GTX 1660 Ti Armor OC Tiz Ses Sorunu

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
GTX 1660 Ti Armor OC ekran kartına sahibim, alalı 1 hafta oldu. Gaming X'te karar kılmıştım ancak fiyatından dolayı pek almak istemedim. Neredeyse aynı olduklarını, arada ufak farkları olduğunda karar kılarak Armor OC aldım. Soğutması, performansı beklediğim ve araştırdığım gibi. Ancak yük altındayken karttan "Coil Whine" gibi tiz sesler geliyor. Genel olarak sürekli bir ses, kesilmiyor. Düşük GPU isteyen oyunlarda ise ara ara, kesik kesik şekilde bu tiz ses duyulabiliyor. Yani kasaya yaklaşınca duyulabilecek bir ses. Çok yaklaşmadan da duyuluyor problem orada. Fanlardan gelmediğine eminim, elle durdurduğumda yine geliyor. Rahatsız etmiyor ancak sistemimdeki parçaların problemli olmamasını daha doğrusu iyi olmasını, stabil olmasını istediğim için buraya sormaya karar verdim.

Bu ses genellikle PSU'dan gelen Cw ile de karıştırılır, GPU'da Cw çıkma ihtimali çok yüksektir. Super Alloy II teknolojisine sahip ekran kartlarında bunun bir nebze önüne geçmeyi başardılar. Sistemde bir sorun yaratmaz sadece duyarsınız diyebilirim, oyun ayarlarında Vynsc yani görsel senkronlama açıp kapatmak da bu seste farklılık yaratabiliyor.

Son düzenleme:
RX580 kullanıyorum bu ses bende de var, çok araştırdım zararı olmadığı söyleniyor ben alıştım, istersen iade edip farklı bir model alabilirsin. Örneğin CSGO'da FPS'i limitleyince bende kesiliyor. Ekran kartı full performansta çalıştığı sırada çok net duyuluyor dediğin gibi. Kasa sana yakın bir konumda değilse sorun değil. Sen bilirsin yine de.

Bu ses genellikle PSU'dan gelen Cw ile de karıştırılır, GPU'da Cw çıkma ihtimali çok yüksektir. Super Alloy II teknolojisine sahip ekran kartlarında bunun bir nebze önüne geçmeyi başardılar. Sistemde bir sorun yaratmaz sadece duyarsınız diyebilirim, oyun ayarlarında Vynsc yani görsel senkronlama açıp kapatmak da bu seste farklılık yaratabiliyor.

Anladım, Vsync ile bir test edeyim, özellikle dinledim PSU'dan mı geliyor diye ancak sonrasında ekran kartından geldiğine karar kıldım.

RX580 kullanıyorum bu ses bende de var, çok araştırdım zararı olmadığı söyleniyor ben alıştım, istersen iade edip farklı bir model alabilirsin. Örneğin CSGO'da FPS'i limitleyince bende kesiliyor. Ekran kartı full performansta çalıştığı sırada çok net duyuluyor dediğin gibi. Kasa sana yakın bir konumda değilse sorun değil. Sen bilirsin yine de.

Evet genel olarak performansa etki etmiyormuş herhalde. İade süreci sıkıntılı olabilir mağazadan alındı ekran kartı, mırın kırın edip geri almazlar diye düşündüm.

Durumdan rahatsızsan şansını dene, yakın fiyata alternatif bir kart varsa alabilirsin. İade almak zorundalar yasal olarak.

Vatan Bilgisayar'a gidip bu ekran kartının yük altında çıkardığı sesten memnun değilim dediğimde acaba kendileri mi test edecekler yani direk iade alacaklar mı o anda yoksa yetkili servise gönderip uzun süre bekletecekler mi acaba o yüzden sıkıntılıyım.

Vatan Bilgisayar'a gidip bu ekran kartının yük altında çıkardığı sesten memnun değilim dediğimde acaba kendileri mi test edecekler yani direk iade alacaklar mı o anda yoksa yetkili servise gönderip uzun süre bekletecekler mi acaba o yüzden sıkıntılıyım.
Teknik servis lafı etme hiç, yasal olarak iade süren var 14 gün. İade etmek istiyorum CW sesi çıkartıyor de. Servise gönderelim derlerse ısrarla iade etmek istiyorum de hiç dinleme.
Bu 14 gün içerisinde iade etmek istersen test etme lüksleri bile yok. Tek konu kutu içeriği düzgün olsun kartın dışında bir hasar veya kozmetik bir sıkıntı olmasın yeter.

Teknik servis lafı etme hiç, yasal olarak iade süren var 14 gün. İade etmek istiyorum CW sesi çıkartıyor de. Servise gönderelim derlerse ısrarla iade etmek istiyorum de hiç dinleme.
Bu 14 gün içerisinde iade etmek istersen test etme lüksleri bile yok. Tek konu kutu içeriği düzgün olsun kartın dışında bir hasar veya kozmetik bir sıkıntı olmasın yeter.

Bir nevi mutlu oldum ancak Vatan Bilgisayar'ın iade politikasında sadece web üzerinde mesafeli satışta iade olduğu yazıyor, mağaza satışlarında bu durum ancak kutu açılmamışsa mümkündür diyor, kullanılmışsa iade yapılmaz diyor. Mağaza insiyatifine de göre değişir belki ama hiç umutlanamıyorum bu yüzden.

Bir nevi mutlu oldum ancak Vatan Bilgisayar'ın iade politikasında sadece web üzerinde mesafeli satışta iade olduğu yazıyor, mağaza satışlarında bu durum ancak kutu açılmamışsa mümkündür diyor, kullanılmışsa iade yapılmaz diyor. Mağaza insiyatifine de göre değişir belki ama hiç umutlanamıyorum bu yüzden.
Öyle bir şey imkansız, kutuyu açmadan ürünün bir sorunu olmadığını anlayamazsın. Sonuçta sorun sayılabilecek bir şey. Sen yine de fazla umutlanmadan gidip bir şansını dene :)
Ama dediğim gibi o fiyat aralığında farklı bir 1660 Ti modeli varsa yap bunu. 200-300 TL fark ödeyeceksen hiç uğraşma bile.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı