GTX 750 Ti i3 2100 darboğaz

yigitfahris

Decapat
Öncelikle merhaba. Valorant adlı oyunu oynuyorum ve düşük FPS aldığımı düşünüyorum şu şekilde: GPU asla %100 kullanılmıyor oyun içindeyken ancak lobideyken %100 kullanıyor. 60 dereceyi geçmiyor GPU oyundayken. CPU ise çok değişik 70-73 derece oyundayken ancak kullanımı 1 saniye %40 iken diğer saniye %100 bile olabiliyor ekran kartı %50 civarlarında kullanılıyor sizce bu neden? Darboğaz bu mu oluyor? İşlemcim GTX 750 Ti besleyebilir ancak bende GTX 750 1 GB var neden bu sorunu yaşıyorum? En yüksek ayarlarda bile bir ayar vardı adını unuttum onu 16X yapsam bile FPS'm en düşük ile aynı oluyor bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı %100 kullanımda iken işlemcin %50 seviyelerinde kullanılıyorsa sıkıntı yoktur. Ama eğer ekran kartı %60-70 seviyelerinde iken işlemci %100 seviyelerinde kullanılıyorsa dar boğaz söz konusu olur.

i3 2100 de bence sıkıntı yapmaz fakat günümüzde en azından 4 çekirdekli bir işlemci kullanmanızı tavsiye ederim o yüzden i5 3470 çok daha iyi bir seçenek olacaktır.
İ3 2100 zaten 4 çekirdekli değil mi? msconfig'de 4 çekirdek seçiyorum ayarlarından
i3 2100 de bence sıkıntı yapmaz fakat günümüzde en azından 4 çekirdekli bir işlemci kullanmanızı tavsiye ederim o yüzden i5 3470 çok daha iyi bir seçenek olacaktır.
Ve zaten sadece valorant da yaşıyorum bu sıkıntıyı csgo, Rust, gta v, ark se gibi oyunlarda hiçbir sıkıntım yok +60 fps oynayabiliyorum arkada discord açıkken ama valorant da oynayamıyorum

Merhaba,

işlemcinizle ekran kartınız denktir. Darboğaz yapmaz. Yeni bir işlemci ve o işlemciye yetişecek ekran kartı almanız gerekiyor.

Thread olayı da, 4 fiziksel çekirdek ile 4 mantıksal çekirdeğin arasında fps olarak bir fark yoktur. Thread'ine bakarak alabilirsin. Ama daha fazla ısınırlar thread'i yüksek olanlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı