Çözüldü GTX 970 düşük performans

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Efe aşcı

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Elimde GTX 979 ekran kartı var ve Valorant'ta düşük ayarlarda 100FPS altı hatta bazen 50'ye kadar düşüp çok can sıkıcı oluyor. Nedeninin işlemciden dolayı ve güncel olmayan sistemden dolayı olduğunu düşünüyorum. Elimde 2 ayrı sistem var, birisi X5460 3.16GHz işlemci 8 GB DDR2 RAM diğeri AMD phonem X4 955 4 GB DDR3 RAM bunlardan X5460 olanını kullanıyorum ve dediğim gibi az FPS veriyor.

Diger sisteme geçince ise FPS 130 falan fakat RAM'den dolayı çok darboğaz oluyor ve yavaş onun için iki sisteminde satıp GTX970 yanına sistem kurmayı planliyorum bütçem maksimum 2000 TL ve ikinci el anakart işlemci RAM alacağım araştırmalarım sonrası guncellikten dolayı Ryzen sisteme geçmeye karar verdim fakat Ryzen 1200 bütçem yetiyor ve bazı okuduğum sayfalarda bu işlemcinin de yetersiz olduğunu söylüyorlar. Sizce X3470 bir sistem mi kurmaliyim yoksa ne yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar. Elimde GTX 979 ekran kartı var ve Valorant'ta düşük ayarlarda 100FPS altı hatta bazen 50'ye kadar düşüp çok can sıkıcı oluyor. Nedeninin işlemciden dolayı ve güncel olmayan sistemden dolayı olduğunu düşünüyorum. Elimde 2 ayrı sistem var, birisi X5460 3.16GHz işlemci 8 GB DDR2 RAM diğeri AMD phonem X4 955 4 GB DDR3 RAM bunlardan X5460 olanını kullanıyorum ve dediğim gibi az FPS veriyor.

Diger sisteme geçince ise FPS 130 falan fakat RAM'den dolayı çok darboğaz oluyor ve yavaş onun için iki sisteminde satıp GTX970 yanına sistem kurmayı planliyorum bütçem maksimum 2000 TL ve ikinci el anakart işlemci RAM alacağım araştırmalarım sonrası guncellikten dolayı Ryzen sisteme geçmeye karar verdim fakat Ryzen 1200 bütçem yetiyor ve bazı okuduğum sayfalarda bu işlemcinin de yetersiz olduğunu söylüyorlar. Sizce X3470 bir sistem mi kurmaliyim yoksa ne yapmalıyım?
Sorun ekran kartı değil ram ve işlemci dostum.

Malesef sorunun işlemcinin yetersizliği. Paylaştığım video aynı işlemci kullanıyor. Ekran kartı da RX 470 kullanıyor ki Valorant için GTX 970'den bir farkı yoktur. Ben de Ryzen 5 5600x + RX 550 2GB giriş seviyesi sayılacak bir ekran kartım var. Buna rağmen ölüm maçında bile FPS 350 altına inmiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Maalesef sorunun işlemcinin yetersizliği. Paylaştığım video aynı işlemci kullanıyor. Ekran kartı da RX 470 kullanıyor ki Valorant için GTX 970'den bir farkı yoktur. Ben de Ryzen 5 5600X + RX 550 2 GB giriş seviyesi sayılacak bir ekran kartım var. Buna rağmen ölüm maçında bile FPS 350 altına inmiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Benim de araştırmalarım sonunda işlemcinin Valorant ve CS gibi oyunlarda çok önemli olduğunu öğrendim fakat Ryzen 1200 ne kadar yeterli olur onu bilemwdim sence yeterli olur mu yoksa X3470 sistemmi kurmalıyım.

Benim de araştırmalarım sonunda işlemcinin Valorant ve CS gibi oyunlarda çok önemli olduğunu öğrendim fakat Ryzen 1200 ne kadar yeterli olur onu bilemwdim sence yeterli olur mu yoksa X3470 sistemmi kurmalıyım.

Açıkcası eski model işlemciler hakkında pek pratik deneyimim olmadı. YouTube'da da eski işlemcilerin oyunlar için test paylaşımları sınırlı. En iyisi kendiniz araştırın. Ekran kartın yeterli. RAM'leri en azından DDR3 yapın ve Dual olsun. Tek bildiğim emin olduğum bir şey var, genelde CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda işlemci ön plandadır. Kullanılan işlemcinin en başta tekli çekirdek performansı önemlidir. Şimdi senin için Ryzen 1200 modeline Valorant için testlere baktım ama pek iç açıcı gibi durmuyor :D Sanırım AMD tarafında Valorant işlemci sınırı Ryzen 5 1600 gibi görünüyor.

@Efe aşcı Mesela bu test işleminde Ryzen 5 1600 + GTX 1650 Super kullanılmış. Yani senin ekran kartın ile Valorant oyununda eş değer diyebilirim. Üstelik grafik ayarlarının bazılarını açıyor. Gayet iyi değerler.

@Efe aşcı mesela bu test işleminde Ryzen 5 1600 + GTX 1650 Super kullanılmış. Yani senin ekran kartın ile Valorant oyununda eş değer diyebilirim. Üstelik grafik ayarlarının bazılarını açıyor. Gayet iyi değerler.

AMD işlemiye geçerse anakart komple değişir.

Bak arkadaş nokta atışı yapmış. Bilgili :) Ben de baktım şimdi Xeon işlemcilere ve bir tane buldum. Yanında GTX 750Ti kullanılmış ve gayet iyi FPS değerleri var.

Geri
Yukarı