GTX 660M Sistem 60 FPS Geçememe Sorunu

NPhilippe

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Oyunlarda 60 FPS'yi geçemiyorum. Örnek olarak Battlefield 4'den başlıyorum. Ekran kartım GTX660M, evet yüksek FPS'lerin kartı olmasa da bana akıcılık önemli olduğu için 1600x900 veya 1366x768 çözünürlüklerde oyunu her halükarda 60 FPS'nin üzerinde oynayabiliyorum. Kaldı ki bunu 1920x1080'de de yapabiliyorum. Fakat haritadan haritaya bazen zorlayıcı kısımlar çıkabiliyor. Bu yüzden full akıcılık için bende böyle çözünürlüklerde takılıyorum. Bunu anlattım çünkü ekran kartımdan bu ayarlarda 80-100 gibi FPS'ler alabiliyorum. Yani performans yetersizliliği gibi bir sıkıntı yok.

Sorun tam olarak şöyle ki (Gene Battlefield 4'den gidelim);

Oyunda 60 FPS'yi geçmemi engelleyen bir şey var. Bu FPS sabitlemesi ayrıca tearing'e yol açıyor. Fareyi çevirirken ekranda yırtılmalar meydana geliyor. Oyunda V-SYNC kapalı, Gametime.MaxvariableFps değeri 200 olarak ayarlı yani varsayılan değerde, Nvidia Denetim Masasında gidip te V-SYNC'yi özellikle açmadım ki kurulumdan sonra varsayılan ayarlarda, hatta kapattım gene sorun devam ediyor. Bu soruna Windows 10'da neden olduğu iddia edilen Xbox'ın GameDVR eklentisi kapalı, hatta Xbox'ı dahi kaldırdım. Sorun devam ediyor. Üstelik garip olan şu noktaya dikkat çekiyorum bu olay oyun yalnızca "FULLSCREEN" yani tam ekran modu seçiliyken meydana geliyor.

Yani şu görüntüyü hayal edin: Oyundasınız ve tam ekran modunda (fullscreen) oyunu oynuyorsunuz. Sizin için yeterli bir çözünürlüktesiniz. Ayarlarınız 60 Fps ve yukarısını almaya müsait şekilde ekran kartını yormayacak şekilde ayarlı. Ama FPS sayacına baktığınızda sabit 60 görüyorsunuz. Fareyi sağ sola çeviriyorsunuz görüntüde yırtılmalar oluyor. Bu sırada masaüstünü görmek için ALT+TAB yapıyorsunuz. Oyunda bir yandan pencere moduna geçiyor ya işte o zaman FPS 60'dan yukarı çıkabiliyor. Tekrar oyuna geri dönüyorsunuz ve FPS gene 60'a sabitleniyor sorun devam ediyor. Bu oyunun ana menüsü içinde geçerli oyunu pencere modunda yada borderless (bir başka tam ekrana benzer mod) olarak aç ana menüde 200fps alıyorsun. Fullscreen'e geç sabit 60. Bu oyunu Intel HD Graphics'le başlatınca olmuyor yani olması gereken halini alıyor. FullScreen'de ana menüde 150-170FPS'yi(HD Graphics 4000'in gücü kadar tam hatırlamıyorum ama 100'den yüksek özgür değerler) görebiliyordum.

Bu olay tam ekran modunda devam ederken bende oyunun performans değerlerini gözden geçirdim. Perfoverlay.Drawgraph kodu ile oyun içi değerlere baktım. CPU ve GPU grafiğinde GPU adına herş ey gayet normal görünüyor. Ancak oyun Fullscreen modunda çalışırken CPU sabit 16ms'de veri işliyor. Bu Windows 8.1 kurduğumda 16'dan az ve oyundaki yoğunluğa göre artıp azalan bir değer 7-8 arasında değişiyordu. Ama görünüyor ki CPU' bir şeyler için bekliyor ama neden? Tam bu değerler ekrandayken bir ALT+TAB yapıyorum ve oyun pencere moduna geçtiğinde değerler özgürlüğüne kavuşuyor. Sabit 16'dan çıkıyor FPS 60'ın üstüne çıkıyor ve ekranda tearing yok! Yani olması gerektiği gibi. Peki FullScreen'de neden böyle oluyor. Yeni pencere temasıyla DirectX API'leri arasında bir küskünlük mü var?

Bu sorun artık benim beynimi öyle yordu ki aylardır güncelleme gelir düzelir vs. için bekliyorum. Bu sorun devam ettikçe arada Windows 8.1 kuruyorum belki düzelmiştir umuduyla tekrar sıfır kurulumda Windows 10 kuruyorum fakat hala aynı. Artık delirme noktasındayım. Sorunumu ne kadar detaylı açıkladım bilemiyorum. Gerekirse video ile destekleyebilirim.

Ben artık bu sorunun sürücüyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Windows'un kendi sürücü yükleme sistemini de kapattım. Bunu neden yaptım derseniz de ben güncel sürücüyü yükledikçe Windows'un kendi sisteminde bulunan eski sürücüyü tekrar yüklediğini düşünüyordum. Çünkü bunu bir ara yapıyordu. Son zamanlarda yapmıyor. Nvidia Denetim Masasına girince güncel sürücüyü görüyorum fakat altta ne değiştirdiğini bilemezsiniz öyle değil mi? :)

Tek dileğim bu konuya girenlerin şu metinden korkup kaçmaması çünkü ben artık yoruldum sıfır kurulum yapıp sürücüleri kaldırıp elle kurmaktan hiç bir sonuç alamıyorum. DDU ile sürücüyü kazıyıp kuruyorum gene aynı. Son çare buradayım. Olmazsa Nvidia'nın Windows 10 sürücülerinin daha da oturmasını bekleyeceğim(kim bilir ne zamana kadar ki).

Umarım birilerince bir çözüm vardır. En azından artık onu dilemek istiyorum. Yoksa daha da uğraşmayacağım Windows 8.1'e döneceğim.

Okuyup çözüm bulamayana bile zahmeti için teşekkürlerimi sunarım.(y)

Siz sormadan söyleyelim kısmı:
  1. Oyun orijinal tüm güncellemeleri ile birlikte,
  2. Windows orijinal tüm güncellemeleri ile birlikte (10586.318),
  3. "Ya kardeşim sen belki de 60 FPS alıyorsundur. Alt+Tab yapınca ekran küçülünce FPS'nin artması doğal" diyeceksiniz ki olay böyle bir şey değil en basitinden kısaca şunu söyleyeyim: "Windows 8.1'de ana menüde FullScreen'de 200 FPS alıyorum. Alt+Tab yapıncada 200 FPS alıyorum. Ama Windows 10'da yalnızca Alt+Tab yapınca 200 FPS alıyorum. Yani olay Windows 10'un FullScreen'inde bitiyor."
  4. "Kardeş 60Hz monitörün var. Ne yapacaksın 100'ü - 200'ü boş ver... Takıl yeter sana o" Bende şunu söyleyeyim: "Güzel kardeşim. Evet en fazla 60 hissederim. biliyorum. 200 FPS'de olsa 60 hissederim. Ama sorun FPS değil oyunda V-SYNC tarzı bir şey soruna yol açtığı için FPS üzerinden konuşuyorum. Bu sorun yalnızca FPS sorunu değil. Input Lag ve Tearing oluşuyor. CPU'da garip bir gecikme oluşuyor FullScreen'de"
  5. "Kardeş güç seçeneklerini kontrol et. Maksimum performansa al" Bende şunu söyleyeyim: "Güç seçeneklerinin bu soruna sebep olduğu düşünmüyorum. Hadi onu geçtim ve evet bunu yapmayı denedim sorun hala aynı :)"

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı