GTX 1660 Ti laptopta düşük performans

fizzy

Hectopat
Merhabalar abilerim, ablalarım. 3-4 gün önce Vatan Bilgisayar'dan ASUS ROG STRIX Gaming laptop aldım. Ancak dün Valorant oynarken oyuna aniden FPS düşmesi girmeye başladı ve bu durum benim canımı çok sıktı. Daha yeni alınan bir bilgisayar ve FPS düşmesi yiyorum. Aynı zamanda Valorant'da ayarlar en düşük veya en yüksekte hiç fark etmiyor, FPS'im hep aynı kalıyor 110-170 arası. GTX 1650 Ti, i5 10300H, 16 GB RAM özelliklerine sahip Lenovo Gaming laptop ise Valorant'ı akıcı bir şekilde drop girmeden rahat 200-240 FPS seviyelerinde en yüksekte oynatıyor.
Laptopun özellikleri: GTX 1660 Ti, i7 10750H.
8 GB RAM.
Not: Sorunun RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. O kadar para verip performansının beklediğim gibi olmaması canımı sıktı iyice.

İşlemci thermal throttling yapıyor olabilir. Prime95 ve Furmark aynı anda açıkken (Yahut AIDA64 gibi bir stres test) ısı değerlerinize bakmanızı öneririm.

Yahut arka planda bir işlem CPU'ya yükleniyor olabilir. Yeni bilgisayarsa Windows endeksleme vs yapmayı seviyor. Boşta CPU kullanımı ne kadar?

Ayrıca güç seçeneği varsa performans modu seçmeniz gerekiyor olabilir. Hepsi ihtimal.

RAM 1x8 mi yoksa 2x4 şeklinde mi?

1x8 diye biliyorum.

İşlemci thermal throttling yapıyor olabilir. Prime95 ve FurMark aynı anda açıkken (yahut AIDA64 gibi bir stres test) sıcaklık değerlerinize bakmanızı öneririm.

Yahut arka planda bir işlem CPU'ya yükleniyor olabilir. Yeni bilgisayarsa Windows endeksleme vs yapmayı seviyor. Boşta CPU kullanımı ne kadar?

Ayrıca güç seçeneği varsa performans modu seçmeniz gerekiyor olabilir. Hepsi ihtimal.

Boşta 42-43 derece.

RAM'dan kaynaklı olabilir bir 8 GB RAM daha takın yüksek ihtimalle düzelicektir.(sürücüleri doğru kurduğunuzu varsayarak söylüyorum)

Sürücüler zaten kurulu geldi.

Merhabalar abilerim, ablalarım. 3-4 gün önce Vatan Bilgisayar'dan ASUS ROG STRIX Gaming laptop aldım. Ancak dün Valorant oynarken oyuna aniden FPS düşmesi girmeye başladı ve bu durum benim canımı çok sıktı. Daha yeni alınan bir bilgisayar ve FPS düşmesi yiyorum. Aynı zamanda Valorant'da ayarlar en düşük veya en yüksekte hiç fark etmiyor, FPS'im hep aynı kalıyor 110-170 arası. GTX 1650 Ti, i5 10300H, 16 GB RAM özelliklerine sahip Lenovo Gaming laptop ise Valorant'ı akıcı bir şekilde drop girmeden rahat 200-240 FPS seviyelerinde en yüksekte oynatıyor.
Laptopun özellikleri: GTX 1660 Ti, i7 10750H.
8 GB RAM.
Not: Sorunun RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. O kadar para verip performansının beklediğim gibi olmaması canımı sıktı iyice.
8 GB RAM etkiler. Onun dışında gerekli performans ayarlarını yapmalısın. Şarja takılı bir biçimde oyna.

RAM tek kanal olarak çalıştığı için sorun oluşturuyor olabilir. Bu akla gelen ilk detay. Aynı özellikte RAM eklemesi yapılarak hem 16GB seviyesine çıkılmış hem de çift kanal çalışması sağlanmış olur.

Sisteminizin genel özelliklerine bakınca ilk dikkat çeken zayıf nokta RAM olduğu için tavsiyem bu şekilde. Sadece bir oyunun dışında da sistemin genel performansı da daha iyi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı