Çözüldü GTX 1660S OC oyunlarda 85 dereceye ulaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ghost33

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar cümleten selamünaleyküm. GTX 1660S OC 6 GB Ekran kartımda son zamanlarda ısınma sorunu yaşıyorum. Durum şu şekilde normal masaüstü kullanımında herhangi bir problem yok, hatta PUBG Mobile oynuyorum onda bile sorun yaşamıyorum ama CS:GO'ya da başka bir oyuna girdiğim zaman anında fan aşırı sesli çalışmaya başlıyor ve anında sıcaklık 85 derecelere çıkıyor. Ama oyunu kapattığımda 55 derecelere düşüyor anında. Sorun neden kaynaklı olabilir?

Ekran kartı ayarlarıyla alakalı herhangi bir değişiklik yapmadım. Yazılımsal bir sıkıntı olma ihtimali var mıdır? FurMark Testi yaptırdım, onun da resmini paylaşmak istiyorum sizlerle. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Adsz.png
    Adsz.png
    78,6 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şu an için fanın düzgün takıldığından emin olun ve macun yenileyin, sorun düzelmezse yeni konu açarak ve detayları da aktararak beklemeye geçin. Mersin sıcağını iyi bilirim, umarım kasa hava sirkülasyonu iyidir çünkü iklimden yana şansınız yok :)

Corsair Carbide serisi SPEC-05 modeli kasa havalandırma kısmı çok da iyi değil açıkçası yani ben öyle düşünüyorum bu yüzden ekstra 3 fan daha takmıştım kasanın ön kısmına. Dedikleriniz uygulayacağım hocam sağ olun konu hakkında tekrar bilgilendirme yaparım iyi sahurlar.

Termal macun ile sorunu çözdüm üzerinde macun namına hiçbir şey kalmamıştı. Cevap verip ilgilenen herkese teşekkür ederim.
Ben de Zotac twin modelini kullanıyorum ve 2020 aralık ayında sıfır olarak aldım.
Ben ilk aldığımda en fazla 72 derecelere kadar çıkıyordu fakat artık 3. yılında ve şu an için 75 dereceleri gördüm, tabi bu değerler yaza doğru artıcaktır, sizin değerler çok fazla çıkmış. Kartın fanını tekrar takarken düzgün takılmamış olabilir, arkadaşların dediği gibi de iyi bir termal macun yenilemesi yapın. Bunları yaparsanız sorun başka bir şey kaynaklı değilse muhtemlen kart ısısı düşecektir.

Ben de Zotac twin modelini kullanıyorum ve 2020 aralık ayında sıfır olarak aldım.
Ben ilk aldığımda en fazla 72 derecelere kadar çıkıyordu fakat artık 3. yılında ve şu an için 75 dereceleri gördüm, tabi bu değerler yaza doğru artıcaktır, sizin değerler çok fazla çıkmış. Kartın fanını tekrar takarken düzgün takılmamış olabilir, arkadaşların dediği gibi de iyi bir termal macun yenilemesi yapın. Bunları yaparsanız sorun başka bir şey kaynaklı değilse muhtemlen kart ısısı düşecektir.
Dediğiniz gibi hocam eğer termal ve fandan dolayı değilse undervolt yapılacak mecburen.

Termal macunu deneyecem hocam yarın birde ekran kartı fanını tekrar sökmeyi denerim teşekkür ederim ilginiz için

Dediğiniz gibi hocam eğer termal ve fandan dolayı değilse undervolt yapılacak mecburen.
O işleme gerek kalacağını zannetmiyorum ama eğer her şeyi denedikten sonra yine sorun devam ederse onun için ayrı bir konu açılırsa iyi olur. Ben 1660s modeli seçerken, o günün şartlarına göre F/P bir 1660s aldım ve çok araştırdım. Yanlışım varsa birisi düzeltsin ama Gigabyte modeli için iyi yorumlar okumadığımı hatırlıyorum.

Kart sıcaklığını, kasa içi hava akışı ve hava sıcaklığı gibi unsurlarda çok etkiliyor. Kasa havalandırması kötü ve Mersin gibi bir yerde oturuyorsanız hele ki GPU macunu yetersiz kalmaya başladıysa bu sıcaklıkları görebilir ki ben sorunun macun ve düzgün takılmamış fan da olabileceğini düşünüyorum.

O işleme gerek kalacağını zannetmiyorum ama eğer her şeyi denedikten sonra yine sorun devam ederse onun için ayrı bir konu açılırsa iyi olur. Ben 1660s modeli seçerken, o günün şartlarına göre F/P bir 1660s aldım ve çok araştırdım. Yanlışım varsa birisi düzeltsin ama Gigabyte modeli için iyi yorumlar okumadığımı hatırlıyorum.

Kart sıcaklığını, kasa içi hava akışı ve hava sıcaklığı gibi unsurlarda çok etkiliyor. Kasa havalandırması kötü ve Mersin gibi bir yerde oturuyorsanız hele ki GPU macunu yetersiz kalmaya başladıysa bu sıcaklık normal.
Gigabyte o modeli sorunlu ama bu derecelere kadar çıkarıcak kadar değil.

Kart sıcaklığını, kasa içi hava akışı ve hava sıcaklığı gibi unsurlarda çok etkiliyor. Kasa havalandırması kötü ve Mersin gibi bir yerde oturuyorsanız hele ki GPU macunu yetersiz kalmaya başladıysa bu sıcaklık normal.
Evet hocam mersinde yaşıyorum. Dediğim gibi 3 yıldır sistemi kullanıyorum yaz aylarında sıcaklıklar malum yükselmesi tabi ki normal ama oyuna giriş çıkışlarda anlık olarak 30 derece oynamasıda normal değildir diye düşünüyorum umarım termal macun olayı sorunumu çözer. Bir de yazılımsal birşey olma ihtimali sizce nedir driver kaynaklı yada format çözüm olabilir mi

Evet hocam Mersin'de yaşıyorum. Dediğim gibi 3 yıldır sistemi kullanıyorum yaz aylarında sıcaklıklar malum yükselmesi tabii ki normal ama oyuna giriş çıkışlarda anlık olarak 30 derece oynamasıda normal değildir diye düşünüyorum umarım termal macun olayı sorunumu çözer. Bir de yazılımsal bir şey olma ihtimali sizce nedir driver kaynaklı ya da format çözüm olabilir mi?

Şu an için fanın düzgün takıldığından emin olun ve macun yenileyin, sorun düzelmezse yeni konu açarak ve detayları da aktararak beklemeye geçin. Mersin sıcağını iyi bilirim, umarım kasa hava sirkülasyonu iyidir çünkü iklimden yana şansınız yok :)

Corsair Carbide serisi SPEC-05 modeli kasa havalandırma kısmı çok da iyi değil açıkçası yani ben öyle düşünüyorum bu yüzden ekstra 3 fan daha takmıştım kasanın ön kısmına. Dedikleriniz uygulayacağım hocam sağ olun konu hakkında tekrar bilgilendirme yaparım iyi sahurlar.

Termal macun ile sorunu çözdüm üzerinde macun namına hiçbir şey kalmamıştı. Cevap verip ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı