GTX 1080 Ti oyundan atma sorunu

Thelastsong

Centipat
Merhabalar. Bir türlü çözüm bulamadığım problem yaşıyorum. Sistemim gayet iyi, Ryzen 1700X, G.Skill 16 GB RAM, 1080 Ti ekran kartı. Sistemi alalı 3 seneye yakın oluyor. Birkaç aydır her oyunda belli bir süre oynayınca oyun donup nihayetinde atıyor. Bir türlü çözüm bulamadım. Sürücülerim güncel, format attım birkaç gün normale döndü ama tekrar başladı aynı problem. Sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum hiçbir sorun yok. Oyun içinde Max 70-73 derecedeyken atıyor. Olay günlüğüne baktığımda ya nvdms gibi bir exe sorunundan ya da DirectX hatasından kaynaklandığını görüyorum. Ne olur yardımcı olun sorun ekran kartında mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Bir türlü çözüm bulamadığım problem yaşıyorum. Sistemim gayet iyi, Ryzen 1700X, G.Skill 16 GB RAM, 1080 Ti ekran kartı. Sistemi alalı 3 seneye yakın oluyor. Birkaç aydır her oyunda belli bir süre oynayınca oyun donup nihayetinde atıyor. Bir türlü çözüm bulamadım. Sürücülerim güncel, format attım birkaç gün normale döndü ama tekrar başladı aynı problem. Sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum hiçbir sorun yok. Oyun içinde Max 70-73 derecedeyken atıyor. Olay günlüğüne baktığımda ya nvdms gibi bir exe sorunundan ya da DirectX hatasından kaynaklandığını görüyorum. Ne olur yardımcı olun sorun ekran kartında mı?
Oyunun grafiğini düşürüp daha yüksek fps alıp oynamayı dene belki bilgisayarın artık boğuluyodur

@s3fa Dostum yanlış anlama da bu sistem mi boğuluyor? Dostum sorunun ya güç kaynağında yada dediğin gibi ekran kartında bence. Donanımsal değilse mining virüsü sisteme yük bindirdiği için oluyor olabilir. Şimdi, bilgisayarın boştayken ekran kartı kullanımını (GPU, VRAM) takip et. Bu değer %10-15’ten fazlaysa yazılımsal olarak destek almalısın. Ayriyeten güç kaynağını belirtir misin? Ekran kartı sorunundan ziyade güç kaynağının ömrünü doldurabileceğinden şüpheleniyorum. Çünkü kart sıcaklıkları normal denebilecek seviyelerde. Dediğim şekilde ayrıntılı bilgi ile dönüş yaparsan, yardımcı oluruz.

Öncelikle , detaylı cevabınız için teşekkür ederim . Güç kaynağım corsair 750w 80+gold sertifikalı . Yani ben şöyle düşündüm güç kaynağı ihtimali geldi aklıma ama bilgisayarım hiç kapanmıyor yük altında falan . Herhangi bir mavi ekran bile almadım . Tek sorun oyunlarda ilk 5-10 dk içinde donup masaüstüne dönmesi . Windows orjinal bu arada onu da belirteyim . Oynadığım oyunlar da orjinal. Ekran kartım boştayken %15 in altında bir kullanım değerine sahip hatta öyle ki fanları bile oyun dışında devreye girmiyor . Gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum. Bu arada birşey daha belirteyim , stres testine de soktum sistemi ve hiçbir sıkıntı çıkmıyor.

Anladım. Acaba sorun yaşamadığınız hatırladığınız bir driver sürümüne geri dönüp deneseniz nasıl olur?
DDU ile komple sürücüyü kaldırıp eski sürüm yüklemeyi de denedim yine maalesef sonuç aynı . Yani teknik servise vereceğim ama gerçekten donanımda bir sorun olsa daha farklı şekilde belli etmez mi mesela stres testinde çökmesi gerekir , ya da sistemin komple çökmesi gerekir vs değil mi ?
İşlemci sıcaklığının da normal değerlerde seyrettiğini varsayıyorum. Üç yıl hiç termal bakım yapmadıysanız en kısa sürede yapın.
Ekran kartının termal macununu yenilemedim evet ondan kaynaklı olabilir mi ? İşlemciyi yeniledim zaten sıvı soğutma olduğu için işlemci sıcaklığı 47-50 arası oluyor oyunlarda

Olabilir. Ekran kartı için önemli bileşen GPU kısmı ve VRAM kısmı. Bu ikisine uygulanan soğutmanın yenilenmesi iyi olur. Yenilemen bir şey kaybettirmez. Tabi garantisi devam ediyorsa gönderip termal bakımını yaptırabilirsin. Gönderirken sorununu da belirtirsen karttan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edebilirler.

Bir ihtimal depolamada sorun yaşıyor olabilirsin SSD kullanıyorsan SSD de HDD kullanıyorsan HDD de sorun olabilir onları bi test'e sok istersen

Yeni konular

Geri
Yukarı