GTX 750 Ti (OC) High ayarda Horizon Zero Dawn performansı

Herkes gibi Cyberpunk 2077'yi beklerken malumunuz sistem gereksinimleri açıklandı, baktım ki bu gereksinimlere en yakın Horizon Zero Dawn mevcut, sadece deneme amaçlı indirdim, orijinal almadım, çünkü İngilizcem olmadığı için maalesef ki oynayamam ve oynayamadığım bir oyunu almamın anlamı yok, sırf Benchmark için indirdiğimi tekrar belirteyim. Kullandığım sistemin özellikleri:
İşlemci: i5-3550, hız aşırtma uygulanmamış ve Turbo Boost açık.
RAM: 12 GB DDR3 1600 MHz Kingston ve Adata çift kanal bellekler.
Ekran kartı: GTX 750 Ti 2 GB GDDR5 stock halde 1189 MHz GPU, 2700 MHz bellek frekansına sahip.
SSD: Bizim eşek olarak adlandırdığımız ancak ilginç şekilde sıkıntı yaşatmamış 120GB JD :) (oyun SSD'de), ek olarak HDD mevcut ama konumuzun dışında.
Monitör: 1366X768 ViewSonic 19" (doğal olarak bu ekran kartıyla günümüz oyunları için 1080P monitör kullanmanın hiçbir mantığı yok).

Direkt sistemin Benchmark'ta overclock ile aldığı performansa geçiyorum.
Shadow medium ayarda, geri kalan tüm ayarlar High:

sss.png

Tüm ayarlar High:

Adsız.png

GTX 750Ti (oc) ile gölgeler orta geri kalan tüm ayarlar yüksekte iken ortalama 35 FPS ile gayet oynanabilir bir performans sundu ve biraz beni şaşırttı. Gelelim overclocksuz hali ile overclocklu halini karşılaştırmaya.
Overclocksuz halinde yüksek ayarda aldığı FPS:
1600863970227.png

26 FPS'ler oyun deneyimini maalesef ki baltalamaya başlıyor.

Overclock yapıldıktan sonraki performans:
1600864113698.png

Birebir aynı sahne olmamış, ancak 32 ve 33 FPS alıyor, kısaca overclock sayesinde +6 ile +7 FPS'ten kazanç sağlıyoruz, bu durumda oyun yüksek ayarda oynanabilir seviyeye çıkıyor. Ek olarak monitörünüz 1366x768 üstü çözünürlüğe sahipse bu çözünürlüğe düşürseniz de size 1366x768 bir ekranın keskinliğini pek veremeyecektir.
Verilen bilgilere göre böyle bir sistemde Cyberpunk 2077'yi yüksek ayarda 30 FPS ile oynayabilecek miyim? Zamanı geldiğinde deneyip göreceğiz.

Bir diğer muhabbet ise ekran kartına yapılan overclock ne derece? Daha ne kadar ileri gidebilirim? sorusunu cevaplayacağım. Yaptığım overclock ayarı:
1600864607908.png

Overclock öncesi:
1600864652835.png

Henüz kartın gidebileceği son sınırını denemediğimi belirtmeliyim. Tahmini olarak en fazla +2 FPS daha kazanç sağlayabilirim ki 33-35 FPS'ler gayet yeterli.

Bakalım bizim emektar, zamanın efsanesi GTX 750Ti tüm gücüyle Cyberpunk 2077'ye ne derece kafa tutacak :).

Herkes gibi Cyberpunk 2077'yi beklerken malumunuz sistem gereksinimleri açıklandı, baktım ki bu gereksinimlere en yakın Horizon Zero Dawn mevcut, sadece deneme amaçlı indirdim, orijinal almadım, çünkü ingilizcem olmadığı için maalesef ki oynayamam ve oynayamadığım bir oyunu almamın anlamı yok, sırf Benchmark için indirdiğimi tekrar belirteyim. Kullandığım sistemin özellikleri:
İşlemci: i5-3550, hız aşırtma uygulanmamış ve Turbo Boost açık.
RAM: 12 GB DDR3 1600 MHz Kingston ve Adata çift kanal bellekler.
Ekran kartı: GTX 750 Ti 2 GB GDDR5 stock halde 1189 MHz GPU, 2700 MHz bellek frekansına sahip.
SSD: Bizim eşek olarak adlandırdığımız ancak ilginç şekilde sıkıntı yaşatmamış 120GB JD :) (oyun SSD'de), ek olarak HDD mevcut ama konumuzun dışında.
Monitör: 1366X768 ViewSonic 19" (doğal olarak bu ekran kartıyla günümüz oyunları için 1080P monitör kullanmanın hiçbir mantığı yok).

Direkt sistemin Benchmark'ta overclock ile aldığı performansa geçiyorum.
Shadow medium ayarda, geri kalan tüm ayarlar High:

Eki Görüntüle 678344

tüm ayarlar High:

Eki Görüntüle 678346

GTX 750 Ti (OC) ile gölgeler orta geri kalan tüm ayarlar yüksekte iken ortalama 35 FPS ile gayet oynanabilir bir performans sundu ve biraz beni şaşırttı. Gelelim overclocksuz hali ile overclocklu halini karşılaştırmaya.
overclocksuz halinde yüksek ayarda aldığı FPS:
Eki Görüntüle 678377

26 FPS'ler oyun deneyimini maalesef ki baltalamaya başlıyor.

overclock yapıldıktan sonraki performans:
Eki Görüntüle 678384

Birebir aynı sahne olmamış, ancak 32 ve 33 FPS alıyor, kısaca overclock sayesinde +6 ile +7 FPS'ten kazanç sağlıyoruz, bu durumda oyun yüksek ayarda oynanabilir seviyeye çıkıyor. Ek olarak monitörünüz 1366X768 üstü çözünürlüğe sahipse bu çözünürlüğe düşürseniz de size 1366X768 bir ekranın keskinliğini pek veremeyecektir.
Verilen bilgilere göre böyle bir sistemde Cyberpunk 2077'yi yüksek ayarda 30 FPS ile oynayabilecek miyim? Zamanı geldiğinde deneyip göreceğiz.

Bir diğer muhabbet ise ekran kartına yapılan overclock ne derece? Daha ne kadar ileri gidebilirim? Sorusunu cevaplayacağım. Yaptığım overclock ayarı:
Eki Görüntüle 678399
Overclock öncesi:
Eki Görüntüle 678402
Henüz kartın gidebileceği son sınırını denemediğimi belirtmeliyim. Tahmini olarak en fazla +2 FPS daha kazanç sağlayabilirim ki 33-35 FPS'ler gayet yeterli.

Bakalım bizim emektar, zamanın efsanesi GTX 750 Ti tüm gücüyle Cyberpunk 2077'ye ne derece kafa tutacak :).

Ben RX 580 ile yaklaşık o ayarlarda nasıl 40 FPS gibi bir performans alıyorum acaba. Zaten bir sürü problem yaşıyorum.

Ben RX 580 ile yaklaşık o ayarlarda nasıl 40 FPS gibi bir performans alıyorum acaba. Zaten bir sürü problem yaşıyorum.
1080p ayarda oynadığınız içindir, sonuçta 1366x768 çözünürlüğündeki bir ekranda 1 milyon civarı piksel varken 1920x1080 bir ekranda 2 milyon civarı mevcut.
GTX 750 Ti daha sağlam kart gibi ve sağlam bir O.c ile 1050 Ti kafa tutar.
Yok kafa tutamaz ama yine de güzel bir kart.

1080P ayarda oynadığınız içindir, sonuçta 1366X768 çözünürlüğündeki bir ekranda 1 milyon civarı piksel varken 1920X1080 bir ekranda 2 milyon civarı mevcut.

Yok kafa tutamaz ama yine de güzel bir kart.

O.c ile tutuyor Benin arkadaşım MHz 1355 yaptım ama kasa soğutması bayağı iyiydi.

Geri
Yukarı