GTX 1080 Ti arızalı ise nasıl anlaşılır?

Swéps

Kilopat
Daha fazla  
MSI GTX 1080 Ti Gaming X kartımı satayım dedim. Alıcılardan biri benden FurMark ve userbenchmark testi istedi. Userbenchmark Ekran Kartımı algılamadı (fakat ben başka birisinin 3 aylık 2080 Super'inden de userbenchmark istemiştim ve aynı şekilde onun da tespit edememişti). Sonuçları gönderdiğimde ise kartın ölmüş, 2bin lira masraf çıkartır, işime yaramaz, sorun chipsetler ve çipler tarzı şeyler söyledi. Nedenini sorduğumda ise güç dalgalanması olmuş, termaller direk fırlamış dedi. Bir de siz bakabilir misiniz?
Eğer daha fazla benchmark vs. testi gerekiyorsa paylaşabilirim.
Sistemim:
Ekran kartı: MSI GTX 1080 Ti Gaming X.
İşlemci: Ryzen 7 2700X.
RAM: 16 GB Corsair Vengeance LPX 3200MHz.
Anakart: Gigabyte X470 Aorus Ultimate Gaming.
Kasa: Xigmatek Venom X.
Gönderdiğim sonuçlar:

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210423-061332.png
    Screenshot_20210423-061332.png
    223,8 KB · Görüntüleme: 111
  • Screenshot_20210423-061312.png
    Screenshot_20210423-061312.png
    2,3 MB · Görüntüleme: 123
Son düzenleyen: Moderatör:
Furmark testinde yanlış görmüyorsam fanlar %90'da dönüyor ve sıcaklık 74 derece. İyi değil. Kasanın yan kapağını açıp test edin, OC falan yaptıysanız kapatın.

MSI GTX 1080 Ti Gaming X kartımı satayım dedim. Alıcılardan biri benden FurMark ve userbenchmark testi istedi. Userbenchmark ekran kartımı algılamadı (fakat ben başka birisinin 3 aylık 2080 Super'inden de userbenchmark istemiştim ve aynı şekilde onun da tespit edememişti). Sonuçları gönderdiğimde ise kartın ölmüş, 2bin lira masraf çıkartır, işime yaramaz, sorun chipsetler ve çipler tarzı şeyler söyledi. Nedenini sorduğumda ise güç dalgalanması olmuş, termaller direk fırlamış dedi. Bir de siz bakabilir misiniz?
Eğer daha fazla benchmark vs. testi gerekiyorsa paylaşabilirim.
Sistemim:
Ekran kartı: MSI GTX 1080 Ti Gaming X.
İşlemci: Ryzen 7 2700X.
RAM: 16 GB Corsair Vengeance LPX 3200MHz.
Anakart: Gigabyte X470 Aorus Ultimate Gaming.
Kasa: Xigmatek Venom X.
Gönderdiğim sonuçlar:

User benchmark sıkıntılı bir sitedir. Forumda da yasaklı. FurMark testi zaten gerekli sonuçları verir. Oyunlarda da test yapabilirsiniz.

Fanlar %90'da yalnız.
Sıcaklık dışında dedim zaten. Güzel bir bakımla düzeltilmeyecek şey değil zira FurMark ekran kartını aşırı zorlayan bir program. Normalde 3-4 saatlik oyun sonrası 60 derece sıcaklıkta çalışan kartım 20-25 dakikalık FurMark testinde 71-72 dereceleri zorlayabiliyor.

Furmark testinde yanlış görmüyorsam fanlar %90'da dönüyor ve sıcaklık 74 derece. İyi değil. Kasanın yan kapağını açıp test edin, OC falan yaptıysanız kapatın.
Fanlar %90'da yalnız.
Sıcaklık dışında dedim zaten. Güzel bir bakımla düzeltilmeyecek şey değil zira FurMark ekran kartını aşırı zorlayan bir program. Normalde 3-4 saatlik oyun sonrası 60 derece sıcaklıkta çalışan kartım 20-25 dakikalık FurMark testinde 71-72 dereceleri zorlayabiliyor.
Bu sıcaklık için daha öncesinde konu açmıştım ama yardımcı olmamıştı kimse. Bu gördüğünüz 74 derece kasanın ön ve yan kapakları tamamen açık haldeyken oluyor. Kapakları geri takarsam tekrar 74 kalıyor ama core clock değeri 1800 yerine 1600'lerde seyrediyor.74 olmasının sebebi de afterburner'dan 74'e kısıtlamam yoksa default ayarlarda 84'e çıkıyor. Nedenini bilmiyorum ama başka kullanıcılar 60 derecede 2000mhz'i geçiyor ama ben 84 dereceye kadar çıkarsam bile 1950'leri geçmiyor.(Not;overclock yapmadım, birkaç forumlarda söylenene göre afterburner'da seçtiğim sıcaklığa gelene kadar kart kendini otomatik olarak overclockluyormuş. Bir bakıma doğru aslında ama tekrar dediğik gibi, başkaları 60 derecede 2000mhz'i geçerken ben 84'te geçemiyorum.)

Thermal Throttle yaşıyor kart. Termal macun yenilenmesi gerekli gibi duruyor. Kartın soğutması tozlanmış olabilir, o da basitinden temizlenebilir.

GPUZ ve UNIGINE Benchmarks indir.

Ardından programı çalıştır gpuz ye gel ve sensors bölümüne tıkla, Uniginede benchmark başlat ve test bittiğinde sensors kısmından bir fotoğraf ve testin sonucundan bir fotoğraf çekip buraya paylaş.

Userbenchmark doğru çalışan birşey değil forumdada yasak zaten ve furmark sadece iş görmüyor.
Kart modeli neydi birde.

Yeni konular

Geri
Yukarı