GTX 1650 Ti + Ryzen 7 4800H sistem CoD GPU bellek kullanımı çok az

İşletim sistemi
Windows 10

Feyzi Unal

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Öncelikle oyunu oynadığım PC: Lenovo Ideapad Gaming 3
Ryzen 7 4800H.
GTX 1650 Ti 4 GB.
2x8= 16 GB 3200 MHz RAM.
500 GB m2. SSD.

Black Ops oynamaya başladım bugün ama özellikle GPU bellek 800 MB'i geçmiyor. GPU kullanımı da %'lik olarak 50'ler de falan. Oyun ayarları en yüksekte hep. Oyuna yeni girince veya Alt+Tab yapıp oyuna dönersem bir 2 dakika ara ara lag giriyor sonra düzeliyor can sıkıcı bir durum değil ama. 91 FPS genellikle sabit çalışıyor. 2 gündür CoD: Adwanced warfare oynuyordum ama o sorunlu idi. Şöyle ki: Oyun da yaklaşık 2 saat geçince lag girmeye başlıyor hatta 150 FPS'de iken takılma oluyordu ama oyunu kapayıp açınca düzeliyordu. Laptop ısısı derseniz de işlemci Boost'u kapalı ben de Max 70'i görmüyor bile işlemcide GPU'da. Hani ondan kaynaklı değildi.

Asıl sorum bu Black Ops eski bir oyun olduğu için mi GPU'yu az kullanıyor acaba? Yoksa cidden bu CoD oyunlarında PC'de genel de hep illaki bir takım sorunlar oluyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU %100 kullanılmamalı zaten. CPU'da aynı şekilde. Eski bir oyun olduğu için ekran kartını fazla yormuyor olma ihtimali yüksek.
GPU %100 Kullanılmamalı derken ? Örneğin 2020 bir oyun oynarken %98 kullanıyor hep %98-%99. %100 oldu mu oluyor mu hiç bakmadım ama...

Hani bilgim yokta öğrenmek için sordum.

GPU %100 Kullanılmamalı derken ? Örneğin 2020 bir oyun oynarken %98 kullanıyor hep %98-%99. %100 oldu mu oluyor mu hiç bakmadım ama...

Hani bilgim yokta öğrenmek için sordum.
Hayır, böyle eski bir oyunda %100 GPU kullanılsa sorun olurdu demek istedim. GPU sıcaklıkları aşırı derecede yükselmedikçe %100 kullanılması teşkil etmez güncel oyunlarda.

Cihazda mux switch bulunmuyordur ve AMD dahili gpu harici gpu kullanımını kısıtlıyordur. Tam performans çalıştırmak istiyorsanız harici ekran kartının çalıştırabileceği maksimum ayarları seçin. Bu şekilde Gpu tam güçte çalışır. Bir diğer seçenek ise cihaza monitör bağlayarak Amd radeon dahili Gpu'yu devre dışı bırakmaktır ki bu en yüksek performansı almanızı sağlar. Ayrıca raminiz tek kanalsa çift kanal olması da performansı arttırır.

Cihazda mux switch bulunmuyordur ve AMD dahili gpu harici gpu kullanımını kısıtlıyordur. Tam performans çalıştırmak istiyorsanız harici ekran kartının çalıştırabileceği maksimum ayarları seçin. Bu şekilde Gpu tam güçte çalışır. Bir diğer seçenek ise cihaza monitör bağlayarak Amd radeon dahili Gpu'yu devre dışı bırakmaktır ki bu en yüksek performansı almanızı sağlar. Ayrıca raminiz tek kanalsa çift kanal olması da performansı arttırır.
Ram 2*8 çift kanal 16 gb. ''AMD dahili gpu harici gpu kullanımını kısıtlıyordur. Tam performans çalıştırmak istiyorsanız harici ekran kartının çalıştırabileceği maksimum ayarları seçin'' siz bunu yazmışsınız bana da bunu nasıl yapacağım acaba ?

Bir de bu mux switch nedir acaba ? İndirip kurulabilen bir şey mi performansa etkisi var mı ? İndirip kurarım öyleyse eğer.
Bir de bu işlemcinin 500mb'lik ekran kartı bana Deus Ex oyununda sorun olmuştu; oyun bunu görüyordu sadece windows ayarlarından elimle Nvidiayı seçmiştim ama her oyunda Afterburner ile bakıyorum GTX 1650 Tİ ekran kartım kullanılsa da bu işlemcinin AMD ekran kartı az da olsa hani %10 da olsa çalışıyor hep oda beraberinde. Bir de masaüstü sağ tık, görüntü özellikleri ve ardından gelişmiş ayarlar deyince bu ekran önüme çıkıyor. Bunun acaba oyunlara bir etkisi var mıdır ?

Dosya Ekleri

• Ekran.png
    Ekran.png
    94,9 KB · Görüntüleme: 20
Mux switch donanımla alakalı malesef. Forumda aratırsanız detayli bilgi mevcut. Zaten ram çift kanal, orada problem yok. En yüksek ayarları ise oyun ayarlarından deneyerek bulabilirsiniz. Mesela düşükse orta, ortaysa yüksek gibi. Gpu zorlandıkca daha fazla güç kullanacaktır ama fps'e etkisi pek olmaz sanmıyorum sadece kalite artar.

Mux switch donanımla alakalı malesef. Forumda aratırsanız detayli bilgi mevcut. Zaten ram çift kanal, orada problem yok. En yüksek ayarları ise oyun ayarlarından deneyerek bulabilirsiniz. Mesela düşükse orta, ortaysa yüksek gibi. Gpu zorlandıkca daha fazla güç kullanacaktır ama fps'e etkisi pek olmaz sanmıyorum sadece kalite artar.
Ha siz orada max ayarları seçin derken oyunun grafik ayarlarını mı dediniz ? Öyle ise evet; zaten hep en yüksek neyse veya sadece ''yüksek'' yani en yükseğin bir altını hight olanı seçerim hep.

Peki laptopta direkt işlemcinin gpu'sunu iptal edemiyor muyuz ?
Hayır, böyle eski bir oyunda %100 GPU kullanılsa sorun olurdu demek istedim. GPU sıcaklıkları aşırı derecede yükselmedikçe %100 kullanılması teşkil etmez güncel oyunlarda.
Çok çok ağır deneyemedim daha örneğin RDR2 gibi ama pek çok oyunda gpu hep 70'ler de geziyor sıcaklığı o konuda mutluyum şükür. Teşekkür ederim bu arada.

Malesef hocam iptal olmuyor. Eğer display port yada hdmı doğrudan nvidia gpu'ya bağlanıyorsa o portu kullanarak harici monitör bağlarsaniz o şekilde iptal olur.
Eski monitörüm laptop ekranından çok çok beter o yüzden görüntüyü pek aktarma şeyim yok. Bu arada attığım görselle ilgili bir fikriniz var mı acaba ?

Yeni konular

Geri
Yukarı