R5 2600 ve GTX 1660S düşük performans veriyor

killaumut

Picopat
Oncelikle merhaba, 3 ay once İncehesap'tan sistem aldım.
  • GTX 1660S, R5 2600X, 2x8 16 GB 3000 MHz RAM ve Gamepower 650+80 PSU.
  • Öncelik olarak PSU'dan çok cızırtı sesi geliyor ve işlemci fanı çok hızlı.
  • BIOS güncel değil.
  • PC'nin ayarlarıyla çok oynadım, sanal çekirdeği 12 yaptım.
  • Bilgisayarı ilk aldıgımda pek ses yoktu sistemde ve oyunlara düşüş girmiyordu, artık çok düşüş yiyorum. (Sadece CS:GO’ya girmiyor.)
İşlemcim kafayı yedi, 78 dereceyi gordu. Ekran kartı orta ayarlarda Fortnite %50-%70 takılıyor. Ekran kartında çok dalgalanma var. Hangi ayarı yaparsam yapayım düşüş giriyor ve World War Z'ye de düşüş girmeye basladı. CPU kullanımı 100'de 100'u gordu. Oyunda 78 derece oldu. Ekran kartı en fazla 60 takılıyor. Sistem bozuk mu çok korkuyorum. PSU fanı cızırtılı dedigim gibi. Formatı son care galiba. Bu arada CPU Performance Boost mu oyle bir şey varmıs. Açık mı bilmiyorum. Kapalı yapsam fark eder mi?

Ben ilk format atmayı fotoğraflara bakarak yapmıştım. XP zamanında gifler vardı onlar tek tek geçerken bende ona bakarak ilerliyordum. Yapacağın şey çok basit
1- USB bellek en az 8 GB
2- Windows dosyasını indirmek
3- Rufus programıyla yazmak
4- Telefondan videolara bakarak format atmak

Bunun için:
UEFI Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama | 2019 - YouTube

Yeni Sisteme Windows 10 ve Sürücü Kurulumu Rehberi - YouTube

BIOS'u güncellemek de basit onu da bunları yaptıktan sonra yapalım.

BIOS güncelledim, temiz kurulum yaptım sonuç hala aynı. PUBG Mobile az GB diye deneyeyim dedim, işlemci ekran kartından çok kendini kullanıyor. İşlemci %45 %50 ekran kartı &20 %25. en başından işlemcide sıkıntı olduğunu anlamıştım, darbogaz var ama olmaması lazım. Oyunlarda yük işlemcide olduğu çok belli, işlemci fanı acayip hızlı çalışıyor. Yükteyken 2300 RPM'lerde çalışıyor, CPB kapatmak istedim bulamadım. BIOS'ta ne yapmam lazım? Oyun oynamak istiyorum, fotoğraf atacağım şu an bilgisayardan yazıyorum.

20201205_181740.jpg

20201205_181733.jpg

20201205_181613.jpg

Ben ilk format atmayı fotoğraflara bakarak yapmıştım. XP zamanında GIF'ler vardı onlar tek tek geçerken bende ona bakarak ilerliyordum. Yapacağın şey çok basit
1- USB bellek en az 8 GB
2- Windows dosyasını indirmek
3- Rufus programıyla yazmak
4- Telefondan videolara bakarak format atmak

Bunun için:
UEFI Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama | 2019 - YouTube

Yeni Sisteme Windows 10 ve Sürücü Kurulumu Rehberi - YouTube

BIOS'u güncellemek de basit onu da bunları yaptıktan sonra yapalım.

Temiz kurulum yaptım, BIOS guncelledim. Hala sıkıntı var işlemcide. İşlemci çok yükte ekran kartı kendini kullanmıyor, 2300 RPM hızda çalışıyor. Normal mi? Bir de CPB açık mı, kapalı mı bilmiyorum.

Fortnite ve World War Z'de aynısı oluyor. World War Z'de CPU 100'de 100'ü ve 75 dereceyi gordu; Fornite'ta ise her ayarda FPS düşüşü var. Ekran kartı kullanımı %70'i gecmiyor. Destansı olsa bile %80'e falan dusuyor.
Çözünürlüğünüz kaç peki?
Bu arada neden tekrar konu açıyorsunuz. Geçen konudaki arkadaşların dediklerini yaptınız mı?

Çözünürlüğünüz kaç peki?
Bu arada neden tekrar konu açıyorsunuz? Geçen konudaki arkadaşların dediklerini yaptınız mı?

Hepsini yaptim. Format BIOS'u bu. 1080p çözünürlük ama 1080p 32 Bit 144 Hz gozukuyor. Normal mi bu? Bir de AMD FTPM diye bir şey varmis. Kapatsam iyi olur mu?

Bazı oyunlarda sıkıntı yaşıyorum. Eminim sıkıntı yaşadığım oyunlarda darboğaz oluyor. Ne yapmalıyım? World War Z oyununda işlemci kendini 100'de 100 kullanıp 75 dereceyi gördü, haliyle 5-6 kere düşüş yedim. Oyuna ilk zamanlar düşüş girmiyordu, artık giriyor. SMT ve HPET diye bir şey varmış. Kapatsam uygun mudur? CPB diye bir şey de varmış. Kapatsam Fortnite ve PUBG'de GPU kullanımı artar mı? Anlatmak istedigim, bazı oyunlarda GPU kullanımı yüksek değil ve çok çok dalgalı. CPU fanı 2300 RPM'de çalışıyor, yük altındayken çok hızlanıyor. Bu arada PSU'dan cızırtı sesi geliyor yükteyken.

Oyuna girip MSI Afterburner ile sıcaklık ve kullanım değerlerini atar mısınız? @killaumut
Enteresan ama valorant cs go fall guys kasmiyor (fortnite fps dususu var world war z oyuna girdiğimde baslarda 5 6 kere drop giriyor azaliyor ve pugb mobile 90fps emulatorde 70 fps i gecemeyip drop yiyorum pugb ye paketim islemci %45 civari ekran karti %20 ve 30 arasi kullaniyordu islemci fan hizi 2300 rmp ve 980 voltajda çalışıyor bazen saniyeliğine 1400 lere cikiyor son simdi bu konuya fotograf aticam lütfen bak(bu arada 1920x1080p 144 hz monitor 32 bit renk derinlginde calisiyor 64 olmasi lazim etkisi
20201205_181740.jpg
20201205_181733.jpg
20201205_181613.jpg
olurmu

Oyun içerisindeyken atmanız gerekiyor bu değerler masaüstünde boştaykenki değerler. CPU'nun fanı nereye takılı bakabilir misiniz kasadan fanın RPM'sini anakart kendi ayarlıyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı