Çözüldü GTX 980 tabanlı sistem oyunlarda anlık FPS düşüş sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Omer0008

Hectopat
Daha fazla  
Sistem bilgilerim:
  • GTX 980 MSI 4G
  • İşlemci i7-4790 3.60ghz
  • RAM 8 GB Hyperx 1600 cl0
  • Monitör 144 Hz Asus 1920x1080
  • Sistem: Windows 10 Pro
  • SSD: 120 GB Samsung EVO850
  • HDD: 1 TB WD
  • 700W güç kaynağ
  • Soğutucu:COOLERMASTER Hyper T4
  • Kasa:GIGABYTE gz-zsubwb
GTA5, CS:GO, payday2, (bunlar sadece denediğim oyunlar)
Sizlerden özür diliyorum bu konuyu belki 10 kez açtım.
Fakat sık sık tekrarladığı için konuyu bir daha açma ihtiyacı duydum.
Msı after burner'dan izledim sicaklık 70 işlemci sicaklığı 80.
Oyundaki FPS CS:GO:237-297 arası anlık bir düşüş söz konusu ve inanılmaz kasmaya başlıyor. Sorunu bilen varsa yazarsa çok sevinirim şimdiden teşekürler iyi forumlar dilerim.
Kasa temizliğini 3 gün önce yaptım toz filitrelerinide yıkadım .
Ping sorunuda gözükmüyo ama benm kafamda bir soru işareti var kasaya lan kabloyla bağlı ve bu kablo demir acaba ısındığı için donma ola bilir mi yoksa ekran kartından mı? Bu aa GTA 5'te niye olsun, yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Üst fanların üstünde toz tutucu vardı, onları çıkarttım, sorun kendi kendine düzeldi.

Hatanın kaynağı RAM. Kullanım boştayken 7.2 GB. Bunu nasıl düzeltirim? Oyuna 800 MB yetmiyor.

Çözüldu. Bir program aşırı RAM kullandığı için oyunlara gerekli alan kalmıyormuş.
Anlık FPS düşüş sorunu yaşadığınız esnada HDD drop yapıyor olabilir. Görev yöneticisinden performans sekmesine gelin ve hangi donanımın drop yapıp yapmadığını öğrenin.

İşlemci frekans düşürüyor olabilir. Bu genelde ısınmadan olur, siz oyun içinde işlemci ve ekran kartı frekanslarını kontrol edin.

Çözüm nedir arkadaşlar ?
Aşırı ısınma yapıyor doğrudur .
Bütün fanlar çalışıyo daha napa bilirim ?
Sistemimde eksik birşey mi var?

Bu sistemle FPS düşüşü yaşasaydım kalbim kırılırdı. Ciddi anlamda kırılırdı :cry: Geçmiş olsun.

Evet gördüm. Soğutucunun arka kısmı egzoz fanına bakacak şekilde yapın. Ayrıca T4 fazlasıyla yeterli 4790'a.

Böyle bir sistemin CS:GO'da bile bunu yapması çok anlamsız.
Nasıl düzeldi? Ne yaptınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı