GTX 960 ve i3 6098p Sistemde Oyun Sırasında Anlık Takılmalar

swatbaba513

Centipat
Yer
İstanbul Gaziosmanpaşa/Sarıgöl
Daha fazla  
Hepinize selamlar arkadaşlar. Öncelikle ben Burak Bozkurt, forumda yeni üyeyim ama uzun süredir forumdaki yazıları okuyor ve takip ediyorum. Arkadaşlar benim sorunum şu:
  • GTX 960 2GB 128bit
  • İ3 6098P 3.60GHz
  • 8GB 2133MHz GSKILL RAM
  • 1TB SEAGATE 7200RPM HDD
  • 240 GB Adata SU630 SSD
  • MSI H110M PRO VD

Sistemim bu arkadaşlar. Son zamanlarda oyunlarda yaşamış oldugum FPS drop nedeniyle gidip bir SSD almak istedim çünkü disk kullanımı harddiskte %100 oluyordu ve bu FPS drop yaşatıyordu. Neyse cok bütçem olmadıgı ıcın 240 GB Adata SU630 model SSD'yi satın aldım. Aldıktan sonra 6Gbps'lik sata kablosunu bağladım ve içine Windows 10 kurdum. Kurduktan sonra Steam yükledim ve Dayz oyununu oynadıgım için Dayz kurdum içine lakin oyunda ani 3 saniyelik FPS droplar oluyordu. Daha doğrusu donma diyebiliriz buna oyundan kaynaklıdır dedim ve her yolu denedim. Bu forumdaki arkadaşların açtıkları konuların hepsine baktım fakat bir çözüm bulamadım. Daha sonrasında fark ettim ki sadece oyunda değil Windows'da gezinirken de bu donma sorununu yaşıyorum. Daha sonrasında sata kablosunu değiştirip denediğimde sorun yine aynıydı. SSD'yi alalı 2 gün oldu sizce sorun SSD'de midir yoksa benim anakartımla alakalı bir sorun mudur? Bütün sata soketlerini denedim anakartta problem oldugunu düşünmüyorum. Aynı zamanda HD Tune programında Crystal Disk info ve AS SSD benchmark testlerinde de sağlıklı gözüküyor SSD. Vrüs taraması da yaptım bilgisyarda her şey tertemiz ve son olarak nasıl bir drop derseniz :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunda çekebildigim bir video. Bu şekil bir donma gerçekleşiyor ve bu ara sıra Windows'da gezinirken bile başıma geliyor. SSD alalı tam tamına 2 gün oldu cayma hakkım vardır diye dşünüyorum ayriyeten 24 ay garantisi var SSD'nin. Ne yapmalıyım baya bi' uzun yazdım kusura
bakmayın teşekkür ederim saygılar.
c.PNG
32.PNG

ds.PNG
qxc.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sıcaklıklar normal mi bilmiyorum kasamda 3 fan çalışmakta ve toz denen birşey yok içerisinde tertemiz bu gün ssd iade talebinde bulundum çünkü daha yeni almıştım onlarda iade gerçekleştirilemez yetkili servis raporu gerekmektedir dediler yarın servise yollayacağım DayZ oynayanlar bilir bu gün oyunda donmaktan kasayı kırmamak için zor durdum o kadar sinirlendim kasayı güçlendirmek istedim daha beter oldu ssdyi garantiye verip bekleyeceğim gelişmeleri sizlere aktaracağım

eeq.PNG

Bu arada şurada yazan threshold sanırım hata değerleri anladıgım kadarıyla 100 dosyadan 50sini okuyamıyor ssd arkadaşlarıma sordum onlarda bu değerlerin hepsi 0 bende 50.

Arkadaşlar sıcaklıklar normal mi bilmiyorum kasamda 3 fan çalışmakta ve toz denen birşey yok içerisinde tertemiz bu gün ssd iade talebinde bulundum çünkü daha yeni almıştım onlarda iade gerçekleştirilemez yetkili servis raporu gerekmektedir dediler yarın servise yollayacağım DayZ oynayanlar bilir bu gün oyunda donmaktan kasayı kırmamak için zor durdum o kadar sinirlendim kasayı güçlendirmek istedim daha beter oldu ssdyi garantiye verip bekleyeceğim gelişmeleri sizlere aktaracağım

Eki Görüntüle 407936
Bu arada şurada yazan threshold sanırım hata değerleri anladıgım kadarıyla 100 dosyadan 50sini okuyamıyor ssd arkadaşlarıma sordum onlarda bu değerlerin hepsi 0 bende 50.
İnternetten aldıysanız 14 iade hakkınız var.

SSD'den kaynaklı olduğuna emin misiniz? Genel olarak RAM'den kaynaklı olur bu tarz droplar. MSI Afterburner ile oyun esnasındaki değerleri atabilir misin? Ayrıca SSD çok sıcak çalışıyor. Belli sıcaklığın üstüne çıkmamak için kendini kısıtlayabilir. Sağlık durumu gayet iyi. AS SSD sonuçları düşük çıkmış. Büyük ihtimal yukarıda bahsettiğim sebepten dolayı. Thresholdu yanlış anlamışsınız. Eşik değerini ifade ediyor o, dosyaları okuyor yani.

Anladım samet bey kusura bakmayın böyle işleri pek anlamam ama Afterburner ile oynarken değerlere bakıp size söyleyecegim ondan önce söylemek istedigim oynarken disk kullanımı %1 lerde CPU %40larda Ama bellek yani RAM %93 e kadar çıkıyor benim ssd den kaynaklı dememin sebebi ssd almadan önce bunlar olmuyordu o yüzden dedim ama mesela şuanda HD TUNE programında şöyle bir hata gözüküyor
da.PNG

Şurada yazan warning kısmını araştırdım ve kablonun hasarlı oldugunun göstergesiymiş bende 3 farklı kablo denedim fakat sonuç aynı 3 üylede oyun testi yaptım ve donmalar halen vardı başlıkta attıgım videoki gibi ve bu gittikçe artıyor yani donmalar işlemci için termal macunu da yeni değiştirdim cooler master in termal macununu sıktım. sonuç değişmedi
İnternetten aldıysanız 14 iade hakkınız var.
Evet 15 gün cayma hakkım olduğunu biliyorum 24aylıkda garanti belgesi var .

@swatbaba513 Farklı SATA portlarına bağlamayı deneyebilir misin SSD'yi? Ayrıca daha düşük RAM gereksinimi olan oyunlarda da benzer şekilde takılma yaşıyor musun? Üstteki oyunda (sanırım Arma 3 🙂) RAM yetersizliğinden dolayı takılmalar mevcut gibi görünüyor. Eğer farklı oyunlarda da benzer takılmayı yaşıyorsanız üstteki cümlemi es geçin.

Tolga bey aslına bakarsanız farklı sata portlarını bırakın 3 tane sata kablosu denedim farklı portlara taktım sonuç aynı Aslında bu olay Arma 3 benzeri işte DayZ oyununda Oldugunda ram cok fazla tüketiyor ve donma oluyor ama Rainbow Six Siege oyununda herhangi bir sorun yaşamadım Ama bazen windowsta iken bile donuyor Mesela Discord konuşma programı var Onun donduğu oluyor yada Googlenin dondugu oluyor windowsun kitlendiği oluyor ama çok nadir genelde oyunlar donuyor takılmalar oluyor Rainbowda daha hiç yaşamadım ama windowsta falan yaşıyorum bu problemi

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı