GTX 1660 Ti ve i5 10300h darboğaz

YasirKoca

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, Ağustos eylül gibi Acer Nitro 5 AN515-55 model bir laptop aldım, o zamanlar işlemcisi 98 derece falan görüyordu ama FPS çok iyiydi, servisi aradım sıcaklık için bize gönderin dediler göndermektense bir süre undervolt ile idare edeyim dedim. Intel XTU kullanarak işlemciyi yavaşlattım bir süre öyle gitti, daha sonra hızını yükseltmek istedim fakat XTU açılmadı. Ben de sildim tekrar yükledim, hızını yükselttim sorunsuz devam etti her şey, ta ki 1 2 ay öncesine kadar.

Battlefield 1 açtım oynuyorum orta ayarda 120 FPS alıp güzelce oynuyordum bir anda 60 70 FPS'lere düştü bundan sonra servise göndermeye karar verdim serviste 15 gün durdu geri geldi termal bakımları vs yapılmış sorun yok dendi ama elime ulaştığında tekrar aynı olduğunu gördüm. 2 kez Windows üzerinden en son da 1 kez USB ile format attım ama düzelmedi, işlemci %100 kullanılırken ekran kartı %50 kullanılıyor.

Bu acaba darboğaz mı, Valorant'ta en düşük ayarlarda 140 FPS zor alıyorum 144Hz ekran düzgün çalışamıyor bunun yüzünden. Bütün süreci yazdım bana yardımcı olabilir misiniz?

İşlemci ayarlarını vs sıfırlamak işe yarayabilir belki diye düşündüm. BIOS'u sıfırladım kaç kez ama işe yaramıyor, çıkamıyorum. İşin içinden 9000 TL para verdim. Anca 6000 TL'lik bilgisayar kadar performans veriyor deli olacağım.

Laptoplarda darboğaz olmaz büyük ihtimalle. Sebebini anlayamadım.

Laptoplarda neden darboğaz olmasın? Büyüyle mi çalışıyorlar?

Soruna gelirsek işlemci çok yüksek ihtimal ile 100 dereceye ulaştığı için hız düşürüyor ve bu sayede kendisini yanmaktan koruyor olmalı. 98 derece demişsiniz zaten bu sıcaklığın korkunç derecede yüksek olduğunu aldığınız gün düşünemediniz mi? Keşke iade etseymişsiniz.

Peki aşırı ısınma durumunda iade dışında ne yapılabilir? En kalitelisinden bir termal macun uygulayabilirsiniz, laptop soğutucusu alabilirsiniz, XTU ile tekrar UV yapabilir, işlemciyi yavaşlatabilirsiniz, yapabilecekleriniz bu kadar maalesef.

Edit: Söylemeyi unutmuşum, oyunlarda FPS limitlerseniz işlemci ısısını düşürecektir.
Yüksek FPS = Yüksek işlemci kullanımı.

Son düzenleme:
Şu an aynı sorunu bende yaşıyorum. GTX 1660 Ti ve i5 10300h işlemciye sahibim. Bilgisayar ilk geldiğinde Valorant oyununda 200 FPS alıyordum. Şu an bu değer 60'a inmiş durumda. Bu sebepten dolayı oyundan soğudum. Valorant destek ekibi ile her şeyi yaptım ama değişen birşey olmadı. Bütün sürücülerim güncel. :(

Soruna gelirsek işlemci ısındığı için hız düşürüyor olabilir. 98 derece demişsiniz zaten bu sıcaklığın korkunç derecede yüksek olduğunu aldığınız gün düşünemediniz mi? Keşke iade etseymişsiniz.
Laptopları yaparken darboğaz olmamasına dikkat ediyorlar çünkü.

Laptopları yaparken darboğaz olmamasına dikkat ediyorlar çünkü.

Yıllar boyunca i7 işlemciler ile onboard ekran kartlı ya da APU'lu sistemler satan üreticiler mi darboğaza dikkat ediyor? Güldürme beni lütfen dikkat ettikleri tek şey cihazın garanti süresini doldurabilecek kadar yaşayabilmesi.

Soruna gelirsek işlemci çok yüksek ihtimal ile 100 dereceye ulaştığı için hız düşürüyor ve bu sayede kendisini yanmaktan koruyor olmalı. 98 derece demişsiniz zaten bu sıcaklığın korkunç derecede yüksek olduğunu aldığınız gün düşünemediniz mi? Keşke iade etseymişsiniz.

Peki aşırı ısınma durumunda iade dışında ne yapılabilir? En kalitelisinden bir termal macun uygulayabilirsiniz, laptop soğutucusu alabilirsiniz, XTU ile tekrar UV yapabilir, işlemciyi yavaşlatabilirsiniz, yapabilecekleriniz bu kadar maalesef.

Edit: Söylemeyi unutmuşum, oyunlarda FPS limitlerseniz işlemci ısısını düşürecektir.
Yüksek FPS = Yüksek işlemci kullanımı.
Undervolt ile 4.5'ten 4.2 ghz'ye çektim işlemciyi zaten sorun ısınma değil de 1660 ti'ın gücünü kullanamıyorum, Battlefield 1'de mesela 60 fps alıyorum en fazla, 120 alabiliyordum daha önceden. Neden böyle oluyor anlamıyorum.
Tüketici hakem heyetine...
Şikayet mi edeyim?

Undervolt ile 4.5'ten 4.2 ghz'ye çektim işlemciyi zaten sorun ısınma değil de 1660 ti'ın gücünü kullanamıyorum, Battlefield 1'de mesela 60 fps alıyorum en fazla, 120 alabiliyordum daha önceden. Neden böyle oluyor anlamıyorum.

Şikayet mi edeyim?

100 derecede zaten işlemcin hız düşürüyor, sen 98 derecede çalışıyor demişsin. Oyunda kaç GHz çalıştığına bakacaksın işlemcinin.

100 derecede zaten işlemcin hız düşürüyor, sen 98 derecede çalışıyor demişsin. Oyunda kaç GHz çalıştığına bakacaksın işlemcinin.
O eskiden oluyordu şimdi o dereceye gelmiyor ama gelmesi gerek, her türlü ayarı sıfırlayıp o seviyelere getirip daha sonra soğutmak için uğraşmak istiyorum ama işlemci bu kadar ısınmıyor doğal olarak güçsüz kalıyor default haline almak istiyorum yani.

Geri
Yukarı