GTX 1660 Ti Sistem Düşük GPU Kullanımı

Novisnage

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Marka ve modelini belirttiğim dizüstü bilgisayarımda düşük GPU kullanımı sorunu yaşıyorum. Bu sorun, grafik açısından zorlayıcı olan oyunlarda yaşanmıyor. DotA 2, Valorant gibi sistemin halihazırda yüksek FPS verebildiği oyunlarda yaşanıyor. GPU kullanımı %45-55'i geçmiyor bu oyunlarda; fakat FPS'de 90-100'ü geçmiyor. Normalde bu problem 60 Hz yenileme hızında bir monitör kullandığım için büyük bir problem değil, ama yakın zamanda 144Hz bir monitöre geçmek istiyorum. Sistem 144 FPS verebileceği bir oyunda bu problem yüzünden veremeyecekse, 144 Hz'lik bir monitör almanın hiçbir anlamı kalmıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Araştırdığımda gerek Türkçe, gerek İngilizce kaynaklardan bir çözüm bulamadım.

Sistem özellikleri:
Ryzen 7 3750H.
NVIDIA GTX 1660 Ti.
16 GB 2400 MHz bellekler.

Sorunu çözmek adına yaptığım şeyler:
Bilgisayar her zaman şarja takılı.
Windows güç konfigürasyonu "yüksek performans" seçili.
NVIDIA kontrol paneli'nde güç yönetimi modu "maksimum performansı tercih et" seçili.

Dostum NVIDIA denetım masasına gir ve performans a cek bir de oyle dene oyunları NVIDIA ıle optimize et. Önce bu dedigimi, yap, muhtemelen GPU kullanımı yükselcektir. Islemcı sıcaklıgını yıne MSI. Afterburn'e ıle 1.cekırdegi secerek dene, ekran kartı fanını %70'lere falan getir ve öyle dene :)

Her oyunu olabilecek en yüksek ayarlarda oynuyorum. GPU sıcaklıkları yüksek kullanım varken (AAA oyunlar) 85-90, sorunu yaşadığım Online oyunlarda ise 60 derece civarlarında.
Ekran kartı fazla ısındığında çalışmayı azaltıyor. Sorununuzun bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Ryzen 7 3750H 1660Tİ ekran kartını tam olarak besleyebilen bir işlemci değil. Offline oyunlarda fazlasıyla tatmin edici bir performans alabilirsiniz ancak online'da alamazsınız. Overclock hakkında bilgi edinmenizi öneririm. Çözüm bu olabilir.

Ekran kartı fazla ısındığında çalışmayı azaltıyor. Sorununuzun bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Ryzen 7 3750H 1660 Ti ekran kartını tam olarak besleyebilen bir işlemci değil. Offline oyunlarda fazlasıyla tatmin edici bir performans alabilirsiniz ancak Online'da alamazsınız. Overclock hakkında bilgi edinmenizi öneririm. Çözüm bu olabilir.

MSI Afterburner'da GPU limit kısmında "no load" ibaresi görüyorrum. Yani bunun donanımdan çok ASUS'tan kaynaklı yazılımsal bir durum olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi 3750H güçlü bir işlemci değil; fakat işlemci yükü %50-60'ı geçmiyorken CPU darboğazı yaşamıyor olmam lazım.

Ekran kartı fazla ısındığında çalışmayı azaltıyor. Sorununuzun bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Ryzen 7 3750H 1660 Ti ekran kartını tam olarak besleyebilen bir işlemci değil. Offline oyunlarda fazlasıyla tatmin edici bir performans alabilirsiniz ancak Online'da alamazsınız. Overclock hakkında bilgi edinmenizi öneririm. Çözüm bu olabilir.

Galiba bilmiyorsun ama laptoplarda overclock yapılmaz yapılabilse de önerilmez çünkü soğutmada kasa kadar iyi olmadığı için işlemci çok ısınabilir ve bu performans kaybı anlamına gelir.

Kesin bir darboğaz sorunu. Grafikleri veya çözünürlüğü yükselterek işlemci yükünü düşür ekran kartı yükünü arttırmaya çalış

Arkadaşlar bir darboğaz yaşıyorsam bana nedenlerini açıklayın, %40 CPU yükü ile nasıl darboğaz yaşıyorum mantıklı bir açıklama yapın. "Darboğaz oluyor." Demeniz bir şey ifade etmiyor benim gözümde. Sihirli bir şeyler olup darboğaz yaşanmıyor yani bunun oluşması için CPU'nun ya yük ya da frekans olarak bir sınıra ulaşması lazım ki bunu diyebilesiniz.

Geri
Yukarı