Çözüldü GTX 1660S sistemde Discord açıkken oyun çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Yusuf Furkan BAL

Hectopat
Yer
Yozgat/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sorun neden kaynaklı olduğunu deniye yanıla buldum ancak sebebini anlayamadım, sorunu ilk yaşadığım oyun Rainbow 6'di, oyun açılıyor arayüz ana menü her şey tamam ama oyuna girmeye çalışınca, Online veya offline, oyun herhangi bir hata vermeden kapanıyordu, aynı sorunın bütün oyunlarda olduğunu fark ettim bugün.

Bütün oyunlarda benzer bir sorun vardı arayüze erişimim vardı, ana menüde istediğim gibi dolaşabiliyordum ancak oyunu oynayamıyordum, bir programdan kaynaklandığından şüpelendim ve sırayla arka planda çalışan programları kapatarak denedim oyuna girmeyi, Steam, Ubisoft Connect, Epic Games, Origin, Discord derken sorunun Discord'dan kaynaklandığını fark ettim, ama neden böyle bir soruna yol açtığını anlamadım, eskiden sorunsuz bir şekilde oynuyordum şimdi ne oldu da Discord böyle bir probleme sebep oluyordu?

Oyun oynarken arkadaşlarımla konuşabilmem için Discord'a ihtiyacım var, sorunu nasıl çözebilirim?
Tarayıcıdan Discord'a giremem, kullandığım kısayollar vardı.

sistem: Gigabyte GTX 1660 Super Gaming OC / R5 3600X / XPG D41 16 GB 3200MHz / XPG S40G 512 GB M.2 SSD / Gigabyte B450M S2H / High Power 600W +80 Gold / Sharkoon RGB Flow / Aerocool orbit 12cm

Çözüm
Chipset driver'ı kurulu şuanda isterseniz tekrar kurayım, sıcaklık değerlerini ekran görüntüsü alıp atayım sizde inceleyin.

Yani yine de bir bakalım. Olmadı en iyisi format çak. Belki bir virüs neden olmuştur buna, ve bazen virüsler kalıcı şekilde sistem dosyalarına zarar veriyor. Eğer öyleyse de şu yöntem belki işe yarayabilir :) Bunu da deniyelim. 2 tane şey isteyeceğim senden. 1. Link'ini verdiğim paketi indir zip'ten çıkar ve kurulum yap paketi...Daha sonra CMD penceresini yönetici olarak çalıştırıp şu iki komutu tırnak işaretleri olmadan yazıp enter yap, bittikten sonra her ikisi de bilgisayarına reset at. Umarım bunlar işe yarar...

"DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth"
"sfc /scannow"

Discord ayarlarında "donanım ivmesi" diye bir ayar var. Bunu kapatmayı denedin mi ?
Evet böyle bi ayar var, bundan kaynaklı olabilir belki fakat şuan deniyemiyeceğim, tam siz yazdıktan sonra elektirikler gitti, elektirikler gelince deniyeceğim, umarım düzelir sorun.

Evet böyle bi ayar var, bundan kaynaklı olabilir belki fakat şuan deniyemiyeceğim, tam siz yazdıktan sonra elektirikler gitti, elektirikler gelince deniyeceğim, umarım düzelir sorun.

Umarım düzelir. Açık söylemem gerekirse bu ayarın ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ama kapatıldığı zaman Discord bilgisayarı daha az yoruyor ve oyunda ki takılmalara sebep olduğunu duymuştum.

Umarım düzelir. Açık söylemem gerekirse bu ayarın ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ama kapatıldığı zaman Discord bilgisayarı daha az yoruyor ve oyunda ki takılmalara sebep olduğunu duymuştum.

Şimdi daha garip şeyler yaşanmaya başladı, Discord'dan ayarı kapattım ve ardından R6'ya girdim, oyun sorunsuz açıldı ve oynayabildim, ardından buraya cevap yazabilmek için Alt+Tab attım ve Firefox'a tıkladım, Firefox açılmaya çalıştı ama açılamadı hata verdi ve sonrasında çöktü, tekrar denedim, denedim, denedim ve tarayıcıyı sıfırlamam gerektiğini söyledi, sıfırladım ama yine açılmadı, baktım tarayıcıda sıkıntı var Edge üzerinden gireyim dedim Technopat'ın URL'sini yazdım girmeye çalıştım Edge dondu kapattım tekrar açtım derken baktım olmayacak arka planadan oyunu kapattım sonra girdim anca o şekilde açılabildi, garip şeyler yaşanıyor, Rainbow 6'de mi sorun var anlayabilmiş değilim.

Sonuç olarak Discord sorununu çözüldü, ancak daha garip şeyler yaşanmaya başladı :D.

Şimdi daha garip şeyler yaşanmaya başladı, Discord'dan ayarı kapattım ve ardından R6'ya girdim, oyun sorunsuz açıldı ve oynayabildim, ardından buraya cevap yazabilmek için Alt+Tab attım ve Firefox'a tıkladım, Firefox açılmaya çalıştı ama açılamadı hata verdi ve sonrasında çöktü, tekrar denedim, denedim, denedim ve tarayıcıyı sıfırlamam gerektiğini söyledi, sıfırladım ama yine açılmadı, baktım tarayıcıda sıkıntı var Edge üzerinden gireyim dedim Technopat'ın URL'sini yazdım girmeye çalıştım Edge dondu kapattım tekrar açtım derken baktım olmayacak arka planadan oyunu kapattım sonra girdim anca o şekilde açılabildi, garip şeyler yaşanıyor, Rainbow 6'de mi sorun var anlayabilmiş değilim.

Sonuç olarak Discord sorununu çözüldü, ancak daha garip şeyler yaşanmaya başladı :D.
Hocam bi virüs taraması yapar mısınız? Eğer temiz çıkarsa aklıma şöyle bir şey geldi: Donanım ivmesi sanırım ekran kartı ile ilgiliydi, ekran kartınızın sürümü güncellemeyi, eğer güncelse farklı bir sürüm yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Hocam bi virüs taraması yapar mısınız? Eğer temiz çıkarsa aklıma şöyle bir şey geldi: Donanım ivmesi sanırım ekran kartı ile ilgiliydi, ekran kartınızın sürümü güncellemeyi, eğer güncelse farklı bir sürüm yüklemeyi deneyebilirsiniz.
Virüs taraması temiz, Kaspersky ile yaptım, ekran kartı güncellemesi mevcutmuş şuan onu yapıyorum.

1632145060239.png

Evet sorun halen devam ediyor, bu sefer oyun çökmesi ile beraber Discord'da kendini kapattı, sorun tam olarak neden kaynaklı anlayabilmiş değilim.

1632145725818.png

@Webcam kullanan insan @Quarit aklınıza gelen farklı bir şey var mı?

Son düzenleme:
Virüs taraması temiz, Kaspersky ile yaptım, ekran kartı güncellemesi mevcutmuş şuan onu yapıyorum.

Ekran kartı güncellemesini o şekilde yapmanı tavsiye etmem. DDU programı ile yapmalısın. Tabi öncelikle Windows güvenli mod almalısın, daha sonra DDU ile "tavsiye edilen" şekilde mevcut ekran kartı driver'ını kaldırmalısın. Sonra manuel olarak Nvidia sitesinden indirip kurmalısın.

https://www.gezginler.net/indir/display-driver-uninstaller.html

Ekran kartı güncellemesini o şekilde yapmanı tavsiye etmem. DDU programı ile yapmalısın. Tabi öncelikle Windows güvenli mod almalısın, daha sonra DDU ile "tavsiye edilen" şekilde mevcut ekran kartı Driver'ını kaldırmalısın. Sonra manuel olarak NVIDIA sitesinden indirip kurmalısın.

https://www.gezginler.net/indir/display-driver-uninstaller.html
Değişen pek birşey olmadı, oyun açılıyor, arka planda birşeyler yapabiliyorum ama oyun açıkken Discord açılmıyor.

Değişen pek birşey olmadı, oyun açılıyor, arka planda birşeyler yapabiliyorum ama oyun açıkken Discord açılmıyor.

Dostum bir de LatencyMon programını indirip kurar mısın ? Programı açtıktan sonra yukarı da play logosu ile çalıştır, daha sonra bu sorunları tekrar et bakalım. Donma, hata gibi şeyler olduğu zaman LatencyMon programında "Driver" kısmının ekran görüntüsünü paylaş buraya...

Geri
Yukarı