GTX 1650 Super, artık RX 5500XT rakibi değil

RTX 2070S varken 5700XT alınmaz demişsiniz mesela. Bu da aynı hesaptır bana göre. Şimdi tekrar baktım. 2 ay önceki videoya göre 5700 XT FPS olarak daha üstün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neden 2070S varken alınmaz diyoruz? Sorunları için değil mi? (Fiyatını baz almayın. Kimi insan için 4000-5000 lira bir hiç iken kimi insan ekran kartına 2000 lira verebilmek için anne babasından, sağdan soldan borç alıyor. )

Aynı durum 5500 XT için de geçerli. Sırf fazla FPS veriyor diye 1650S artık 5500 XT'nin rakibi olmaktan çıktı demek yanlış olur bana göre.

Alınabilir veya alınamaz orası apayrı konu. 5700 XT kullanan arkadaşım var. 1 sorunla dahi karşılaşmamış. İnşallah da böyle devam eder.

Tekrardan belirtmek istiyorum, ben aralarındaki kıyaslamayı sadece RX 5500XT ve GTX 1650 Super arasında yaptım ve sadece bu iki ekran kartı ile ilgili konuşuyorum, sürücü sorunlarından da bahsetmedim sadece forumda hala "GTX 1650 Super almalısın çünkü daha güçlü ve ucuz" diyen kesime karşı bir seslenişteyim. RX 5500XT performans olarak GTX 1650 Super'in değil 1660/1660 Super'in rakibidir. Sürücü sorunları tamamen ayrı bir konu, bu konuda normalde hiç yeri yok. Pür performanstan bahsediyorum, stabiliteden değil.
Sorunları için değil mi?
RX 5500XT, RDNA ailesi içerisinde en az sorun yaşanan kart diye biliyorum. Ki bunu geçtim, sorunları için demiyorum, eğer bir ekran kartına o kadar para verilecekse, RTX ve DLSS teknolojisinden faydalanmamak hata olur. Modern oyunların çoğu kendilerini Ray Tracing teknolojisine uyumluyorlar. GTX 1650 Super performans olarak RX 5500XT'nin rakibi değildir diyorum ben sadece.

Tekrardan belirtmek istiyorum, ben aralarındaki kıyaslamayı sadece RX 5500XT ve GTX 1650 Super arasında yaptım ve sadece bu iki ekran kartı ile ilgili konuşuyorum, sürücü sorunlarından da bahsetmedim sadece forumda hala "GTX 1650 Super almalısın çünkü daha güçlü ve ucuz" diyen kesime karşı bir seslenişteyim. RX 5500XT performans olarak GTX 1650 Super'in değil 1660/1660 Super'in rakibidir. Sürücü sorunları tamamen ayrı bir konu, bu konuda normalde hiç yeri yok. Pür performanstan bahsediyorum, stabiliteden değil.

RX 5500XT, RDNA ailesi içerisinde en az sorun yaşanan kart diye biliyorum. Ki bunu geçtim, sorunları için demiyorum, eğer bir ekran kartına o kadar para verilecekse, RTX ve DLSS teknolojisinden faydalanmamak hata olur. Modern oyunların çoğu kendilerini Ray Tracing teknolojisine uyumluyorlar. GTX 1650 Super performans olarak RX 5500XT'nin rakibi değildir diyorum ben sadece.
Bu kıyaslamayı her yönüyle yaptığınızı varsayarak katılmıştım yoruma.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ben de NVDIA kart kullanıyorum. RX 5500 XT'nin rakibinin 1650S olmadığı aşikar. Fakat RX 5700 XT ile 2070S'i karşılaştıranlara sinir oluyorum. 4200-4500 TL civarına 2070S varken sorunlu, RTX ve DLSS gibi nimetleri barındırmayan bir kartla karşılaştırmak çok saçma. Sorunlar son sürücüyle giderildi diyen arkadaşlar her gün açılan en az 5 konuyu sanırım görmüyorlar veya görmezden geliyorlar. Tabii ki sorun yaşamayanlar var lakin birkaç kişinin sorun yaşamaması o kartı sorunsuz yapmıyor.
Şu anki yeni nesillerden dolayı ucuzlama yüzünden böyle düşünüyorsun. Ben benim 5700XT'yi alırken 2070S ile yüzde olarak fiyat farkı üst tasarım 5700XT almama rağmen %60'ın üstündeydi, üst tasarım 2070S seçersen çıkacak ek farkı saymıyorum bile. Şu an 2070S ucuzladı, 5700XT de zamlandı, o yüzden mantıksız gibi geliyor ama forumda 5700XT satın alanların %80'i 2060-2060S fiyatına aldı. Ek olarak o sorunlar bitti, 5 farklı kişiye 5 farklı 5700XT içeren sistem yaptım, kendim de 5700XT aldım, hiçbirimiz sorun yaşamıyoruz.

RX 5500XT ilk çıktığında çokça tartışmaya sebep olmuştu. Çünkü kare başına fiyatı yüksekti ve kendisinden 1 ay önce çıkmış olan GTX 1650 Super ile neredeyse aynı performansı vermesine rağmen fiyatı daha yüksekti. Ancak, aradan neredeyse 1 yıl geçti ve hala GTX 1650 Super ile RX 5500XT'nin aynı performansı verdiğini ve GTX 1650 Super alınması gerektiğini savunanlar görüyorum, ülkemizde iki ekran kartı da aynı fiyattalar ve RX 5500XT çıktığından beri oyun performansı ciddi düzeyde arttı, çoğu oyunda ilk çıktığı sürücülere göre 10 FPS daha fazla alıyor. Bunu aşağıdaki videoda da görebilirsiniz, aynı kartı kendim kullandığımdan sürücü güncellemeleriyle performansın yükseldiğini farkedebiliyorum. Artık 2020'nin ilk çeyreğindeki karşılaştırmalara bakarak aynı performansı veriyorlar demeyin. artık RX 5500XT'nin rakibi 1660/1660 super olarak sayılabilir. Video bana ait değildir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@kino bunu beğendi :D. Ne güzel. Artık 1650S sıkmıştı zaten :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı