GTX 1080 vs RTX 3060 vs 6600 XT

Bütçe
12000

kyuksel

Femtopat
Daha fazla  
Elimde şu anda mevcutta kullandığım MSI GTX 1650 Super kart mevcut. Bunu GTX 1080, RTX 3060 ya da 6600 XT ile değiştireceğim.

Bu üç kartın her birinin kendine göre artısı, eksisi mevcut.

GTX 1080
GTX 1080 ikinci elde genelde garanti süresi bitmiş şekilde bulunabiliyor. Bu üçlü arasındaki en eski kart. Zamanının en iyisi olmasından ötürü kendisinden daha yeni olan diğer iki karta FPS anlamında yakın bir performans sergiliyor. Yeni nesil RTX ve teknoloji desteği yok. Fiyat olarak aralarında en ucuzu. 8-9k civarında.

6600 XT
Yeni nesil bir kart. Performans anlamında GTX 1080'tan %20-30 daha iyi, yeni nesil AAA oyunlarda Ray Tracing aktif edilmediği sürece RTX 3060'tan daha iyi performans veriyor. 8 GB RAM var ama bant genişliğini daha iyi kullandığından bu anlamda 12 GB RAM'i olan RTX 3060'ı solluyor. Saf performans anlamında üçlünün en iyisi. Fiyat şu anda 12-13K bandında.

RTX 3060
NVIDIA'nın yeni nesil orta düzey oyuncular için ürettiği kart. Performans konusunda RTX ve yeni teknolojiler desteklemesi güzel. 12 GB'lık Memory de göz alıcı yalnız Memory bandwidth kullanımı efektif değil, o sebepten non-RTX ortamda 6600 XT gerisinde. Ama RTX ortamında geçince üçlünün tek kralı! Fiyat olarak 13-16k bandında değişiyor.

Şimdi bu üçlü içinden birini tercih etmem gerekiyor. Ya nakit verip 1-1, 5 yıllığına GTX 1080 kullanıp 8K TL'ye benzer performans alacağım. Sonrasında satıp başka bir şey alacağım. Ya da hiç nakit vermeyip alışıla gelmiş sitelerden birinden 9 taksitle 12-13K verip yeni nesil bir kart alıp 4-5 sene kullanacağım. Yurt dışı sitelerden alışveriş yapma şansım var, yurt dışına da sıklıkla gidip geliyorum ama inanın euro 14TL olduktan sonra hiçbir şeyin keyfi kalmadı. Hiçbir avantajı yok.

Şimdi sizler bu seçimi yapmak zorunda olsaydınız fiyat/performans anlamında nerede durmayı tercih ederdiniz, değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Bu şekilde 6600 XT > RTX 3060 > GTX 1080. RTX 3060 gereksiz pahalı sebebini bilmiyorum yani o bütçeye biraz kasılsa 3060 Ti bile alınabilir. 1080 fazla eski ve 1080 Ti gibi iyi ve DX12 performansı sağlam bir kart da değil bulaşmanı önermem. Burada en iyi seçenek 6600 XT oluyor.

GTX 1080 oldukca eskide kaldı garantisi de olmayacaktır ve riske girmezdim ve yeni nesil teknolojilerden mahrum kaldığı için de ben direk elerdim. Onun dışında 6600xt vs 3060 karşılaştırıldığında 6600xt daha avantajlı ve daha guclu bir kart.

Açıkcası benim tercihim 6600xt olurdu. AMD FSR teknolojisi de ileri de daha da gelişeceğinden dolayı 6600xt yine avantajlı konuma geçiyor.

Bence 6600xt nin rakibi 3060 değil 3060ti dır.

@MrTurkishKebap @Thermes ve @kino ya hızlı cevapları teşekkür ediyorum.

Teknik karşılaştırmalar, detaylı değerlendirmeleri zaten yaptığım için bana doğrudan bu tip bireysel fikir lazım. Mesela üç arkadaşımız da GTX 1080'in eski olduğu ve o yatırımın yapılmasının gereksiz olduğunu ifade etmişler -ki ben de aynı kanaatteyim-

Benim de gizli favorim önü açık olduğundan ötürü 6600 XT :)

Sağolun varolun, tüm detaylara sahip olduğunda bazen böyle bir kelime bile karar verme konusunda çok yardımcı oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı