Çözüldü GTX 1650 %100 kullanıldığında ses çıkartıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alpr.ysr

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartım Zotac GTX 1650 AMP 4 GB.
GTA V'de 1080p alıp da her şeyi en yüksek seviyeye getirdiğimde “uuuu” diye ses çıkartıyor. Zararı var mı?

Çözüm
Yani hocam 8 saat %100'e yakın çalışmanın aman aman bir zararı olmaz.

Oyun oynarken %100 olması sizin lehinize olan bir durum yani oyun da optimizasyon sıkıntısı yok CPU dar boğaz yaptırmayıp kartın gücünün tamamanı kullanıp iyi performans sunuyor endişeye gerek yok.
Coil whine önemli bir şey değildir. Büyük ihtimalle arkadaş da o sorunu yaşıyor.

Yanma veya yüksek performans kaybı yapar mı?
Yük altında ses yapıyorsa coil whine sorunu olabalir kartta.
Performans kaybı veya karta zarar verme gibi bir şey yapar mı
Ekran kartın konuşmayı öğreniyor olabilir. "uuuuu" diye ses çıkaran ekran kartı görmedim hiç.

Hocam Enes Batur'un eski bir videosu vardı hızlı stres çarkı döndürme diye ona benzer ses çıkıyor.

Fan sesinden mi bahsediyorsunuz yoksa daha farklı bir ses mi?
İmkan varsa sesi ekler misiniz?

Hocam GPU kullanımı %100'e yaklaştığı zaman çıkıyor bu yüzdentan sesi dedim karta zararı var mı?
Hayır RX560 ile bende de bazen oluyor. Önemli bir problem değil rahat olun. Karta veya performansa hiçbir etkisi yok bu sesin sadece gürültü kirliliği.

Hocam ben günde 8 saatten fazla oyun oynuyorum o zaman bir zararı olur mu %100'e yakın çalışmasının ve.

Hocam GPU kullanımı %100'e yaklaştığı zaman çıkıyor bu yüzdentan sesi dedim karta zararı var mı?

Gayet normal hocam ekran kartına yük biniyor. Yani ekran kartı tam kapasite çalışıp zorlanıyor. Mesela CS:GO oynarken 200FPS ile oynarken bu ses gelir çünkü ekran kartına yük biniyor. Fakat 60FPS sabitlediğin zaman sesin gelmediğini görürsün. Kısaca önemli bir sorun değil çözmek için kulaklık takabilirsin. Kartı garantiye bu sorundan dolayı gönderdiğin zaman sana bir sorun yok deyip geri gönderecekler. Size tam olarak özetleyeyim ekran kartının içerisinde bulunan ve karta gelen elektrik akımını düzenleyen bobinlerden (indüktör) kaynaklanıyor. Elektrik akımından gelen sinyaller, bobin üzerinde küçük titreşimler oluşturuyor ve bu titreşimlere bağlı olarak ortaya çıkan frekans, belirli bir eşiğin üzerine çıktığında rezonans oluşuyor ve ses çıkmaya başlıyor. Bu durum özellikle de ekran kartının tam kapasitede ve yükte kullanıldığı durumlarda olmakla birlikte, daha çok fazla ya da stabil olmayan FPS değerlerinde meydana geliyor. Geçmişe oranla daha çok gelişen ekran kartlarını düşündüğümüzde, daha çok devre ve bobinden dolayı, coil whine biraz daha kaçınılmaz hal alıyor.

Bu arada cevabım işine yaradıysa rapor kısmından çözüm olarak işaretlersen sevinirim.

Gayet normal hocam ekran kartına yük biniyor. Yani ekran kartı tam kapasite çalışıp zorlanıyor. Mesela CS:GO oynarken 200FPS ile oynarken bu ses gelir çünkü ekran kartına yük biniyor. Fakat 60FPS sabitlediğin zaman sesin gelmediğini görürsün. Kısaca önemli bir sorun değil çözmek için kulaklık takabilirsin. Kartı garantiye bu sorundan dolayı gönderdiğin zaman sana bir sorun yok deyip geri gönderecekler. Size tam olarak özetleyeyim ekran kartının içerisinde bulunan ve karta gelen elektrik akımını düzenleyen bobinlerden (indüktör) kaynaklanıyor. Elektrik akımından gelen sinyaller, bobin üzerinde küçük titreşimler oluşturuyor ve bu titreşimlere bağlı olarak ortaya çıkan frekans, belirli bir eşiğin üzerine çıktığında rezonans oluşuyor ve ses çıkmaya başlıyor. Bu durum özellikle de ekran kartının tam kapasitede ve yükte kullanıldığı durumlarda olmakla birlikte, daha çok fazla ya da stabil olmayan FPS değerlerinde meydana geliyor. Geçmişe oranla daha çok gelişen ekran kartlarını düşündüğümüzde, daha çok devre ve bobinden dolayı, coil whine biraz daha kaçınılmaz hal alıyor.

Bu arada cevabım işine yaradıysa rapor kısmından çözüm olarak işaretlersen sevinirim.

Yani hocam 8 saat %100'e yakın çalışmanın aman aman bir zararı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı