GTX 1650 sistem SSD'yi algılamıyor

-yunus-Emre

Hectopat
Başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayar, format esnasında SSD'yi algılamıyor bu yüzden işletim sistemini kuramıyorum.
İtopya'dan hazır masaüstü sistem olarak aldığım bilgisayara Windows satın almadığım için Windows'u kurmadılar. (Sanırsam buna FreeDOS deniyor). Kendi laptopuma 3 defa format attım ve aynı adımları uyguladım, USB'yi Rufus'la yazdırdım kasaya taktım, çalıştırdım, bilgisayar USB'yi algılıyor ama SSD'yi algılamıyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Elimde fazladan harddisk falan da yok.
Anakartım: Gigabyte B450M S2H.
Ekran kartı: Gigabyte GTX 1650 4 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 3 3100.
RAM: XPG 8x2 16 GB 3000 MHz RAM.
Kasa: Corsair'in 550W ++80W'lı bir modeliydi.
Bu arada bilgisayarı satın alırken RAM ve kasayı yüksek bir model ile değiştirdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'yi algılamıyor derken ne demek istiyorsun? Biraz daha anlatır mısın?

Bios'a girip kontrol ettiğinde SSD bilgilerine ulaşabiliyor musun?

SSD'yi algılamıyor derken ne demek istiyorsun? Biraz daha anlatır mısın?

Bios'a girip kontrol ettiğinde SSD bilgilerine ulaşabiliyor musun?
Biosa girdiğimde ssd ye ait bir yazı göremedim. Ssd markası sandisk plus 240gb ve buna dair hiç birşey görmedim. Format kısmında da win10 home sürümünü seçtikten sonra disk kısmında (biçimlendir, disk ayırma kısmı yani) ssd gözükmüyor. Ssd yi algılamıyor yani

USB ile format atarken her şey normal ise, önce USB'deki dosyaların kopyalandığına dair bir ibare görürsün sonra da o Windows yükleme ekranı karşına çıkar. İşte o dosyalar geçici olarak depolama birimine yüklenir. Anlattığın aşamaya geldiysen demek ki SSD'yi görüyor bilgisayarın.

Bios'u biraz daha iyi kurcala. Tabii herhangi bir ayarı değiştirmeden, menülerde dolaşarak yap.

Düzgün takamamış olma ihtimalin?
Olabilir, bozarım diye ellemedim fotoğrafını çekip arkadaşlara attım ama onlar da bir şey diyemediler (tam takılmamış gibi vs). Fotoğraf atayım isterseniz ssd kısmını. Hemen atıyorum
USB ile format atarken her şey normal ise, önce USB'deki dosyaların kopyalandığına dair bir ibare görürsün sonra da o Windows yükleme ekranı karşına çıkar. İşte o dosyalar geçici olarak depolama birimine yüklenir. Anlattığın aşamaya geldiysen demek ki SSD'yi görüyor bilgisayarın.

Bios'u biraz daha iyi kurcala. Tabii herhangi bir ayarı değiştirmeden, menülerde dolaşarak yap.
Biosda bir iki ayar değiştirdik tekrar denedik formatı yine ssd'yi algılamadı. Biosda default ayarlara geri döndürdüm, tekrar denedim yine algılamadı. O kadar para verdik bir bilgisayarı kullanamıyorum ya.

Olabilir, bozarım diye ellemedim fotoğrafını çekip arkadaşlara attım ama onlar da bir şey diyemediler (tam takılmamış gibi vs). Fotoğraf atayım isterseniz ssd kısmını. Hemen atıyorum

Biosda bir iki ayar değiştirdik tekrar denedik formatı yine ssd'yi algılamadı. Biosda default ayarlara geri döndürdüm, tekrar denedim yine algılamadı. O kadar para verdik bir bilgisayarı kullanamıyorum ya.
Anakarttaki SATA portunu ve SSD'nin girişlerini atar mısın?

Usb de sorun olma ihtimali yoktur dimi çünkü aynı usb ile 3 defa önceden format atmıştım. Aynı adımları uyguladım, biosta ayarlara baktım ama bilemediğim için ellemedim pek.
Anakarttaki SATA portunu ve SSD'nin girişlerini atar mısın?

Dosya Ekleri

• r3.jpg
    r3.jpg
    130 KB · Görüntüleme: 21
  • r4.jpg
    r4.jpg
    127,7 KB · Görüntüleme: 28
  • r2.jpg
    r2.jpg
    173,2 KB · Görüntüleme: 26

Yeni konular

Geri