GTX 970 boştayken fanlar çalışıyor

epochN

Hectopat
Başlıkta da belirtmiş olduğum gibi ekran kartım Asus Strix GTX 970 OC Edition. Belirli bir ısıya geldiğinde fanlar çalışıyor, sıcaklık normal seviyelere (46-55 derece) iniyor. Sonrasında hemen tekrar yükselmeye başlıyor. Bilgisayar boştayken bu sıcaklık normal olmadığını biliyorum fakat neden kaynaklanır, çözmüş değilim. Bir de Asus GPU Tweak programı ile fanları otomatik ısıya geldiğinde değil de sürekli çalışmasını istediğimiz bir ayar var. Bu ayarı kapatıp fanların sürekli çalışmasını etkinleştirsem herhangi bir zararı yahut faydası olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunla alakalı bir problem olabilir. Ya da kasa içi havalandırmanız iyi değil.

Dediğiniz iki senaryonun da bir zararı yok. Hangisi sizin içinize siniyorsa öyle yapın. Boşta düşük devirde sürekli çalışabilir fanlar.

Termal macunu temizliği vesaire yeni yaptım. Çok fazla bi zaman geçmedi üstünden. Havalandırma ile alakalı bi durum olsa daha önceden de olurdu. Yeni baş gösterdi bu sorun. Tekrar havalandırma ile ilgili bi sorun olsa yan kapağı açtığımda düzelmesi gerekir. Kasanın yan kapağı açıkken sorun hala devam etmekte.

Arka planda GPU'yu az da olsa kullanan bir program kurmuş olabilirsiniz. GPU kullanımızını kontrol eder misiniz göre yöneticisinden?

Gpu kontrolünü nasıl bakacağım Cpu var görev yöneticisinde. Program yada dediğiniz gibi virüs olabilir.
Termal macunla alakalı bir problem olabilir. Ya da kasa içi havalandırmanız iyi değil.

Dediğiniz iki senaryonun da bir zararı yok. Hangisi sizin içinize siniyorsa öyle yapın. Boşta düşük devirde sürekli çalışabilir fanlar.
Birde düşük devir dediğiniz kaç mesela Asus Gpu Tweak'de Gaming Mode aldığımda fan speed +36 olarak gösteriyor. Böyle kalsa olur mu ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı