GTX 1080 Ti fanı yağlanır mı?

Emindek

Centipat
Merhabalar arkadaşlar, ekran kartı ile bazı sorularım var.
ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti ekran kartına sahibim ve ekran kartını %100 fan devrine getirince aşırı fazla ses geliyor. Bu normal midir?
Ekran kartı fanları otomatikte kullanıyorum, ses yok.
Ekstra olarak ekran kartı 3 yıllık temizlemeyi düşünüyorum. Sizce temizlemeli miyim? Maksimum 72 derece gördüm stres testinde. Kafamı karıştıran soru ise: Ekran kartı fanları yağlanır mı? İnternette kimi taraf makine yağı ve gress yağı ile yağlanır diyor, kimisi daha da berbat edersiniz diyor. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

Ekran kartının fanları normal kullanımda hiçbir zaman %100'ü görmez. Ses yapması normal çünkü devirleri çok yüksek. Eğer normal kullanıma engel bir durum yoksa yağlaman gerekmez.

Hocam aynı modelin GTX 1070'i var fanı %100'e alınca ses yapıyor aldığımda denemiştim yani normal otomatikte FurMark'a falan sokuna yarım saat çok yükselmiyorsa kullanmaya devam edin benim kartım 4 yaşında.

ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti ekran kartına sahibim ve ekran kartını %100 fan devrine getirince aşırı fazla ses geliyor. Bu normal midir?
Normaldir. Otomatik modda 1300 devir civarında dönerken, %100'e aldığınızda bunun belki de 2-3 katı daha hızlı dönüyor.
Ekran kartı fanları otomatikte kullanıyorum, ses yok.
ROG Strix güzel bir soğutmaya sahip. Elle fan ayarını yükseltmenize gerek yok.
Ekstra olarak ekran kartı 3 yıllık temizlemeyi düşünüyorum. Sizce temizlemeli miyim? Maksimum 72 derece gördüm stres testinde.
Gerek yok. Stres testleri ağır testlerdir, bu kadar ısınması normal. Oyunlarda 60-65 görüyorsunuzdur zaten.
Ekran kartı fanları yağlanır mı?
Yağlanır, ama gereği yoksa yağlamayın. Hele tecrübeniz yoksa kesinlikle yağlamayın.
Çok az ve doğru yere damlatman lazım. Fazla veya yanlış yere yağ sürülmesi demek, orada yağın tozu tutması demek ve bu da fanlara aşırı derecede zarar verir. Profesyonellerin yapması lazım, fandan sürtme sesi çıkmıyorsa ya da dönerken zorlanmıyorsa gerek de yok zaten.

Benim bildiğim o gibi kartların fanları yağlı değil bilyalı oluyor. R9 Fury var bende fanlar bilyalı.

Geri
Yukarı