GTX 550 Ti 300W PSU yeterli mi?

Kirayu

Decapat
Daha fazla  
Kullandığım ekran kartını kardeşime verdim. Kendime 2.el Valorant, GTA V, CS:GO, LoL vb. oyunlar oynatacak ekran kartı arayışına çıktım. 490 TL'ye GTX 550 Ti buldum. Pazarlıkla falan 400 TL'ye indirdim yarın almaya gideceğim. Elimde sadece 300W ve 400W PSU var. 400W durumu çok iyi değil, 300W şu an kullandığım bir PSU o yüzden 300W olanı kullanmayı düşünüyorum. Çünkü en sağlıklısı o. Sistemim şu şekilde:
İşlemci: Intel Core 2 Duo'e 7400.
Ekran kartı: ASUS GTX 550 Ti
RAM: DDR2 800MHz 4 GB
HDD: Toplam 660GB 500 ve 160GB olmak üzere.
Anakart: Gigabyte modelini bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeterli değil, en azından 400W sağlam bir PSU şart (Everest/Frisby/Powerboost gibi markaların ürettiği/ürettirdiği çöp modellerden yine adam akıllı bir verim alamazsın söyleyim). 116W TDP'si olan bir kart.
Elimdeki PSU'yu sisteme bağladığım zaman sistem çalışıyor. Windows ekranına giderken otomatik onarma sayfasına atıyor. Başka bir sisteme taktığım zaman böyle bir sorun olmuyor. (400W PSU için yazdım. 300W için böyle bir sorun yok. 400W PSU markası bross diye bir marka.)

Yük altında sistemin kapanması gibi problemler yaşanabilir. Bu durum dışında tam verim alamasanız da en azından kullanılabilir. Durumu kötü dediğiniz 400W PSU hakkında daha fazla bilgi verirseniz belki bir şeyler önerebiliriz.

Yük altında sistemin kapanması gibi problemler yaşanabilir. Bu durum dışında tam verim alamasanız da en azından kullanılabilir. Durumu kötü dediğiniz 400W PSU hakkında daha fazla bilgi verirseniz belki bir şeyler önerebiliriz.
Elimdeki PSU'yu sisteme bağladığım zaman sistem çalışıyor. Windows ekranına giderken otomatik onarma sayfasına atıyor. Başka bir sisteme taktığım zaman böyle bir sorun olmuyor. (400W PSU için yazdım. 300W için böyle bir sorun yok. 400W PSU markası bross diye bir marka.)
.

Söz konusu ekran kartı GTX 550 Ti gibi bir model olunca işin içine Watt teriminden daha farklı parametreler de devreye giriyor, PSU kapasitör kalitesi/12V kanaldan çekilen kapasitif güç, sertifika durumu vb gibi..

Açıkçası zamanında ASUS Direct CU 550 Ti modelini donanım bilgim zayıfken 400W Everest marka bir model güç kaynağıyla kullanmıştım ancak başıma gelmeyen de kalmamıştı. Neredeyse oynadığım her oyunda ekran kartı güç almamakla beraber aldığım performans değerleri yerlerde sürünüyordu, kasanın içinin alev alması da başka bir olaydı, zaten çok geçmedi iş işten geçtikten sonra her ne kadar CM Master RS500 model bir PSU ile değişim yapsam da çok geçmeden kart elimde kalmıştı.. Bu da küçük bir ders olsun sana 👍🏻

@Kirayu İdareten 300W ile kullanın şimdilik hocam. Fakat en yakın zamanda değiştirmeye çalışın.

@Kirayu İdareten 300W ile kullanın şimdilik hocam. Fakat en yakın zamanda değiştirmeye çalışın.
Söz konusu ekran kartı GTX 550 Ti gibi bir model olunca işin içine Watt teriminden daha farklı parametreler de devreye giriyor, PSU kapasitör kalitesi/12V kanaldan çekilen kapasitif güç, sertifika durumu vb gibi..

Açıkçası zamanında ASUS Direct CU 550 Ti modelini donanım bilgim zayıfken 400W Everest marka bir model güç kaynağıyla kullanmıştım ancak başıma gelmeyen de kalmamıştı. Neredeyse oynadığım her oyunda ekran kartı güç almamakla beraber aldığım performans değerleri yerlerde sürünüyordu, kasanın içinin alev alması da başka bir olaydı, zaten çok geçmedi iş işten geçtikten sonra her ne kadar CM Master RS500 model bir PSU ile değişim yapsam da çok geçmeden kart elimde kalmıştı.. Bu da küçük bir ders olsun sana 👍🏻
Elimde ekran kartı ve yanına almam gereken bileşenleri aldıktan sonra 200TL kalıyor. Hangi PSU markalarına yönelmeliyim. 2.El alacağım.

Ben zamanında bahsettiğim güç kaynağıyla kapanma vs yaşamadım mesela, PSU o kadar kötüydü ki içinde bir tane bile 6 pin güç bağlantısı yoktu, ekran kartının içinden çıkan güç dönüştücü aparatı MOLEX ile bağlantısını yapsam da en basit COD 4 MW'de bile 15-20 FPS'i zor görüyordu Core 2 Quad Q6600 ile gerisini arkadaş düşünsün. Elindeki güç kaynağının 6 pin güç bağlantısı varsa yine hiç yoktan kullanılabilir gibi ama yine de sağlam bir model değilse uzun vadede tam yük altında kullanılması pek güvenli değil yine de.

Geri
Yukarı