda bulamadım.

Ben yapısı eski bir sitede oturuyorum. Eski oldğu için mi ya da gerek duymadıkları için mi nedir prizlerde topraklama yok.
Ryzen 2700X ile birlikte X470 GAMING PRO anakartımı destekleyen 8*2: 16 GB 3GHz ramlerim ve 2X 1TB HDD+240GB SSD depolama ürünlerim dahilinde Corsair VS650 80+Bronze PSU'm var. Önceden oturduğum binada topraklama vardı ve o sıralar 1080 kullanıyordum. Her zaman ayarlarım Ultra'da duruyordu ve sorun olmuyordu. Başka bir eve geçtim ve orada kullanmaya başladım ancak aaa oyunlara girdiğimde PC reset atıyordu. Biraz araştırdım ve sorunun PSU olduğunu söylediler.(2014'te alınmıştı benim PSU)
Gittim yeni bir PSU aldım. 750W 80+Gold, bunu aldıktan sonra sorunum ortadan tam kalkmadı, reset atmaya devam etti ama daha az görülmeye başladı bu sorun...

Yeterli bilgiyi verdiğimi düşünerek sorunun ya topraklama olduğunu ya da çok fazla elektrik dalgalanması olduğunu düşünüyorum.
Sizde bu durum bundan mı kaynaklıdır? Bu sorunu regülatör ile çözebilir miyim? Eğer çözülüyorsa alacağım regülatör hangi değer aralıklarında olmalı?

Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu yıllar önce yaşamıştım. Evde topraklama sorunluydu ve elbette topraklaması olmayan evlerin tesisatlarıda sorunlu oluyor. PSU lar Şebekede bir dalgalanma olduğunda yüksek güce geçtiğinde etkileniyorlar. Ben kendim elektronikçiyim bu sorunu bütün buatları aşıp ek tesisatları elden geçirerek bir müddet çözmüştüm ama çok nadir de olsa arada sırada pc kitleniyor yada reset atmaya devam ediyordu. 850V lık bir UPS ile sorunumu çözdüm ama 6-7 ay sonra UPS bozuldu.

Olay raporu kodu nedir? Kernel Power 41 (63) olabilir mi? Detaylı bilgi verir misin?
Herhangi bir ola raporu yazılmıyor, onu da araştırdım loglara baktım ama sanki PC bilerek reset atılmış gibi tepki veriyor ve hiç bir hata kodu veya başka bir şey vermiyor.
Ekran kartını ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?
Ekran kartı sıfır alındı 2016 yılında... 1 yıl aktif kullanıldı, 6 ay yattı. Sonra aktif olarak kullanılmaya devam ediyor-ediyorum.

Çok bilgim yok yanlışım varsa özür dilerim. Deniyebiliyorsan ekran kartını başka bilgisayarda dene bakalım onda olucak mı ayrıca bilgisayarınada başka bi ekran kartı takmayı denermisin sorun tam olarak güç kaynağıda olmayabilir.

Çok bilgim yok yanlışım varsa özür dilerim. Deniyebiliyorsan ekran kartını başka bilgisayarda dene bakalım onda olucak mı ayrıca bilgisayarınada başka bi ekran kartı takmayı denermisin sorun tam olarak güç kaynağıda olmayabilir.
1060 6GB Ekran kartım var. Onda bu sorunlar yok. GTX1080 180W TDP değer çekiyor. 1060 GB ise 120W değerde dans ediyor.
Çalıştığım teknik serviste sistemim böyle sorunlar vermiyor. Evimde oluyor bu sorun.

Söylediğin gibi dalgalanmadan o halde üstad. UPS şart.225 liraya çok güzel 650'lik UPS lar var piyasada.İşini görür. Ama tavsiyem varsa bir arkadaşından iste UPS. Bir süre dene eğer sorunun ortadan kalkıyorsa al. Ufak bi ihtimal de olsa sorun başka birşeyden kaynaklı olabilir.

1060 6GB Ekran kartım var. Onda bu sorunlar yok. GTX1080 180W TDP değer çekiyor. 1060 GB ise 120W değerde dans ediyor.
Çalıştığım teknik serviste sistemim böyle sorunlar vermiyor. Evimde oluyor bu sorun.

Evimde oluyor bu sorun dediniz. O zaman sizin sorununuz oturduğunuz binanın yapısı eski olduğu için ve topraklama olmadığı için dalgalanan elektrik yüzünden kaynaklanıyor. Eski olduğu için de elektrik hattı iyice yıpranmıştır zaten. Ya evinizi değiştirin yada kaliteli bir UPS alın ayrıca UPS yanında bir de akım korumalı priz de alın mutlaka.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı