GTX 980 GPU az kullanılıyor

Razzor

Decapat
Kullandığım bilgisayarımın teknik özellikleri şu şekilde:
- B550M anakart.
- Ryzen 3 3100.
- MSI GTX 980 4 GB ( kaliteli termal macunu yeni değişti. Sıkıntısız bir şekilde uyguladım. )
- 16 GB RAM 3200MHz (2x8)
- 550W PSU.

Arkadaşlar sıkıntı şu, GTX 980 ekran kartım MSI Afterburner'dan ve NVIDIA'nın FPS göstergesi programlarından baktığım kadarıyla yetersiz kullanım ile çalışıyor. Yani şöyle örnek vereyim Forza Horizon 4'de ilk başlarda %90 üstü GPU kullanımı olsa da biraz oyunda vakit geçirince GPU kullanımı %45'lere kadar iniyor. Sonrasında bir süre sonra tekrardan %90 üstü kullanıma geri dönüyor. Ama oyun içinde GPU kullanımı hep bu şekilde tekrarlanıyor.

Özellikle Call of Duty: Warzone'da GPU kullanımı %90'ı hiç görmüyor. %40-%70 arasında takılıyor genelde ve 5 FPS'lere kadar düştüğü oluyor. Çok nadir bir şekilde 60 FPS gördüğüm oluyor oyunda. Ayarlarım ise ortada bile değil. Çoğu düşük ayarlarda. GTX 980 kartı, bu iki oyun içinde minimumun çok üstünde.

Anlamadığım şey şu R3 3100, GTX 980 ekran kartı için yetersiz mi kalıyor anlamadım. Sizin de yorumlarınızı ve tavsiyelerini almak istiyorum bu konu hakkında. Çok moralim bozuldu. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bir de FPS 15'in altına düştüğü zamanlarda, Warzone'daki göstergelerden CPU Time 200 ms'e falan çıkıyor.

Ekran görüntüsü 2021-11-07 212731.png

Kart sıcaklıkları 60-65'e çoğu zaman ulaşmıyor.

Son düzenleme:
Zaten düşük ayarlarda ekran kartı kullanımı da düşük olur. Çözünürlüğü yükseltip deneyebilirsiniz.

Driverlar güncel. Windows da güncel. Bilgisayarı yüksek/nihai performansta çalıştırıyorum. Ayrıca Warzone'u özel olarak yüksek performansta çalıştırmasını yaptım. NVIDIA ayarlarından da ayrıca YouTube'daki videolardan izlediğim kadarıyla performans arttırma uygulamaları vs. yaptım hiçbiri işte yaramadı.
Zaten düşük ayarlarda ekran kartı kullanımı da düşük olur. Çözünürlüğü yükseltip deneyebilirsiniz.
Yani düşük ayarlarda düşük FPS alıyorum. "Bu konu için sadece" yüksek ayarlarda yüksek FPS mi alacağım diyorsunuz?

Driverlar güncel. Windows da güncel. Bilgisayarı yüksek/nihai performansta çalıştırıyorum. Ayrıca Warzone'u özel olarak yüksek performansta çalıştırmasını yaptım. NVIDIA ayarlarından da ayrıca YouTube'daki videolardan izlediğim kadarıyla performans arttırma uygulamaları vs. yaptım hiçbiri işte yaramadı.

Yani düşük ayarlarda düşük FPS alıyorum. "Bu konu için sadece" yüksek ayarlarda yüksek FPS mi alacağım diyorsunuz?
Oyuna göre değişebilir. Soruya göre ise düşük ayarlarda ekran kartı kullanımı da düşük olur.

Şu an Warzone'da alabildiğim tüm ayarları yükseğe aldım. Çözünürlük monitör dolayısıyla 1920x1080'de. Ama arada bir gene %60 kullanımlara iniyor.
Dediğim gibi hocam oyuna göre de değişebilir. İşlemci odaklı oyunlarda değerler az olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı