Çözüldü GTX 1080 sistem açılışta siyah ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fexasy

Hectopat
Daha fazla  
RAM
DDR4 3200 MHz Ballistix x2 16GB
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 500GB 2200MB/2000MB/s SSD
Ekran kartı
NVIDIA GTX 1080
Anakart
MSI Z170A TOMAHAWK (MS-7970)
İşlemci
i7-7700K 4.20 (OC 4.50) GHz
Merhaba konu başlığında da belirttiğim gibi bilgisayar açılışında siyah ekranda kalıyor ve BIOS'a da erişemiyorum. Bu olmadan önce neler olduğunu anlatayım. Bilgisayara format atmak istemiştim hem çok dolu olduğundan hem de BIOS'a girmeye çalıştığımda siyah ekran verdiğinden. BIOS'la atamadığım için ben de Rufus'la USB'ye yüklediğim format dosyalarındaki setup. Exeyi açarak atayım dedim. İlk sefer açtım ayarlamalarını yaptım belirli bir yere kadar geldi bilgisayar yeniden başladı ve siyah ekranda kaldı. Ben de bir süre bekledim olmayınca bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer ekrana marka logosu ve dönen bir yuvarlak geldi bir süre sonra bilgisayar açıldı. Kurulum yapılamadığı için yapılan değişikler geri alındı yazıyordu sanırım. Bir daha deneyeyim belki bu sefer olur dedim tekrar aynı şeyleri yaptığımda %80'lere kadar geldi bilgisayar yeniden başladı ve siyah ekranda kaldı; şu anki duruma geldi yani çıkamıyorum siyah ekrandan. BIOS pilini iki kez çıkartıp 10-15 dakika bekleyip BIOS ayarlarını sıfırlamaya çalıştım fakat durum hala aynı; BIOS'a erişemiyorum. Format USB'm var BIOS'a erişebilirsem temiz kurulum yapabilirim (ayrıca ikinci bir bilgisayardan bir şey yapmam gerekiyorsa laptopum da var). Açılışta mouse ve klavye ışığım belirli bir süre yanıyor sonra tekrar sönüyor ve tekrar açılıp o şekilde kalıyor. Bütün kabloları çıkarıp açmayı, hiçbir butona basmadan açmayı denedim işe yaramadı. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu hiç düşünmüyorum çünkü her şey formattan önce gayet iyi ve düzgün çalışıyordu. Ayrıca BIOS pilini çıkarırken hiçbir donanıma ellememeye özen gösterdim. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Çözüm
@canpolat941'in dediğini diyorsanız şimdi yaptım fakat işe yaramadı ayrıca bunlar olana kadar sadece bios pili için elimi içeriye soktum o da eldiven ile yine de statik elektrik olabilir mi açılmama sebebi? (Açılmadığını gördükten sonra bios pilini çıkartmak için elimi soktum)
Statik elektriğin birikmesi sadece sizin temasınızla değil birçok yoldan olabilir. Bu tür aniden görüntü alamama olaylarında statik elektrik akla gelir o yüzden dedim.

Ben dizüstü bilgisayarımda yaşamıştım. Aniden bilgisayar reset atmıştı ve ekran kartım yok görünüyordu bilgisayarda. İşlemcideki dahili gpu olmasaydı hiç görüntü alamayacaktım ama onun sayesinde alabildim. Bilgisayarı kapatıp fişi çekip (normalde pil de çıkarılır ama çıkarmadan da yapılıyor) güç tuşuna uzunca bastım ve işe yaradı. Çok şaşırmıştım bu kadar basitçe hallettiğime. Ve bunu akıl eden yabancı Nvidia müşteri temsilcisiydi, canlı destek hattından konuşmuştum. Örnek olması amacıyla anlatayım dedim belki bir başkasının işine yarar.
HDMI kablosunu anakartta olan HDMI girişine takmanız gerekiyor ekran kartına değil.
Maalesef işe yaramadı.

Benim aklıma statik elektrik geldi. Monitör kablosunu onboard girişine takıp açmayı denediniz mi?
Burada anlatıldığı şekilde statik elektrik boşaltma işlemini bir deneyin. Ekran kartını çıkartıp sadece onboard üzerinden görüntü almayı da deneyin. RAM'leri çıkarın, silgiyle pinleri silin fakat elinizi sürmeyin. RAM slotlarını da varsa basınçlı hava ile temizleyin. Bunları denedikten sonra sonuçları yazın.
@canpolat941'in dediğini diyorsanız şimdi yaptım fakat işe yaramadı ayrıca bunlar olana kadar sadece bios pili için elimi içeriye soktum o da eldiven ile yine de statik elektrik olabilir mi açılmama sebebi? (Açılmadığını gördükten sonra bios pilini çıkartmak için elimi soktum)

Maalesef işe yaramadı.

RAM'leri tek tek ve uçlarını silgi ile silerek dener misiniz?

Maalesef işe yaramadı.

Arkadan PSU'nun düğmesini kapayın, daha sonra 30-45 saniye açma kapama düğmesine basılı tutun. Statik elektriği böyle boşaltıyordum ben.

Statik elektriğin birikmesi sadece sizin temasınızla değil birçok yoldan olabilir. Bu tür aniden görüntü alamama olaylarında statik elektrik akla gelir o yüzden dedim.

Ben dizüstü bilgisayarımda yaşamıştım. Aniden bilgisayar reset atmıştı ve ekran kartım yok görünüyordu bilgisayarda. İşlemcideki dahili gpu olmasaydı hiç görüntü alamayacaktım ama onun sayesinde alabildim. Bilgisayarı kapatıp fişi çekip (normalde pil de çıkarılır ama çıkarmadan da yapılıyor) güç tuşuna uzunca bastım ve işe yaradı. Çok şaşırmıştım bu kadar basitçe hallettiğime. Ve bunu akıl eden yabancı Nvidia müşteri temsilcisiydi, canlı destek hattından konuşmuştum. Örnek olması amacıyla anlatayım dedim belki bir başkasının işine yarar.

Çözüm
Arkadan PSU'nun düğmesini kapayın, daha sonra 30-45 saniye açma kapama düğmesine basılı tutun. Statik elektriği böyle boşaltıyordum ben.
Hocam Allah razı olsun sizin sayenizde açıldı şimdi Merhaba birkaç temel şeyi aradan çıkaralım ve İngilizce Türkçe diye iki seçenek geldi.

Hocam Allah razı olsun sizin sayenizde açıldı şimdi Merhaba birkaç temel şeyi aradan çıkaralım ve İngilizce Türkçe diye iki seçenek geldi.
Sizden de Allah razı olsun, fakat ben akıl etmedim, @celilemrednsmnt akıl etti. İstediğiniz dili seçin, saat sıfırlanmış olabilir. Bu aralar bir daha statik elektrik birikebilir, yine aynı işlemi yapıp açarsanız uzunca bir süre yaşanmayacaktır.

Geçmiş olsun. Mesajımı çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim. İyi günler.

Geri
Yukarı