GTX 1660 Super Gaming X BIOS'u sahte mi?

Samet Erkan

Hectopat
Makaleler
1
2. el bir ekran kartı almaktayım. 1.5 yıl garantisi mevcut ve kartın üstündeki seri no ile faturadaki seri no uyuşuyor yani burada bir problem yok. Ancak ekran kartlarına BIOS atılmış bir şekilde servise gönderirsek garantisi bozuluyormuş. Alacağım kart MSI GTX 1660 Super Gaming X ve GPU Z programından baktığımda BIOS versiyonu "90.16.4F.40.16" olaraj görünüyor. TechPowerUp sitesinde ise yine bu BIOS versiyonunu girdiğimizde GTX 1660 Super Gaming X modeli çıkıyor ancak üstte kırmızı yazı ile doğrulanmamış bir BIOS olduğu yazıyor. Şimdi bu karta BIOS mu atılmış veya atılmışsa ne yapmam gerekir aydınlatır mısınız?

BIOS atılmışsa eğer mining yapılmışa benziyor. Ekran kartlarına BIOS nasıl atılır bilmiyorum. Atılan BIOS muhtemelen daha iyi verim vermesi açısından yapılmış.

Orijinal olmadığını düşünüyorsan TechPowerUp sitesinden orijinalini bul sende değiştir çok zor bir şey değil. Mining yaparken bende değiştirmiştim 6-7 mh fazla kasıyordu o şekil BIOS atılmış olabilir.

2. el bir ekran kartı almaktayım. 1.5 yıl garantisi mevcut ve kartın üstündeki seri no ile faturadaki seri no uyuşuyor yani burada bir problem yok. Ancak ekran kartlarına BIOS atılmış bir şekilde servise gönderirsek garantisi bozuluyormuş. Alacağım kart MSI GTX 1660 Super Gaming X ve GPU Z programından baktığımda BIOS versiyonu "90.16.4F.40.16" olaraj görünüyor. TechPowerUp sitesinde ise yine bu BIOS versiyonunu girdiğimizde GTX 1660 Super Gaming X modeli çıkıyor ancak üstte kırmızı yazı ile doğrulanmamış bir BIOS olduğu yazıyor. Şimdi bu karta BIOS mu atılmış veya atılmışsa ne yapmam gerekir aydınlatır mısınız?
Doğrulanmamış olarak görünen kısım GPU-Z uygulamasında mı yoksa TechPowerUp sitesinde mi? Eğer TechPowerUp sitesinde görünüyorsa orada üreticilerin paylaşmadığı ve üzerinde değişiklik yapılmış 3. şahısların yükledikleri BİOS dosyalarına doğrulanmamış ibaresi ekleniyor.

Doğrulanmamış olarak görünen kısım GPU-Z uygulamasında mı yoksa TechPowerUp sitesinde mi? Eğer TechPowerUp sitesinde görünüyorsa orada üreticilerin paylaşmadığı ve üzerinde değişiklik yapılmış 3. şahısların yükledikleri BIOS dosyalarına doğrulanmamış ibaresi ekleniyor.

TechPowerUp sitesi doğrulanmamış diyor hocam.

TechPowerUp sitesi doğrulanmamış diyor hocam.
Orada doğrulanmamış yazan 3. şahısların editlediği BİOS dosyası. Mesela bende GTX750Tİ bulunuyor. Bunun BİOS dosyasını editleyip frekans,voltaj,VRAM Timing değerlerini değiştirdiğimi varsayın. Bu hazırlanmış dosyayı TechPowerUp üzerinde paylaşıyorum ve orada doğrulanmamış olarak yayınlanıyor. Sizin bakmış olduğunuz BİOS dosyasıda bu şekilde 3. şahıslar tarafından sayfaya eklenmiş halde.

Orada doğrulanmamış yazan 3. şahısların editlediği BIOS dosyası. Mesela bende GTX750 Ti bulunuyor. Bunun BIOS dosyasını editleyip frekans, voltaj, VRAM timing değerlerini değiştirdiğimi varsayın. Bu hazırlanmış dosyayı TechPowerUp üzerinde paylaşıyorum ve orada doğrulanmamış olarak yayınlanıyor. Sizin bakmış olduğunuz BIOS dosyasıda bu şekilde 3. şahıslar tarafından sayfaya eklenmiş halde.

Peki ben bunu düzeltebilir miyim? Çünkü bildiğim kadarı ile garantilik bir durum olur ise garanti geçersiz kalıyor başka bir BIOS ile.

Peki ben bunu düzeltebilir miyim? Çünkü bildiğim kadarı ile garantilik bir durum olur ise garanti geçersiz kalıyor başka bir BIOS ile.
Sürüm numarası ile baktığım zaman cihaza değiştirilmiş BİOS yüklenmiş olduğunu düşünüyorum. Kart mevcutta elinizde ise Orjinal BİOS yazıp rahatlıkla garantiye gönderebilir veya kullanabilirsiniz.

Sürüm numarası ile baktığım zaman cihaza değiştirilmiş BIOS yüklenmiş olduğunu düşünüyorum. Kart mevcutta elinizde ise orijinal BIOS yazıp rahatlıkla garantiye gönderebilir veya kullanabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bakar mısınız kutu açılım ve inceleme videosunun 8.43 dakikasında GPU Z üzerindeki BIOS versiyonu benim kartımki ile aynı. Hynix RAM mevcut videodaki kartta da bende de. Bende mevcut olan kartın BIOS'u orijinal mi o halde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bakar mısınız kutu açılım ve inceleme videosunun 8.43 dakikasında GPU Z üzerindeki BIOS versiyonu benim kartımki ile aynı. Hynix RAM mevcut videodaki kartta da bende de. Bende mevcut olan kartın BIOS'u orijinal mi o halde.
Üretici sayfasında bios desteği sağlanmış mı bakabilir misiniz?

Geri
Yukarı