Çözüldü GTX 970 ve G242 ile G-SYNC Aktif Edilemiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hi Im ART

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, 144 Hz monitör(Adaptive Sync) satın adım. Monitör G-Sync ve Free sycn destekliyor diye biliyorum, bu yüzden tercih ettim. Ürün kutusunun içinden HDMI kablosu çıktığı için G-Sync ayarları görünmüyor, Dispay Port satın aldım. Bu makaledeki neredeyse her şeyi okudum ancak üzülerek GTX 1000 serisi ve üzeri desteklediğini gördüm. İnternetten yaptığım araştırmalar sonucunda ekran kartımın artık G-Sync desteklediğini gördüm(Supported NVIDIA GPUs for G-SYNC). Ancak ne yapsam NVIDIA Denetim Masası üzerinden G-Sycn bölümü aktif olmuyor.

gerçekleştirdiğim adımlar:
Monitör üzerinden adaptive Sync özelliği aktifleştirdim.
Ekran kartı driver kaldırdım(DDU ile) ve en güncel sürüm ile güncelledim.
Ekran kartı dispay port Firmware güncellemesi yaptım.
Windows display güncellemesini yaptım.

sistem özelliklerim
Intel Core i5 6600K.
MSI GTX970 GAMING 4G.
MSI 23.8” Optix G242.
NVIDIA Denetim Masası ekran görüntüsü.

1618232214037.png

Çözüm
Doğru bilgi. G-SYNC ve G-SYNC Compatible farklı. G-SYNC destekler fakat G-SYNC Compatible desteklemez. Adaptive-Sync bir monitörünüz varsa GTX 970 ile G-SYNC Compatible özelliğini kullanamazsınız ama gerçekten G-SYNC destekleyen bir monitör ile G-SYNC kullanılabilir.

Monitörün G-SYNC olması için NVIDIA G-SYNC işlemci içermesi gerekiyor. NVIDIA işlemci içermese bile değişken yenileme hızını (VRR) destekleyen monitörlerde G-SYNC Compatible özelliği kullanılabilir ancak bu özellik, sadece GTX 1000 serisi ve ondan daha yeni kartlar ile kullanılabilir. Sizin monitörünüz olan G242, G-SYNC işlemciye sahip değil. Bu yüzden bu ekran kartı ve mevcut monitörünüz ile herhangi bir tür G-SYNC özelliğini kullanamıyorsunuz. Adaptive-Sync özelliği ile G-SYNC kullanmanız için de GTX 1000 serisi veya ondan daha yeni bir ekran kartına ihtiyacınız var.

G-SYNC destekleyen monitörlerin bir listesi burada mevcut:

Eğer buradaki G-SYNC işlemcili monitörlerden birine sahip olursanız GTX 970 ile beraber G-SYNC özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun dışında, mevcut monitörünüz ile G-SYNC Compatible özelliğinden faydalanmak istiyorsanız ekran kartınızı değiştirmeniz gerekiyor.
G-Sync açabilmeniz için GTX1000 serisi ve üzeri bir karta sahip olmanız gerekmekte. Maalesef GTX900 seri kartlar bu teknolojiyi desteklememektedir.

Ayrıca monitörünüzde zaten G-Sync modülü yok.

Peki bu linkteki GTX 970, G-SYNC desteklediğini söylüyor. Yanlış bir bilgi mi?

Doğru bilgi. G-SYNC ve G-SYNC Compatible farklı. G-SYNC destekler fakat G-SYNC Compatible desteklemez. Adaptive-Sync bir monitörünüz varsa GTX 970 ile G-SYNC Compatible özelliğini kullanamazsınız ama gerçekten G-SYNC destekleyen bir monitör ile G-SYNC kullanılabilir.

Monitörün G-SYNC olması için NVIDIA G-SYNC işlemci içermesi gerekiyor. NVIDIA işlemci içermese bile değişken yenileme hızını (VRR) destekleyen monitörlerde G-SYNC Compatible özelliği kullanılabilir ancak bu özellik, sadece GTX 1000 serisi ve ondan daha yeni kartlar ile kullanılabilir. Sizin monitörünüz olan G242, G-SYNC işlemciye sahip değil. Bu yüzden bu ekran kartı ve mevcut monitörünüz ile herhangi bir tür G-SYNC özelliğini kullanamıyorsunuz. Adaptive-Sync özelliği ile G-SYNC kullanmanız için de GTX 1000 serisi veya ondan daha yeni bir ekran kartına ihtiyacınız var.

G-SYNC destekleyen monitörlerin bir listesi burada mevcut:

Eğer buradaki G-SYNC işlemcili monitörlerden birine sahip olursanız GTX 970 ile beraber G-SYNC özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun dışında, mevcut monitörünüz ile G-SYNC Compatible özelliğinden faydalanmak istiyorsanız ekran kartınızı değiştirmeniz gerekiyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı