GTX 780 vs. R9 290

Ben fazladan 50 Watt'ı nerden bulduğunuzu merak ettim? GTX 780 ile R9 290 arasında 23 Watt fark var. Özel tasarımlı modeller ile de performans farkının açılacağını unutmayalım, hele birde Mantle ile!

index.php

- - - Güncellendi - - -

Bu arada 59 dbA diyen arkadaş neresinden uydurdu merak ediyorum, AMD'nin sıcak çalışma sebeplerinden biri de sesi en aza indirmek. (R9 290 yük altında 43 dbA ses yapmaktadır.)

Ek olarak R9 290 ve 290X 95 derecenin altında çalışmak için yapılmış bir karttır ve ekran kartının sıcaklığını 95 derecenin altına düşürmek için hiçbir teknik neden yoktur!

AMD On This: We have designed the 290 Series to operate at a steady state of 95C. By running at 95C, we are both maximizing the performance and minimizing the acoustics of the product. Be assured, that 95C is a perfectly safe temperature at which the GPU can operate for its entire life. There is no technical reason to reduce the target temperature below 95C.
AMD Radeon R9-290 review - Final words and conclusion

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben fazladan 50 Watt'ı nerden bulduğunuzu merak ettim? GTX 780 ile R9 290 arasında 23 Watt fark var. Özel tasarımlı modeller ile de performans farkının açılacağını unutmayalım, hele birde Mantle ile!

index.php

- - - Güncellendi - - -

Bu arada 59 dbA diyen arkadaş neresinden uydurdu merak ediyorum, AMD'nin sıcak çalışma sebeplerinden biri de sesi en aza indirmek. (R9 290 yük altında 43 dbA ses yapmaktadır.)

Ek olarak R9 290 ve 290X 95 derecenin altında çalışmak için yapılmış bir karttır ve ekran kartının sıcaklığını 95 derecenin altına düşürmek için hiçbir teknik neden yoktur!

Ben aradaki farkı liphter arkadaşımızın verdiği değere göre 50 w üzerinden hesapladım.
Db konusuna gelecek olursak 49 db'miş. Zaten sanırım 59 db'e ulaşıyormuş dedim ancak 10 db yanılmışım. 49 db'de az bir değer değil bana göre.
Ha bu arada 290'ı kötülemek amacında değilim sadece kendi fikirlerimi, görüşlerimi belirttim. Konuyu açan arkadaşta değişik görüşler almak için açmış konuyu.
fannoise_load.gif

- - - Güncellendi - - -

Revoland ayrıca üslubuna dikkat et!
"Neresinden uydurmuş" gibi bir tabir kullanmamalısın!

Yakında crysis 4 çıkar. Ve directx 11.2 ister, gtx690 bile çöp olur. Bu yüzden r9 serisi ekran kartlarına bakmanızda fayda var.

Yakında crysis 4 çıkar. Ve directx 11.2 ister, gtx690 bile çöp olur. Bu yüzden r9 serisi ekran kartlarına bakmanızda fayda var.
Böyle bir şey imkansız. Şayet öyle bir şey olursa piyasada ki 20 ye yakın orta ve üst düzey kart çöp olur. Biraz mantıklı düşününce olamayacağını sizde idrak edersiniz.
Crysis 5 çıkarsa 2 yıl içerisinde belki.

- - - Güncellendi - - -

Ben tamamen senin verdiğin değerlere göre hesaplama yaptım ve kontrol edersen de değerler ile tutar uyuşuyor. Bize zaten 100-150 TL arası fatura geliyor :D
Günde 8 saate yakın pc başındayım. Onun dışında oyun indirdiğim zamanlar hiç kapanmıyor. Lakin elektrik faturam 100 tl yi geçmiyor. O zaman güç kaynağın kaliteli değil.

Çok rahat olur, hocam win7 2009 'da çıktı, directx 11.1 'e bile geç kaldık. Ve crysis 4 gibi bir oyun, çıkarsa veya adı değiştirilecekmiş. Ozaman görceğiz, hocam bomba gibi patlıcak, directx 11.2 orta ve üst düzey kartları, kimse düşünmez, zaten 2014 'de yeni çıkıcak, olan tüm ekran kartları directx 11.2 destekleyeceği için, hiçbir problem çıkacağını sanmıyorum. Tabiki 'bu özellik sadece o oyun 'da olur. Dier oyunlar 1 yıl daha büyük ihtimal directx 11.1 desteklemeye devam edicektir.

index.php

- - - Güncellendi - - -

Maniackiller denilen arkadaş güzel bir şekilde fikirlerini belirtmiş fanboylukda olmasın yanlış anlamayın demiş. Bir kaç konuda daha karşılaşdım sizde Amd ekran kartlarına negatif bir şey söylenince fitil olma durumu var ne gerek var buna arkadaş fikrini gayet düzgün bir şekilde belirtmiş. Asıl burda bir fanboyluk sezdim.

Gelgelelim maniackillerın bahsettiği sıktılara öncelikle bir amd kullanıcısı olarak driver sıkıntısı her zaman amdnin en büyük sıkıntısı olmuştur. R290 modelinde ses ve sıcaklık sıkıntıları gerçektir araştırın görürsünüz videolarıda var ayrıca. Ana konuya dönersek eğer paranız var ise en iyi ekran kartını istiyorsanız 780ti sizin seçiminiz olacaktır,bunu technopat ekibide söylemiştir. Eğer ki referans tasarımından bahsedersek 290'a çıktığı gibi 780ti'ada çıkacaktır. Geçen ay nvidiadan kart aldım asus 770 şu an çok memnunum beklediğim perormansı fazlasıyla veriyor ve ısınma gibi sıkıntıları yok ayrıca driver konusunda amdnin çok önündeler utanmasalar haftada bir patch yapacaklar.

En basitinden bu videolardan hangisinin sessiz olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda sonda GTX 780 Ti'ın yüksek devir hızını da test ediyorlar. Ses gürültüsü olarak hemen hemen aynılar.

Watt değerleri de burada.

power_maximum.gif
power_maximum.gif

Arkadaşımız doğru demiş, 50 Watt fark var.

Böyle bir şey imkansız. Şayet öyle bir şey olursa piyasada ki 20 ye yakın orta ve üst düzey kart çöp olur. Biraz mantıklı düşününce olamayacağını sizde idrak edersiniz.
Crysis 5 çıkarsa 2 yıl içerisinde belki.

- - - Güncellendi - - -

Günde 8 saate yakın pc başındayım. Onun dışında oyun indirdiğim zamanlar hiç kapanmıyor. Lakin elektrik faturam 100 tl yi geçmiyor. O zaman güç kaynağın kaliteli değil.

O bahsettiğim elektrik faturası sadece pc'ye gelmiyor. Evde bir çok elektrikli alet var. 4 kişi yaşıyoruz evde. Geliyor bir şekilde
Not: elektrikli kalorifer v.b yok, doğal gaz.

1 mesaj attım konuya neleri tartışır olduk, saçma sapan konulara, saçma tartışmalara geçtik. Daha fazla uzatmayalım. Konuya bakan arkadaşlar yorumları okusun kendileri karar versin hangi kartı alacaklarını.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı