GTX 670 Ekran Kartına Termal Macun Sürülür mü?

dopeboy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, bilgisayarımı tam olarak 3.5 yıl önce aldım. Bilgisayarımda Intel i7 3770 işlemci, Nvidia GTX 670 ekran kartı bulunmakta. 3.5 yıldan beri hiçbir şekilde ekran kartımı söküp içini temizlemedim. Bu zamana kadar sadece kasayı açıp üzerinde biriken tozları, saç kurutma makinesi yardımıyla soğuk hava üfleterek temizledim.(İşlemciyi üstten fırça yardımıyla temizledim sadece) Yani parçaların içini hiç sökmedim. Şu an ekran kartım hiçbir işlem yapmadan masaüstünde 45-50 derece, oyunlarda ise 85-90 dereceyi görebiliyor. Ekran kartının açıklamasını okuduğumda 99 dereceye kadar çıkabilmesi mümkünmüş ama 90 derecede neredeyse sınırdır diye düşünüyorum. Ki diğer ekran kartlarına oranla aşırı ısındığını düşünmekteyim. Şimdi asıl sormak istediklerime geçiyorum:
  1. İşlemciye termal macun sürebildiğini biliyorum fakat ekran kartına termal macun sürülebiliyor mu?
  2. Sizce işlemci ve ekran kartına termal macun sürmeli miyim? (3.5 sene oldu)
  3. Önerdiğiniz termal macun var mı?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevap 1: Ekran kartına bunu yapmana gerek yok, tozunu sağlam bir şekilde alsan yeter.

Cevap 2: İşlemcinin soğutucusunu çıkartıp soğutucu ve işlemci üzerindeki termal macunu bez veya havlu ile sağlam bir şekilde silip işlemcinin üzerine yeni bir termal macun sürmelisin.

Cevap 3: Termal macunları çok bilmiyorum. Thermaltake veya Cooler Master önerildiğini görmüştüm sanırım. Şu iki ürün olumlu yorumlar almış ama bu konuda daha fazla bilgisi olan bir arkadaşın yardım etmesi daha iyi olur:

COOLER MASTER IC VALUE V1 THERMAL MACUN

THERMALTAKE TG4 THERMAL MACUN

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı