GTX 1080 Ti sistem sürekli yeniden başlıyor

vaperandgamer

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, öncelikle aranıza yeni katılmış biri olarak herkese merhabalar. Şöyle bir sorunum var ve aranızda fikir verebilecekler olduğuna inanarak yazmak istiyorum;

Geçtiğimiz nisan ayında şu eskiden kurtulup kendi sistemimi toplayayım diyerek neredeyse baştan aşağı bir sistem topladım ve uzunca bir süre kullandım. Sonrasında RX 470 emektarımı GTX 1080 Ti ile değiştirdim. Ekran ikinci eldi ve çok yakın arkadaşımdan aldığım için sıkıntısız olduğuna eminim. Bu ekran kartını da 2 hafta kadar gayet tıkır tıkır kullandım. Ağır oyunlar oynamasam da (Overwatch, Senua's Sacrifice, CIV 6) bir gün saçma bir reset aldım. Hay Allah elektrik gitti geldi herhalde diyerek devam ettim. Bir süre sonra bir daha oldu. Sonrasında sıklık git gide arttı ve artık bilgisayar yük altında değilken bile (Zoom üzerinden ders anlatırken) olmaya başladı. En son bilgisayar daha açılmadan tam o Windows ekranı gelmeden reset almaya kadar gitti. Windows sistem dosyaları bozuldu falan diye düşündüm zaten o noktada ha bire reset almaktan. Bu gibi sorunlarda baş şüpheli PSU olsa da öğretmen olduğum ve Online eğitim yaptığım için PSU'yu garantiye göndermek bilgisayarsız kalmam demekti. Bilgisayarımın donanımını bu noktada iliştireyim;

CPU: R5 3600X
MB: ASUS STRIX B-450F Gaming
GPU: RX 470 değişti ve GTX 1080 Ti oldu
RAM: G.Skill TridentZ 3600
SSD: Samsung (Seriyi çıkaramadım şu an.)
HDD: Seagate 5400 RPM bir model (Değiştirmediğim sayılı parçalardan)
PSU: Corsair VS650 (Gri olan yeni versiyon)

Sorunu çözme yolunda yaptığım hummalı çalışmayı da buraya;

1) PSU'ya girişmek istemediğim için ilk önce USB'den başladım ve her bir USB girişine taktığım aygıtı tek tek çıkararak ilerledim.
2) Memtest ile RAM'leri hem OC hem tavisye edilen hızlarda test ettim ve geçtiğini gördüm.
3) Ekran kartıdır dedim ve RX470 abiyi geri taktım. O da bozuk attı.
4) Format attım.
5) Tırsarak BIOS Update yaptım (Yaparken reset atsa napardım bilmiyorum.) 🥵
6) CD-ROM söküldü (Zaten artık hepten sökülmesi gerek ama iş gereği işte.)🤭

Bunlar da fayda etmeyince en son çare eşimin laptopuna derslerim için el koyarak PSU'yu servise gönderdim. 🥳 Kim bilir kaç haftaya gelecek. Sonrasında tabii içim el vermedi ve sorunsuz iade edebileceğim bir yerden kalitesine güvendiğim Seasonic Focus Plus 750W Gold Sertifikalı PSU aldım ve şu an onu bekliyorum. VS650 İstanbul'a doğru yola çıktığında fark ettim ki HDD'yi çıkartıp denemedim ya da aldığım M.2 SSD'yi takıp klonlayıp SSD'yi sökmedim. Focus PSU Cuma günü elime geçecek ve sağlam bir oyunla zorlayacağım sınırlarımı. Eğer yine cortlarsa ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Fikriniz nedir? Nereden devam etmem gerekir bundan sonra yola? Şu Gılgamış Destanı'nı buraya kadar okuyan ve cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. 😇

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum, yeni PSU geldiğinde sorun devam ederse bilgisayarı farklı bir prize takarak dene hatta mümkünse evdeki ağır elektrik çeken cihazların elektiriğini kesip dene. Zamanında başıma gelmişti yüksetici ile çözmüştüm.

Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum, yeni PSU geldiğinde sorun devam ederse bilgisayarı farklı bir prize takarak dene hatta mümkünse evdeki ağır elektrik çeken cihazların elektiriğini kesip dene. Zamanında başıma gelmişti yüksetici ile çözmüştüm.

Bir diğer sebebide eğer üçlü priz kullanıyorsa böyle şeyler olabiliyor.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Arkadaşların da yorumlarda belirttiği üzere PSU kaynaklı olabilir. Sistemin kendisine reset atmasının bir diğer sebebi işlemci kaynaklı olabilir. İşlemciler güvenli sıcaklık değerlerinin üzerine çıktığında zarar görmemek için sisteme reset atarlar. O nedenle eğer PSU geldiğinde sorun çözülmez ise işlemci soğutucunuzu söküp macun yenilemesi yapıp deneyebilirsiniz.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Arkadaşların da yorumlarda belirttiği üzere PSU kaynaklı olabilir. Sistemin kendisine reset atmasının bir diğer sebebi işlemci kaynaklı olabilir. İşlemciler güvenli sıcaklık değerlerinin üzerine çıktığında zarar görmemek için sisteme reset atarlar. O nedenle eğer PSU geldiğinde sorun çözülmez ise işlemci soğutucunuzu söküp macun yenilemesi yapıp deneyebilirsiniz.

Evet PSU.

Arkadaşların çoğu PSU demiş ve ondan olma ihtimali var ancak PSU reset atmayı bu şekilde yapmaz. Eğer PSU tam anlamıyla bozulduysa ilk yük çekiminde kendini kapatır ve ilk yük çekimi de sizin ilk açma butonuna tıkladığınız an olur. Eğer yük altına girince sıkıntı çıkaracak şekilde bozulduysa bu durumda da yine sizin masaüstüne kadar gelebilmeniz ve güç çekmesine sebep olacak şekilde yük bindirmeniz gerekiyor ki burada reset atma durumu olur.
En son bilgisayar daha açılmadan tam o Windows ekranı gelmeden reset almaya kadar gitti.
Bu dediğiniz yerde reset atmaya kadar gitmiş. Buradan sonra siz Memtest yapabilmişsiniz ve format atabilmişsiniz. Bunları yaparken de reset yememişsiniz. Doğru muyum?

Eğer bu şekilde ise bence sorun sebebi PSU değil. Çünkü Memtest ve format atarken de o PSU yük altına giriyor. Bu durumda reset atması gerekiyor.

Yeni PSU'nuz gelince kullanmadan önce tüm parçalarınızı sırasıyla mümkünse başka sistemde test etmenizi öneririm. Umarım değildir ama benim düşüncem anakart kaynaklı olabileceği yönünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı