Gtx 950m GPU'lu Uygun Asus Laptop

Anıl_Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar aşağıda belirttiğim özelliklere en yakın Asus laptopları önerir misiniz?
İstediğim Özellikler:
1. 7200 Rpm Hdd.
2. 4-5 yıl sıkıntı çıkarmayacak sağlam.
3. Maksimum 2700 lira.
4. İ7 4710 ve üzeri CPU, 4 Gb gtx 950m GPU, 8 gb ram, 1080p 15.6 veya 17.3 inç ekran.
Evet arkadaşlar aklıma gelenler bunlar. İşletim sistemi olmaması fiyatı daha uygun olacağı için tercihimdir. Asus dışı marka önermeyin lütfen. Ekran kartı 4 Gb modeli olursa çok iyi olur, olmazsa canınız sağolsun. (y)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış anlama ama yazdığın şeylere göre 3-5 model çıkar zaten. Asusla pek ilgili değilim ama aralığı baya kısıtlamışsın. Ya 2 ya 3 model vardır bu özelliklere uyan...

O bütçeye alınabilecek maksimum özellikler bunlar zaten dostum. Şuan laptop kullanmıyorum fakat, bahsettiğin özelliklerdeki bir laptop günü kurtarır. CS:GO, LoL gibi oyunları zaten fevkalade oynatır. Bu tarz MMO'ları uzunca bir süre daha oynarsın, ancak bunun dışında yeni çıkan büyük oyunlarda 4-5 yıl idare edebileceğini düşünmüyorum. Zira masaüstü sistemlerde bile 1080p çözünürlükte en güncel oyunlarda yüksek ayarlarda sabit 60 fps almak için en az gtx 970 ve i5 4460/ fx 8350 ayarında bir işlemci gerekiyor. Kaldı ki bu 4460 lar vs. bile açık dünya oyunlarında darboğaz olabiliyor çoğu zaman. Kısacası, çok aman aman bir grafik performansı bekleme bu özelliklerde bir laptoptan. Ancak şuan aşağıda yazacağım birkaç tüyoya dikkat edersen yine de oyun için performansından maksimum verim alırsın.

1) Senin de yazdığın gibi kesinlikle 7200 rpm HDD kullan. 5400 rpm'lere hiç bulaşma. Bu çok önemli. HDD yavaş olduğunda oyun içinde sık sık anlık takılmalar vs. yaşarsın.
2) SSD'ye ilk etapta gerek yok. Örneğin çok popüler olan Asus laptopların bir modeli 4 GB Ram ile geliyor, arkadaşlarımızın çoğu oyun performansını artırmak isterken, ilk upgradeini SSD'ye yapıyor. Yanlış, SSD oyun için olsa da olur olmasa da olur, elzem bir şey değil, zira SSD'ye taş patlasa 2 oyun yüklersiniz, o da sağlıklı olmaz bir, ikincisi FPS artışı vs. sağlamaz. Sadece açılış süresini ve ara sahnelerin yüklenmesini hızlandırır. Bunun yerine ilk upgradeinizi RAM takviyesi ile yapmaya çalışın.
3) GTX 950m her ne kadar güncel bir GPU olsa da, üst düzey bir alet değil. Giriş/orta seviye bir GPU. Dolayısıyla "1920x1080" ekranlı laptoplardan koşarak uzaklaşın. Hele hele 2 GB Gtx 950m varsa boşuna Full HD ekranlı laptop alıp macera aramaya gerek yok. Varsın 1366x768 olsun, bizim olsun. Ekran kartına ve VRAM'lere binen yük kaba bir matematik hesabıyla neredeyse yarı yarıya oynuyor, çok önemli bir husus.
4) GTX 950 m li Asus da alsanız, GTX 970m li MSI da alsanız, sonuç olarak bu laptopların performansı masaüstü cihazlara göre daha kısıtlı olacaktır. Bunu da hesaba katarak, aldığınız laptop'ı 2-3 sene sonra satabileceğinizi de düşünerek satın alın. Örneğin servis ağının yaygınlığı ve kalitesi, marka değeri ve ikinci el piyasa fiyatlarına iyice göz atın. 3 kuruş para için aldığınız cihaz ileride başınızı ağrıtmasın. En basit örneğiyle, kesinlikle marka karalamak için yazmıyorum bunu ancak malesef gerçekler böyle, aynı donanım özelliklerindeki casper marka bir laptop ile asus veya MSI marka bir laptop'ın fiyatları arasında ciddi farklar olacaktır. Ancak satış yaparken veya ileride Allah göstermesin teknik servisle ciddi bir işiniz olduğunda keşke diyebileceğiniz markalar da belli. Buna dikkat ederek alışveriş yapın. Asus, servis ağı, müşteri hizmeti ve piyasa içindeki varlığıyla şuanda gayet alınabilitesi yüksek bir marka.

Saygılarımla.

O bütçeye alınabilecek maksimum özellikler bunlar zaten dostum. Şuan laptop kullanmıyorum fakat, bahsettiğin özelliklerdeki bir laptop günü kurtarır. CS:GO, LoL gibi oyunları zaten fevkalade oynatır. Bu tarz MMO'ları uzunca bir süre daha oynarsın, ancak bunun dışında yeni çıkan büyük oyunlarda 4-5 yıl idare edebileceğini düşünmüyorum. Zira masaüstü sistemlerde bile 1080p çözünürlükte en güncel oyunlarda yüksek ayarlarda sabit 60 fps almak için en az gtx 970 ve i5 4460/ fx 8350 ayarında bir işlemci gerekiyor. Kaldı ki bu 4460 lar vs. bile açık dünya oyunlarında darboğaz olabiliyor çoğu zaman. Kısacası, çok aman aman bir grafik performansı bekleme bu özelliklerde bir laptoptan. Ancak şuan aşağıda yazacağım birkaç tüyoya dikkat edersen yine de oyun için performansından maksimum verim alırsın.

1) Senin de yazdığın gibi kesinlikle 7200 rpm HDD kullan. 5400 rpm'lere hiç bulaşma. Bu çok önemli. HDD yavaş olduğunda oyun içinde sık sık anlık takılmalar vs. yaşarsın.
2) SSD'ye ilk etapta gerek yok. Örneğin çok popüler olan Asus laptopların bir modeli 4 GB Ram ile geliyor, arkadaşlarımızın çoğu oyun performansını artırmak isterken, ilk upgradeini SSD'ye yapıyor. Yanlış, SSD oyun için olsa da olur olmasa da olur, elzem bir şey değil, zira SSD'ye taş patlasa 2 oyun yüklersiniz, o da sağlıklı olmaz bir, ikincisi FPS artışı vs. sağlamaz. Sadece açılış süresini ve ara sahnelerin yüklenmesini hızlandırır. Bunun yerine ilk upgradeinizi RAM takviyesi ile yapmaya çalışın.
3) GTX 950m her ne kadar güncel bir GPU olsa da, üst düzey bir alet değil. Giriş/orta seviye bir GPU. Dolayısıyla "1920x1080" ekranlı laptoplardan koşarak uzaklaşın. Hele hele 2 GB Gtx 950m varsa boşuna Full HD ekranlı laptop alıp macera aramaya gerek yok. Varsın 1366x768 olsun, bizim olsun. Ekran kartına ve VRAM'lere binen yük kaba bir matematik hesabıyla neredeyse yarı yarıya oynuyor, çok önemli bir husus.
4) GTX 950 m li Asus da alsanız, GTX 970m li MSI da alsanız, sonuç olarak bu laptopların performansı masaüstü cihazlara göre daha kısıtlı olacaktır. Bunu da hesaba katarak, aldığınız laptop'ı 2-3 sene sonra satabileceğinizi de düşünerek satın alın. Örneğin servis ağının yaygınlığı ve kalitesi, marka değeri ve ikinci el piyasa fiyatlarına iyice göz atın. 3 kuruş para için aldığınız cihaz ileride başınızı ağrıtmasın. En basit örneğiyle, kesinlikle marka karalamak için yazmıyorum bunu ancak malesef gerçekler böyle, aynı donanım özelliklerindeki casper marka bir laptop ile asus veya MSI marka bir laptop'ın fiyatları arasında ciddi farklar olacaktır. Ancak satış yaparken veya ileride Allah göstermesin teknik servisle ciddi bir işiniz olduğunda keşke diyebileceğiniz markalar da belli. Buna dikkat ederek alışveriş yapın. Asus, servis ağı, müşteri hizmeti ve piyasa içindeki varlığıyla şuanda gayet alınabilitesi yüksek bir marka.

Saygılarımla.
Zahmet edip bilgilendirici uzun bir yazı yazmışsınız sağolun. Şu modelin Ips ekranlı olanını almaya karar verdim. Siz ne düşünürsünüz? Monster laptoplar nasıldır kalite ve uzun ömürlülük açısından? Monster Notebook | Monster Performanstır !

Zahmet edip bilgilendirici uzun bir yazı yazmışsınız sağolun. Şu modelin Ips ekranlı olanını almaya karar verdim. Siz ne düşünürsünüz? Monster laptoplar nasıldır kalite ve uzun ömürlülük açısından? Monster Notebook | Monster Performanstır !
Hayırlısı olsun derim öncelikle. Görüşlerimi daha düzenli olması açısından numaralandırarak yazmak isterim.

1) Servis ve Müşteri Memnuniyeti :

Monster kullanmadım, ancak bir ara bir arkadaşım almıştı, ben de uzunca bir süre önce bir ara almaya niyetlenmiştim, o sıralarda da internet üzerinde detaylı araştırmalar yapmış, kullanıcı yorumlarını uzun uzun okumuştuk, bugün de tekrardan kullanan insanların yazdığı çizdiği şeylere bir göz attım. Uzun lafın kısası, Monster laptoplarda diğer markalara göre daha yüksek oranda donanım kusurlu cihaz denk gelebiliyor. Ancak buna ters orantılı olarak da teknik servisleri fevkalade çalışıyor, müşteri memnuniyeti had safhada. En basit örneği olarak ekşisözlükte bu cihazları kullanan, sorun yaşayan insanların, en kötü ihtimalle kısa bir sürede sıfır cihazla değişim yaptıklarını okuyabilirsiniz. En kötü ihtimalle cihazınızı aldığınızda 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade var, bu durumda cihazı aldığınız gibi işletim sistemini kurar, rutin olarak oynayacağınız sağlam oyunları ve programları yükler, gereken testleri yaparsınız, zaten kronik bir sorun varsa cihazda örn. donanım arızası, muhtemelen bilgisayar çok spesifik bir yük altına girmeden de belirtiler verecektir. Örn. mavi ekran vs. Bu durumda direktman iade hakkınızı kullanır, o parayla içinize sinen başka bir cihaz alırsınız. En kötü ihtimalle de cihazınızda uzun bir süre sonra oluşabilecek olası bir donanım arızası için, birebir ürün iadesi için satın alımdan önce telefonda bir teyit alırsınız, ona göre hareket edersiniz. Zira böyle bir durumda sizin bu tip bir teyit almanıza gerek kalmadan sorunsuz değişim yapmaları da kuvvetle muhtemel görünüyor.

2) Performans ve Malzeme Kalitesi :

Performans olarak söylenebilecek fazla bir şey yok, zaten bu cihazların bu fiyata bir alternatifi de yok. Yine de sentetik performans değerlerinden ziyade amiyane tabirle, güncel oyunlardan GTA V gibi yüksek işlemci ve grafik kartı kaynağı tüketen bir oyunda, orta/yüksek karışık ayarlarda akıcı FPS'lerde oyununuzu rahatlıkla oynayabilirsiniz. CS:Go LoL gibi oyunları saymaya gerek bile duymuyorum :) Ancak yine de bu konuda bir takım dezavantajları var bu cihazın. Bildiğiniz gibi Monster firması, barebone cihazlar üreten bir firma. Yani içerisindeki parçaların bir kısmı hakkında yükseltme/ekleme/çıkarma işlemleri yapılabiliyor. Ancak Abra modellerinde yanlış hatırlamıyorsam, ekran kartı yükseltilemiyor, sadece depolama birimleri yani HDD ve SSD gibi birimler üzerinde ekleme/çıkarma yapılabiliyordu. Ekran kartı yükseltme işlemi yapılabilen cihazlar sanıyorum Tulpar'ların büyük kasalı olan versiyonlarından itibaren başlıyordu. Bu durumda şuanda günü kurtaran cihazınız 2-3 yıl sonra çıkacak sağlam oyunlarda hafiften kasmalara, kaldırmamalara başlayabilir. Bu durumda eğer bütçe elveriyorsa kesinlikle GTX 970'li Tulparlara bakın derim. Zira hem sonradan ekran kartı yükseltme opsiyonu var hem de içerisindeki ekran kartı 950 ve 960'lara göre hayli daha güçlü. Ancak bütçe mevzusu varsa ve o kadar da alengirli cihazlara ihtiyacınız yoksa çok da kafaya takmayın zira bunlar artık oyun hastası bireyler için düşünülmüş ekstralar diyebilirim. Yani sonuç itibariyle Tulparla Abra arasında sanıyorum 1000 TL'den daha yüksek bir fiyat farkı var. Artı ekran kartı yükseltmesi yapmaya kalksanız bu fiyat da katlanarak artar sanıyorum. Bu dediklerimi sadece dipnot olarak düşmek istedim yoksa bu parça ekleme mevzusu vs. o kadar da abartılacak bir olgu değil açıkçası.

Malzeme kalitesine gelirsek, touchpad ve dahili hoparlörlerin vasat kalitede olduklarından bahsediliyor. Gerçi oyun bilgisayarında ne kadar touchpad ve dahili hoparlör kullanırsınız bilmiyorum ama :D Bunlar da resim boş kalmasın diye yazılan bilgiler, kafaya takılacak şeyler değil. Bunları takan insanlar için MSI tarzı laptoplar tavsiye edilebilir. Onların da fiyatları malum, oldukça tuzlu.

3) Bütün Bunların Dışında Vereceğim Paraya Değer Mi ? :

Bence değer. Eğer yukarıda söylediğim mevzularda çok ama çok titiz birisi değilseniz paranızın karşılığını rahatlıkla alacağınızı söyleyebilirim. Asuslardan donanım olarak çok daha güçlü cihazlar Monsterlar. En nihayetinde sakınan göze çöp batar derler, eğer f/p cihazı arıyorsanız, başka bir seçenek de yok gibi görünüyor açıkçası, ihtiyacınız varsa alın gitsin derim. Ama bu konularda çok titizseniz ve bütçe kısıtlıysa, Asusları düşünebilir, bütçem var diyorsanız da MSI Gaming laptopları önerebilirim. Başka sorularınız olursa seve seve cevaplarım,

Saygılarımla.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı