GTX 1660 Super sıcaklığı 3-4 derece arttı

Kalipsogen

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Civilization 6 oynuyordum. Normalde 67-68 derece civarında gelip gidiyordu oynarken. Lakin son günlerde 72-73 dereceye kadar gitmeye başladı. Aynı durumu 2 gün önce girdiğim Valorant'ta da yaşadım. En fazla 68 derece oluyorken 73 dereceye çıkmaya başlamış. İşlemci sıcaklığımda pek fark yok 62 63 derecenin üstüne çıkmıyor işlemcim. Kasamda 2 tane fan var acaba kasanın fanları yetersiz mi geliyor diye düşünüyorum. Kasamı temizletmeye götüreceğim ama sizce ne yapmalıyım ve problem neden kaynaklanıyor olabilir? Bir de oyundan çıkar çıkmaz bilgisayarı kapatmıyorum ekran kartım soğusun biraz diye fakat bazen oyundan çıkınca 52 53 derecede kalıyor ve fanları çalışmıyor. Bu sebepten MSI Afterburner üzerinden otomatik ayara alıyorum. Ekran kartım 42-43 dereceye düşünce kapatıyorum bilgisayarımı. Bundan dolayı da olabilir mi sizce?
Sistemim;
Ryzen 5 1600 AF.
Galax GTX 1660 Super.
https://www.hepsiburada.com/aerocoo...uncu-kasasi-ae-aeroengine-rgb-pm-HB00000GOZAG kullanmış olduğum kasa.
İşlemcim için stok fan kullanmaktayım.
Kasamda 2 adet fan var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genel temizlik yapın kasaya, bir de fan ekleyebiliyorsanız ekleyin farkı görürsünüz.

Genel temizlik için videolara falan baktım çoğu malzeme bende yok :D. Bilgisayar temizliğinde kullanılan malzemeleri falan almam lazım gibi geldi. Sadece evde olan malzemelerle yapabileceğim temizlik için herhangi bir video ya da makale var mıdır acaba?

Kasa temizliği için bez kullansam zararı olur mu acaba? Statik elektriklenmeden falan. Bir de ekran kartının fanlarındaki tozu kulak çöpüyle temizlememin bir sıkıntısı olur mu?
Pek sorun olacağını sanmıyorum. Ama yine dikkatli olmakta fayda var. Yeni nesil parçalar statik elektriğe daha dayanıklı diye biliyorum. Ama yinede güvenli değil dokunmak. Statik elektrik zarar veriyor... Ben PCB'sini ıslak mendille siliyordum :D.

Genel temizlik için videolara falan baktım çoğu malzeme bende yok :D. Bilgisayar temizliğinde kullanılan malzemeleri falan almam lazım gibi geldi. Sadece evde olan malzemelerle yapabileceğim temizlik için herhangi bir video ya da makale var mıdır acaba?
Video var mıdır bilmiyorum, evdeki malzemelerle kabaca tozunu alabilirsiniz.

Sıcaklık değerlerim bana yüksek geliyordu çünkü izlediğim videolarda 68-69 derece oluyordu en maksimum. Benim kartım ağır oyunlarda 76-77 derecelere çıktığı için sıkıntı var mıdır diye düşünüyordum. Sizce sıkıntı yok mu?

Geri
Yukarı