Çözüldü GTX 1650 ve Minecraft Mipmap Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
İyi akşamlar. Acer Nitro 5 An515-54 model laptop kullanmaktayım. Minecraft'ı ne zaman GTX 1650 ile başlatsam oyun içindeki mipmap ayarını 4 yaptığım zaman dokular garip hal alıyor ve bozuluyor. Bunu 1 yaptığım zaman sorun ortadan kalkıyor ancak tırtıkları da açtığı için oyunun görsel kalitesi rahatsız edici oluyor. UHD 630 ile başlattığımda sorun ortadan kalkıyor ancak entegre GPU, mipmap ayarını 4 yaptığımda zorlanmaya başlıyor. Bir yandan oyunun kendisi de chunk'ları renderlayınca sıcaklık artışı biraz fazla olabiliyor. Nvidia denetim masasında hangi ayarları yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirim?

Mipmap ayarı açık halde:
2020-12-28_19.28.43.png2020-12-28_19.28.51.png

Mipmap ayarı kapalı halde:
2020-12-28_19.29.53.png2020-12-28_19.30.01.png

Çözüm
Sağ tıklayıp NVIDIA denetim masasına gir orada zaten işaretlediğim adımları takip et

Eki Görüntüle 805343
"3D uygulamanın karar vermesine izin ver." yaptığımda düzeldi çok teşekkürler şimdi kesin çözümü yazıyorum başlığa hocam.
Çözümü bulduk. Nvidia denetim masasına girin. Solda "Görüntü ayarlarını önayarla yap." kısmına tıklayın.
Sağ tıklayıp NVIDIA denetim masasına gir orada zaten işaretlediğim adımları takip et

Eki Görüntüle 805343
İsterseniz burda belirtildiği gibi, isterseniz de "3D uygulamanın karar vermesine izin ver" ayarını seçebilirsiniz. Uygulaya tıkladıktan sonra oyunu yeniden başlatın sorununuz çözülmüş olacaktır. Hayırlı akşamlar.
Anladığım kadarı ile blokların etrafında oluşan beyaz ve kırmızı çizgilerden bahsediyorsun o sorunu bende yaşıyordum denetim masasından ayarlarımı performansa çekince düzelmişti sende kalitede ise performansa al veya tam tersini yap.

Anladığım kadarı ile blokların etrafında oluşan beyaz ve kırmızı çizgilerden bahsediyorsun o sorunu bende yaşıyordum denetim masasından ayarlarımı performansa çekince düzelmişti sende kalitede ise performansa al veya tam tersini yap.
Performans modunda diye düşünüyorum. O bahsettiğiniz ayara nerden girebilirim?

Eki Görüntüle 805343
"3D uygulamanın karar vermesine izin ver." yaptığımda düzeldi çok teşekkürler şimdi kesin çözümü yazıyorum başlığa hocam.
Çözümü bulduk. Nvidia denetim masasına girin. Solda "Görüntü ayarlarını önayarla yap." kısmına tıklayın.

Eki Görüntüle 805343
İsterseniz burda belirtildiği gibi, isterseniz de "3D uygulamanın karar vermesine izin ver" ayarını seçebilirsiniz. Uygulaya tıkladıktan sonra oyunu yeniden başlatın sorununuz çözülmüş olacaktır. Hayırlı akşamlar.

Çözüm

Yardım edermisin aynı sorun bendede var dediğin gibi yaptım düzelmedi oyundan zevk alamıyorum tik edrm

Hyr nasıl ayarlıcam
Ayarlamadıysanız bu söylenen ayarları yapmanız hiçbir etki etmeyecektir.

Nvidia GPU'dan açmak için
Nvidia denetim masası > 3D ayarlarının yönetilmesi (soldan) > Program ayarları > Ekle > Gözat (aşağıdan) > Yerel disk (C) > Program files > Java > jre1.8.0_281 (artık hangi java sürümü kuruluysa zaten bir tane klasör olacaktır) > bin > javaw.exe (bir kere tıklayın seçecek şekilde) > Aç

Daha sonra entegre grafik seçili olacaktır. Bunu "Yüksek Perfırmabslı NVIDIA işlemcisi" olarak seçip uygula deyiniz. Daha sonra ise yukarıda çözüm olarak belirlediğim ayarı kullanınız. Oyununuzda sorun olmaması lazım. Eğer Nvidia'dan başka bir harici GPU'ya (AMD) sahipseniz AMD tarafında nasıl işler hiçbir fikrim yok.

Ayarlamadıysanız bu söylenen ayarları yapmanız hiçbir etki etmeyecektir.

Nvidia GPU'dan açmak için
Nvidia denetim masası > 3D ayarlarının yönetilmesi (soldan) > Program ayarları > Ekle > Gözat (aşağıdan) > Yerel disk (C) > Program files > Java > jre1.8.0_281 (artık hangi java sürümü kuruluysa zaten bir tane klasör olacaktır) > bin > javaw.exe (bir kere tıklayın seçecek şekilde) > Aç

Daha sonra entegre grafik seçili olacaktır. Bunu "Yüksek Perfırmabslı NVIDIA işlemcisi" olarak seçip uygula deyiniz. Daha sonra ise yukarıda çözüm olarak belirlediğim ayarı kullanınız. Oyununuzda sorun olmaması lazım. Eğer Nvidia'dan başka bir harici GPU'ya (AMD) sahipseniz AMD tarafında nasıl işler hiçbir fikrim yok.
Tşk ederm bu arada entegre grafik diye bişey bulmdm ama son aşamada

Yeni konular

Geri
Yukarı