Çözüldü GTX 1650 Ti Forza Horizon 4 FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SunSet

Kilopat
Katılım
17 Mayıs 2015
Mesajlar
5.531
Çözümler
28
Yer
Kocaeli
Sorum başlıktaki gibi. Forza Horizon 4 orta ayarlarda da aynı FPS alıyorum, en yüksek ayarlarda da aynı FPS alıyorum. 60FPS yukarı FPS alırken birden 39FPS'e kadar düşüyor sürekli aynı oluyor. Oyun baltalanıyor çok çirkin şekilde. Sıcaklık sorunumdan hız düşüşü sorunum yok, bir kısıtlama vs yok bilgisayarda OCCT testi yaptım işlemci ve ekran kartım tam gücünde çalışıyor. İşlemcimin turbo frekansında çalışıyor ve ekran kartımda GPU işlemci ve bellek saatimde tıkır tıkır problem yok. Her oyunda düşük FPS problemim yok, FIFA 22'de düşük FPS alıyordum. Witcher 3 yüksek FPS alabiliyorum, Tomb Raider'da masaüstü ekran kartın GTX 1650'e göre de çok iyi FPS değeri alıyorum. Oyunun kurulu olduğu yerde SSD'de. Oyun orijinal Steam'den satın aldım ve daha yeni indirdim. Oyunu harici ekran kartımdan(GTX 1650 Ti) yüksek performansta açıyorum.

İşlemcim: Ryzen 5 4600H
RAM: 1x8 DDR4 3200MHz
 
Çözüm
FH4 için 8 GB RAM yetersiz kalıyor. %99 bu yüzden FPS düşmesi yaşıyorsunuz.
0:24 ve 1:30'da sol tarafta yaşadığınız FPS düşmesini görebilirsiniz:
KS
KS
SunSet

SunSet

Kilopat
Katılım
17 Mayıs 2015
Mesajlar
5.531
Çözümler
28
Yer
Kocaeli
@cilginsharkysahilde Attığın videoda ki GPU kullanım yüksek, benim GPU kullanımı ise %70'i geçse keşke. Arkadaşın yine arada oluyor, benim aracı hızlandırmadan sonra hızlı gidince daha sık FPS düşüyor. Fifa 22 bile düşük FPS alıyorum mesela o da mı RAM? Fifa 22'de düşük GPU kullanımı vardı. İşlemcim Prime 95 ve FurMark testinde tüm çekirdekte 3.70GHz hızında çalışıyordu ve GPU 50W gücünde sabit yüksek hızlarda idi. Forza Horizan 4'te ise ekran kartım gücü 38-50W ile çalışıyor, GPU işlemci saati sınırında(1925MHz'de görüyordu) ve işlemcim 4000GHz hızında çalıştığını görüyordum. Buna rağmen yine bu sıkıntılarım var. Masaüstü ekran kartı 1650'e göre güzel FPS veren bir karta sahibim normalde. RAM kullanımı 7200MB yazıyordu.
 

haygieia

Decapat
Katılım
9 Aralık 2019
Mesajlar
19
@cilginsharkysahilde attığın videoda ki GPU kullanım yüksek, benim GPU kullanımı ise %70'i geçse keşke. Arkadaşın yine arada oluyor, benim aracı hızlandırmadan sonra hızlı gidince daha sık FPS düşüyor. FIFA 22 bile düşük FPS alıyorum mesela o da mı RAM? FIFA 22'de düşük GPU kullanımı vardı. İşlemcim Prime 95 ve FurMark testinde tüm çekirdekte 3.70GHz hızında çalışıyordu ve GPU 50W gücünde sabit yüksek hızlarda idi. Forza Horizon 4'te ise ekran kartım gücü 38-50W ile çalışıyor, GPU işlemci saati sınırında(1925MHz'de görüyordu) ve işlemcim 4000GHz hızında çalıştığını görüyordum. Buna rağmen yine bu sıkıntılarım var. Masaüstü ekran kartı 1650'e göre güzel FPS veren bir karta sahibim normalde. RAM kullanımı 7200 MB yazıyordu.

Dostum benim laptopum da aynı problemler mevcuttu bilbile 2.5 gisayar boşta gb ram kullanıyor birçok programda sıkıntı çıkıyor bana kalırsa 2 slottan birisi boş ise 1 tane ram al ve rahatlat bilgisayarı
 
Katılım
1 Eylül 2020
Mesajlar
1.486
Makaleler
1
Çözümler
14
Yer
dünyanın karşısındaki ev
@SunSet videoda GPU kullanımın yüksek olmasının sebebi GTX 1050 olması. Sizde %70 olması bir tık normal diyebilirim. Ayarlardan vsync ya da FPS sınırını açtınız mı? Dediğim gibi 8 GB RAM bu oyun için yetersiz kalıyor. Ben de zamanında 8 GB RAM ile oynamayı denedim ama sürekli drop giriyordu. Forumda da bununla ilgili açılmış bir sürü konu görebilirsin. Ayarları biraz düşürmeyi deneyebilirsin belki. FIFA 22'de kaç FPS alıyorsun?
 
KS
KS
SunSet

SunSet

Kilopat
Katılım
17 Mayıs 2015
Mesajlar
5.531
Çözümler
28
Yer
Kocaeli
FIFA 22'de kaç FPS alıyorsun?
60 ile 80FPS arası alıyorum. İnternette aynı ayarlarda 100FPS alan görünce ben de mi sıkıntı var düşündüm.


Ayarlardan vsync ya da FPS sınırını açtınız mı?
Evet. Açsam da Forza Horizan 4'te 70 FPS geçmesi zor ayarları düşürsemde yine aynı FPS değerleri alıyorum.


Ben de zamanında 8 GB RAM ile oynamayı denedim ama sürekli drop giriyordu.
Tek kanal RAM mi vardı sizde de? Aynı bilgisayarı inceleyen Türk kanalı arkadaşı izliyorum onda tek kanal 8GB RAM'i var drop yemiyor hatta 90FPS görüyordu yer yer. Test yaptığı oyun korsandı sanırım ama ben de almadan önce korsan indirmiştim benzer problemim devam ediyordu. Video çeken arkadaş 1 yıl oldu neredeyse. Hiç bilgisayara da ek bir ayar yapmış normal yüklemiş sürücüleri falan oyuna girmiş denemiş.2 slottan birisi boş ise
Evet. Konu mesajında 1x8 olarak belirttim yani bir slotta 8GB RAM olduğunu söyledim.
 
Son düzenleme:
Katılım
1 Eylül 2020
Mesajlar
1.486
Makaleler
1
Çözümler
14
Yer
dünyanın karşısındaki ev
Tek kanal RAM mi vardı sizde de?

Evet.

Laptoplarda MUX Switch diye bir var biliyor musunuz bilmiyorum. Normalde işlemcinin içindeki ekran kartı bile harici ekran kartını aynı anda kullanıyor laptop. Bu MUX Switch ile sadece harici ekran kartını kullanarak daha fazla performans alabiliyorsunuz. Sizin laptopta bu özellik var mı bilmiyorum ama varsa onu açmanız iyi olacaktır. Onun dışında neden düşük FPS alıyorsunuz ya da drop giriyor bilmiyorum. FH4'ü bir de çevrimdışı oynamayı deneyin. Oyunlarda arkada çalışan gereksiz bir program bırakmayın. Tek kanal 8 GB olması önemli bir etken diye düşünüyorum ama aynı sistemle daha yüksek FPS alanlar da var. Başka bir oyunda sorun yaşamıyorsanız oyunla alakalı da olabilir. Aklıma başka bir şey gelmiyor. 8 GB RAM takviyesi yapmanız çok iyi olacaktır.
 
KS
KS
SunSet

SunSet

Kilopat
Katılım
17 Mayıs 2015
Mesajlar
5.531
Çözümler
28
Yer
Kocaeli
@cilginsharkysahilde Denemeden anlayamayız sanırım. İnternet'te mobil 1660 Ti olan arkadaşta en düşük ayar hariç diğer ayarlarda yaklaşık hepsinde aynı ortalamayı almış ama çift kanal belleği ile düşük ayarda yüksek ayarlara doğru ortalama FPS değerinde bariz farklar vardı. Orta ayarda tek kanalda 59 FPS alıyorsa çift kanalda aynı ayarda 100 FPS aldı. Demek benim orta ayarda ve en yüksek ayarda da aynı FPS değerleri alma sebebim tek kanal RAM ve kapasitesi olabilir. Demek çift kanal yaparsam orta ayarda 2 kata yakın ortalama alıp ve drop sorunum düzelecek. Güncel bir GTX 1660 Ti videosunu izledim, korsan oyunu oynayan test eden benim bilgisayarda belki kıran kişiye göre değişik olabilir sürüm farkı olabilir benim indirip denediğim korsan oyunu da. Yeni Forza Horizon 4 güncellemesi ile işler değişmiş olabilir grafik bile arttırılabilir zaman göre. Her oyunda aynı sıkıntıyı yaşamıyorum işte sorun burada. MUX özelliğim yok ama HDMI ile monitör aktarınca görüntüyü direkt Nvidia ekran kartımdan alıyor.
 
Katılım
1 Eylül 2020
Mesajlar
1.486
Makaleler
1
Çözümler
14
Yer
dünyanın karşısındaki ev
@SunSet evet çift kanal 16 GB büyük fark yaratıyor. Ben de tek kanal 8 GB ile CS:GO'da 150-200 arası FPS alıyordum ve ara sıra drop giriyordu. Çift kanal 16 GB'a geçince 250-350 arası FPS almaya başladım ve drop tamamen geçti. Oyundan oyuna göre güzel performans artışı oluyor. Her oyunda sorun yaşamamanızın sebebi de FH4'e 8 GB'ın yetmiyor oluşu büyük ihtimalle. Dediğiniz gibi güncellemelerle oyunda değişiklikler de olmuş olabilir. Bir de HDMI ile monitöre bağladığınızda performans artışı oluyor mu ona bakabilirsiniz. Eğer oluyorsa harici monitörle oynayabilirsiniz belki? Oyunda da FPS'yi 60'a sabitlerseniz belki daha stabil çalışabilir.
 
Yukarı