GTX 1650 ve 3100 sistem için PSU önerisi

kgmen51

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, kendim için bilgisayar topluyorum ve bu benim ilk tecrübem. Tercih ettiğim donanımlar:

• Ryzen 3 3100.
  • B450M S2H.
  • GTX 1650.
  • 1 TB harddisk.
  • 120 GB SSD.
  • 8 GB RAM.

Bu donanımlara.

Aynı zamanda bu kasa 600W diyor fakat özelliklerinde çıkış gücüne 250W diyor.
İçindeki Power Supply uygun olur mu, bir sıkıntı çıkarır mı bunu merak ediyorum, bu konuda hiç bilgim yok.
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Attığınız PSU; bilgisayara 250W ki o da belli sürelik maksimum değerdir, verebilmek için şebekeden 600W çekerim demek istiyor. Bakmanız gereken önemli nokta çıkış gücü, tabi malzeme kalitesi vs. Forum içinde kısa bir arama yaparsanız PSU'lar hakkında genel bir bilgi edinmeniz çok uzun sürmeyecektir.

Hazır sistem olarak:

SSD Samsung Evo 250GB ile değiştirilerek alınabilir veya bütçe yeterse ram ikilenerek.

Ayrı ayrı:

Hazır sistem olarak:

SSD Samsung Evo 250GB ile değiştirilerek alınabilir veya bütçe yeterse RAM ikilenerek.

Ayrı ayrı:

Açıkçası en başından beri hep AMD vardı aklımda, çünkü Intel'in 2666 MHz frekansından biraz tedirginim ve alacağım bilgisayardan en büyük temennim uzun ömürlü olması, ileride geliştirebilmem. İşlemci yükseltmem gerekirse anakart da değiştirmek beni biraz korkutuyor.

Açıkçası en başından beri hep AMD vardı aklımda, çünkü Intel'in 2666 MHz frekansından biraz tedirginim ve alacağım bilgisayardan en büyük temennim uzun ömürlü olması, ileride geliştirebilmem. İşlemci yükseltmem gerekirse anakart da değiştirmek beni biraz korkutuyor.
i3 10100F, 3100'den daha güçlü olup daha ucuzdur. İntel'de ram frekansı Ryzen'da olduğu kadar fark etmiyor, merak etme. Mesela i5 10400F 2666Mhz ile Ryzen 5 3600'ü geçiyor.

İlerde iyi bir performans artışı istiyorsanız Ryzen 5000 serisine bakacaksınızdır, şahsen alacağınız giriş seviye B450 kartları ile tam verim alabileceğinizi sanmıyorum. Büyük ihtimalle her türlü anakartı değiştirmek isteyeceksinizdir bu durumda.

Ryzen 5 3600'e geçmeyi planlıyorsanız da oyunlarda ödediğiniz paraya değecek bir performans artışı olmayacaktır ( oyuna bağlı 30 - 10 FPS arası farkı var), tabii render/yayın işlerine girişmeyecekseniz.

Bu arada soket ömrü iki tarafta da aynı, ona bakarak almayın yani.

i3 10100F, 3100'den daha güçlü olup daha ucuzdur. İntel'de ram frekansı Ryzen'da olduğu kadar fark etmiyor, merak etme. Mesela i5 10400F 2666Mhz ile Ryzen 5 3600'ü geçiyor.

İlerde iyi bir performans artışı istiyorsanız Ryzen 5000 serisine bakacaksınızdır, şahsen alacağınız giriş seviye B450 kartları ile tam verim alabileceğinizi sanmıyorum. Büyük ihtimalle her türlü anakartı değiştirmek isteyeceksinizdir bu durumda.

Ryzen 5 3600'e geçmeyi planlıyorsanız da oyunlarda ödediğiniz paraya değecek bir performans artışı olmayacaktır ( oyuna bağlı 30 - 10 FPS arası farkı var), tabii render/yayın işlerine girişmeyecekseniz.

Bu arada soket ömrü iki tarafta da aynı, ona bakarak almayın yani.
Gerçekten çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Sormak istediğim son bir şey daha var, yukarıda topladığınız sistemdekinden farklı bir kasa seçmek istesem (psu'suz) dikkat etmem gereken ayırt edici bir özellik var mı? "Şu olursa çok iyi olur" diyeceğiniz bir farklılık var mı?

Gerçekten çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Sormak istediğim son bir şey daha var, yukarıda topladığınız sistemdekinden farklı bir kasa seçmek istesem (psu'suz) dikkat etmem gereken ayırt edici bir özellik var mı? "Şu olursa çok iyi olur" diyeceğiniz bir farklılık var mı?
Öncelikle Frisby, Rampage, Powerboost vs. gibi markalardan uzak durun. Malzeme kalitesi, fan kalitesi ve sahip olduğu özellikler çoğunlukla kötü oluyor bu markaların kasaları (aynı şey yaptıkları güç kaynakları için de geçerli).

Hava akışı önemlidir, ön tarafı mesh olması her zaman daha iyidir ama zorunluluk değildir zira kasanın hava akışını hep bu belirlemez.

İsterseniz alternatif önerebilirim, bütçenizin yettiği bir kasayı tercih edebilirsiniz. Hepsi güzel kasalardır:

Geri
Yukarı