GTX 770 CS:GO FPS Düşme Sorunu

Shad0w

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
GTX 770, i5 4440 sistemim sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Format attıktan sonra bütün driver vs. güncellememe rağmen CS:GO'da FPS düşüşleri yaşamaya başladım. Oyunda orta ayarlarda sabit 300 FPS alan makina şimdi en düşük ayarlarda 180-200 FPS arası alıyor. Zaman zaman 100 FPS'lere kadar düşüyor. Format konusunda bir sıkıntı yaşamış olabilir miyim ve de PC'yi temizlerken donanımlara fiziksel bi hasar vermiş olabilir miyim? Sistemin şu anda optimize bir şekilde çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Bir program aracılığı ile nasıl öğrenebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son güncellemeyle biraz fps düşüşü var CS:GO'da evet, bunun için Ses Ayarlarına girin, orada Hoparlör Yapılandırmasını göreceksiniz, orada HTRF diye birşey var. Onu değil de kendinize uygun başka şeyler seçmeniz gerekiyor Örn : Hoparlör, Kulaklık vb.

Son güncellemeyle biraz fps düşüşü var CS:GO'da evet, bunun için Ses Ayarlarına girin, orada Hoparlör Yapılandırmasını göreceksiniz, orada HTRF diye birşey var. Onu değil de kendinize uygun başka şeyler seçmeniz gerekiyor Örn : Hoparlör, Kulaklık vb.
Ses kısmı ile fps düşüşlerinin ne gibi bir alakası var ?

Evet, her geçen gün-ay-yıl sonrası çıkan her sürücü kartlarımızın performansını biraz daha çalıyor maalesef. 2014'ten bu yana yaklaşık olarak kartlarımın 1000 puan kaybı var. 2 sene önce buradaki bir incelememde Valley'de 5700 küsür skor alırken, şu sıralar en fazla 5 bin civarı alabiliyorlar maalesef. Emin olmak adına son 1 iki ayda çıkan tüm sürücüleri denemiş ancak sonuç maalesef değişmemiştir.

@Because Im Batman, diğer konuda bahsettiğim sürücü karşılaştırmasının net olması için, bahsettiğim 5700 skorunu aldığım 2014-15 sürücülerini kurup yeni, güncel zürücülerle net bir karşılaştırma yapıp paylaşacaktım ancak bunlar sanırsam bilerek ya da başka hesaplar yaparak o eski sürücüleri Win 10 ile SLI'da uyumsuz hale getirmişler. (Eski sürücüleri kurduğumda sistem sadece tek kartı görebiliyor.) Oysa o bahsettiğim sürücüleri Win 10'u ilk kurduğumda sorunsuz çalıştırmış SLI'da da en ufak bir sorun yaşamamıştım hatta aynı skorları Win 10'da da almıştım.

Bu arada, altını çizeyim: Peşpeşe çıkan sürücülerin önceki sürücülere nazaran daha az performans verdiğini anlamayabilir- farketmeyebilirsiniz, bunu en iyi 1 kaç ay önceki sürücülerle karşılaştırma yaparak anlayabilirsiniz.

Ancak bu konuda bahsedilen sorunun nedeni bu değil. Her yeni çıkan sürücünün performans farklarını neredeyse anlayamazsınız. Büyük ihtimalle bu sürücüde bir sorun var (her sürücü her donanımda sorun yaratmayabilir, örneğim benim sistemde çok iyi performans veren sürücü diğer bir donanımda sıkıntı yaratabiliyor.)
Belki de format sonrası kurulan bazı uygulamalar arkaplanda çalışıyor olabilir ya da Win 10 bütün UP'ları bitirmemiş sinsice arkaplanda kurup performansınızı etkiliyor olabilir.

Valve CS GO'da görüntü güncellemeleri yapacaklarını söylemişti fakat fark görmüyorum. Sürücülerle alakali olduğunu düşünmeye başladığımdan dolayi artik FPS düşüşü yaşıyorum diyen kişilere eski sürücüyle bir dener misin diye sormaya başladım :) @er36po çok güzel açıklamışsınız. Resmen bütün sırrı bozdunuz :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı