GTX 850M düşük performans

İşletim sistemi
Windows 10

Deltunder

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi GTX 850M ekran kartım var ve FPS değerlerim çok düşük. Minecraft'ta bile 60FPS'nin altına inebiliyor. Anca skywars vs. gibi boş haritalarda 100FPS alabiliyorum. OptiFine kullanıyorum, oyun orijinal, FPS Boost Client'leri de denedim fakat olmadı. Ayrıca tek sorun zaten Minecraft'ta değil sadece sistem gereksinimi düşük diye onu örnek verdim. LoL'de en düşük ayarlarda bile 40FPS'ye düşüyor. CS:GO zaten hiç oynanmıyor (1024x768 dahil 60FPS'nin altında). Valorant 45-60FPS aşırı FPS düşmesi var. Laptop özellikleri:
GTX 850M 4 GB (4055 MB)
Intel(r) Core(tm) i7-4510u CPU @ 2.00GHz 2.60 GHz.
Intel(r) HD Graphics family (Intel HD 4400)
16,0 GB (kullanılabilir: 14,4 GB)
222 GB SSD.
Laptop modeli: HP envy 15-K000st
Normalde SSD yoktu 1TB HDD vardı sadece. Laptop kilitleniyor deyip kapanıyordu. Tamire götürdük, götürmüşken SSD'de takalım dedik. Nedense gitmiş HDD'yi çıkarıp taşınabilir disk yapmış şu an sadece 222 GB SSD takılı (yaptığı taşınabilir diskte çalışmıyor, hangi PC'ye takarsam takayım algılamıyor). Anakart yanmış dedi. Servisten geldiğinde sorun yoktu fakat laptopun ısınma sorunu vs. azalmasına rağmen FPS'te hiçbir artış olmadı. Önceki FPS değerlerini hatırlamadığım için bir şey diyemeyeceğim belki de düşmüştür bile.
Neredeyse hiçbir oyunu oynayamıyorum. Don't Starve, Rocket League hatta Brawlhalla bile kasıyor. Intel HD 4000'in bile oynatabileceği bu oyunları ben GTX 850M ile oynayamıyorum. Unlost FPS arttırma rehberini denedim (ve daha birçok FPS arttırma rehberi) o da bir işe yaramadı. İşin komik tarafı ne denersem deneyeyim hiçbir şekilde FPS değişmiyor. Örneğin Minecraft'ta 1x1 texture pack bile kullansam FPS değerleri yine aynı. GTA IV oynamayı denedim 10FPS üzerini göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Not: NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi seçili. Oyun içinde de GTX 850M kullanılıyor gözüküyor.
Not 2: Kullanılabilir RAM miktarı yazmasının nedenini anlamadım. Bir ara nasıl bilmiyorum fakat düzeldi, sonra tekrardan oldu. Çözümünü biliyorsanız belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Sürücüleriniz güncel mi? Güncelleyip tekrar deneyin.
SSD'yi bilgisayarcı taktıysa (Aşağılamak için söylemiyorum. Genellikle böyleler.) kronik rahatsızlığı olan bir SSD takmış olabilir.

Yardımcı olursanız sevinirim bir ara denedim fakat beceremedim sanırım. Ha bir de NVIDIA son sürücüsünde mavi ekran hatası veriyor maalesef onu güncelleyemiyorum o yüzden bir süre beklemem lazım onu.

Mavi ekran sorunu yok diye biliyorum. NVIDIA'nın sorunlu bir sürücüsünü görmedim. Haftalık ya da aylık bir güncelleme geliyor. Çoktan fixlenmiştir bile. NVIDIA Experience ile güncelleyin. Sürücülerin güncel olmaması FPS düşüşüne neden olabiliyor.

Mavi ekran sorunu yok diye biliyorum. NVIDIA'nın sorunlu bir sürücüsünü görmedim. Haftalık ya da aylık bir güncelleme geliyor. Çoktan fixlenmiştir bile. NVIDIA Experience ile güncelleyin. Sürücülerin güncel olmaması FPS düşüşüne neden olabiliyor.

Şu an son sürümün bir önceki sürümündeyim. 2-3 kere yeniden yükledim her güncellediğimde oyunu açınca mavi ekran hatası verdi. Bir sonraki güncellemeyi bekliyorum. Birkaç kişinin daha başına gelmiş olay daha önce.
SSD'yi bilgisayarcı taktıysa (aşağılamak için söylemiyorum. Genellikle böyleler.) Kronik rahatsızlığı olan bir SSD takmış olabilir.

Sonuçlar böyle.

1619038845112.png

SSD'yi bilgisayarcı taktıysa (aşağılamak için söylemiyorum. Genellikle böyleler.) Kronik rahatsızlığı olan bir SSD takmış olabilir.

SSD'yi buldum modeli "Crucial BX500 240GB CT240BX500SSD1 3dnand SSD" yazar yazmaz karşıma bir sürü kronik sorunlu diyen kişi çıktı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı