Çözüldü GTX 1650 Super ve i5 10400F sistemde FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Xytasi

Hectopat
  • MSI GTX 1650 Super ekran kartı.
  • i5 10400F işlemci.
  • 8 GB RAM.
  • H410M-A PRO anakart.
FiveM'da normal yürürken 70-80 FPS alırken, arabaya binip sürdüğümde 50-40'lara düşüp arada 5 FPS'e düşüyor. Normal mi? Sistem mi yetmiyor/Valorant'ta da FPS düşmesi sorunu yaşıyorum. Anlamış değilim. Aynı şekilde LoL'de de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Afterburner ile oyun içindeki değerlere bakıp ortalama değerleri bizimle paylaşır mısınız? PSU modeliniz nedir? Kasaya gelen güç direkt prizden mi? Yoksa prizden sonra 2-3 tane uzatma kablolu priz var mı?

Öncelikle 8GB Ram sisteminize biraz az kalmış bu bariz bir etken olabilir, Soğutucunuz stok mu sıcaklık değerlerini kontrol edin, HWinfo64 indirip 30-60dk kadar oyun oynayıp sıcaklık değelerine bir göz atın.
İkinci olarak, HDD mi SSD mi kullanıyorsunuz? Eğer HDD ise SSD almanızı tavsiye ederim.
Eğer her ikisi de mevcutsa ve oyunlar SSD'de değilse birde oraya taşıyıp oynayın.
Son olarak eğer hem HDD hem SSD bağlı ise HDD'yi söküp oyunları bir kez daha oynamayı deneyin, bu gibi durumlarda anlık FPS droplara yol açabiliyor.

Sıcaklık değerlerim normal 250 GB SSD ve 1 TB hard disk kullanıyorum.
GTA 5'te değerler şu şekilde FiveM'da 10 FPS düşüyor CPU kullanımıda düşüyor. Sıcaklıklar aynı Valorant'ta çekemedim sorun var zaten GTA'yı halletsem diğerleride halledilir gibi anlamadığım şey ise LoL ve Valorant'a 8 GB RAM nasıl yetmiyor.
Ve ayrıca ramim 2133 mhz kullanıyor ondan kaynaklı olabilir mi arkadaşım bios ayarlarından yükselt dedi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    33 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Sıcaklık değerlerim normal 250 GB SSD ve 1 TB hard disk kullanıyorum.
GTA 5'te değerler şu şekilde FiveM'da 10 FPS düşüyor CPU kullanımıda düşüyor. Sıcaklıklar aynı Valorant'ta çekemedim sorun var zaten GTA'yı halletsem diğerleride halledilir gibi anlamadığım şey ise LoL ve Valorant'a 8 GB RAM nasıl yetmiyor.
Ve ayrıca ramim 2133 mhz kullanıyor ondan kaynaklı olabilir mi arkadaşım bios ayarlarından yükselt dedi.
Hocam sorun sıcaklık kaynaklı değilse RAM veya Disk ile alakalı. Bir sorun diyemeyiz aslında donanımlar ihtiyacı karşılayamadığı için yaşıyorsunuzdur bu sorunu. Oyunlar esnasında RAM kullanımını da kontrol ederseniz zaten net bir sonuca varacaksınızdır. Eğer RAM kullanımı aşırı fazlaysa ekstradan bir 8GB daha ram almanız FPS drop olaylarını ortadan kaldıracaktır. RAM ile alakalı bir sorun yoksa da, en azından oyun oynarken HDD'nin bağlantısını sökmeniz tavsiyem olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı