GTX 980 Ti Sistem Toplama

isorhun

Hectopat
Daha fazla  
Recep Bey,

Öncelikle çeşitli konularda usanmadan, sıkılmadan verdiğiniz bilgiler ve sorularımızı cevapsız bırakmadığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Bilgisayarımı yenileme kararı verip 6000 TL üstü bütçe ayırdım. Temmuz ayı sistem tavsiyelerinizi inceledikten sonra Üst Seviye Oyun öneriniz de karar kıldım. Yalnız aklıma takılan konu sağ ve sol diye ayırt edersek eğer aşağıdaki iki sistemin birbirinden farkı nedir?
İnternet de yaptığım araştırmalarda iki ekran kartının aynı puanı aldığını, yapılan benchmark ve oyun içi fps testlerin de aşağı yukarı eşit puanlar aldığını gördüm. İki sistemden herhangi birini seçmek istediğimde kararımı neye göre vermeliyim? Gelecek içinde yatırım yapmayı düşünen biri olarak cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılarımla,

Üst Seviye Oyun
AnakartMSI Z97A GAMING 6ASUS Z97-PRO Gamer
İşlemciIntel Core i7 4790KIntel Core i7 4790K
Ekran KartıMSI GTX 980 TiAMD Radeon R9 Fury X
[TBODY] [/TBODY]

Gtx 980 ti da yeni bir gpu. Fury X de yeni bir gpu. Tercihimi Fury X ten yana kullanırdım. Hbm bellek olsun. Daha az enerji tüketmesi olsun. Daha ucuz olsun fury x daha yatkın geldi bana.

Fury X, GTX 980 Ti ile kıyaslandığınıda yaklaşık 25 watt fazladan güç tüketiyor. Yanlış bilgi vermeyelim. GTX 980 Ti için 600 wattlık bir güç kaynağı önerilirken, Fury X için 750 watt öneriliyor.

Fury X, yeni nesil HBM bellek ile geldiği ve bellek arabiriminin 4096 bit olduğu doğrudur, fakat GTX 980 Ti, Physx donanım hızlandırması, Gameworks, Geforce Experience, GPU Boost 2.0, Nvidia TXAA ve MFAA gibi kenar yumuşatma teknolojileri, Nvidia Hairworks, HBAO+ desteği ve VXGI özellikleriyle gelmektedir.

Nvidia G Sync teknolojisiyle, Fury X ise Free Sync teknolojisiyle geliyor. Nvidia G Sync hem donanımsal hem de yazılımsal bazda senkronizasyon yaptığı için, rakip teknoloji Free Sync in de sadece yazılımsal ve açık kaynak kodlu olarak senkronize ettiğini de göz önünde bulundurursak, G SYNC e kıyasla, Free Sync kısıtlı bir yapıya sahip.

Ayrıca Nvidia DSR ile 1080p monitörde DSR çarpanlarıyla 8K gibi bir çözünürlüğe erişebilirken, bu durum AMD nin yeni geliştirmiş olduğu VSR teknolojisinde kısıtlıdır ve VSR ile 1080p mönitörde en fazla 2160p (4K) çözünürlüğe kadar erişebilirsiniz.

Şimdilik aktaracaklarım bunlardır. Ek bilgi için size mail adresimi vereyim isterseniz, haberleşiriz.

Fury X, GTX 980 Ti ile kıyaslandığınıda yaklaşık 25 watt fazladan güç tüketiyor. Yanlış bilgi vermeyelim. GTX 980 Ti için 600 wattlık bir güç kaynağı önerilirken, Fury X için 750 watt öneriliyor.

Fury X, yeni nesil HBM bellek ile geldiği ve bellek arabiriminin 4096 bit olduğu doğrudur, fakat GTX 980 Ti, Physx donanım hızlandırması, Gameworks, Geforce Experience, GPU Boost 2.0, Nvidia TXAA ve MFAA gibi kenar yumuşatma teknolojileri, Nvidia Hairworks, HBAO+ desteği ve VXGI özellikleriyle gelmektedir.

Nvidia G Sync teknolojisiyle, Fury X ise Free Sync teknolojisiyle geliyor. Nvidia G Sync hem donanımsal hem de yazılımsal bazda senkronizasyon yaptığı için, rakip teknoloji Free Sync in de sadece yazılımsal ve açık kaynak kodlu olarak senkronize ettiğini de göz önünde bulundurursak, G SYNC e kıyasla, Free Sync kısıtlı bir yapıya sahip.

Ayrıca Nvidia DSR ile 1080p monitörde DSR çarpanlarıyla 8K gibi bir çözünürlüğe erişebilirken, bu durum AMD nin yeni geliştirmiş olduğu VSR teknolojisinde kısıtlıdır ve VSR ile 1080p mönitörde en fazla 2160p (4K) çözünürlüğe kadar erişebilirsiniz.

Şimdilik aktaracaklarım bunlardır. Ek bilgi için size mail adresimi vereyim isterseniz, haberleşiriz.
1. si Fury X incelemesi Donanımhaber.com tarafından yapıldı. Ve GTX 980ti dan daha az güç tüketiyor. Günümüz tüm oyunlarında GTA 5 gibi mesela oyunlarda Fury X takılı GPU da toplam sistemin güç tüketimi 328 watt iken GTX 980ti takılı sistemde toplam sistemin güç tüketimi 357 watt. Yanlış bilgi vermeyelim.

2.si Gameworks sadece Nvidia ya özel değil. AMD ekran kartı kullanıyorsan zaten Gameworks ten faydalanabiliyorsun. Tabi biraz FPS düşüşü oluyor. Ama Ben HD7850 ile Dying Light Assassins Creed Unity ve Far Cry 4 gibi oyunlarda Gameworks ü rahatlıkla açabildiysem Fury X hayli hayli açar. Ayrıca TXAA artık çöp oldu. Bunun yerine 2x MSAA daha iyi. MFAA teknolojiside daha hiç bir oyunda yaygınlaşmamış ve tıpkı MSAA işlevini görüyor.

3. sü Kime sorarsan sor Nvidia G SYNC mi yoksa AMD Free SYNC mi dersen herkes Free Sync der. Çünkü GSYNC için Dispaly port şart iken AMD Free SYNC de ister Display port istersen HDMI ile kullan. Fark etmiyor. Ayrıca Nvidia G SYNC için Monitöründe Modül olması , Monitörü kalınlaştırdığı için benim gözümde GSYNC destekli monitörler kaba duruyor. Amd de ise böyle bir modül yok. Amd ara birim sayesinde bunu başardı.

4.sü Nvidia DSR ile 5K çözünürlüğe çıkabiliyorsun ki günümüzde hangi kartlar 5K da dayanabiliyor ki. 5K yı bırak daha 2K da yetmiyorlar bile. AMD VSR ile GCN 1.2 mimarili kartlarda tam 4K ya çıkabiliyorsun ki buna Fury X de dahil. Hiç bir şey bilmiyorsun gelmiş burada kafa tutuyorsun.
@shooters001

Çok yanlış bilgi veriyorsun;
Load Power Consumption - FurMark
Total System Power Consumption in Watts (Lower is Better):

• Nvidia GeForce GTX 980ti : 386w
  • AMD R9 Fury X : 467w

Load Power Consumption - Crysis 3

• Nvidia GeForce GTX 980ti : 388w
  • AMD R9 Fury X : 408w
Kaynak: Anandtech

Ben suan gtx 980 ti almayi düşünen biri olarak fury x ve 980ti kartları arasında kalmıştım. Bazı forumlarda fury x, 980ti esiti değil. Fury x'in rakibi titan x gibi hayali yorumlar gördüm. Tabi halkımız bunları teknik özellikleri okuyarak yorumluyor.

Yanlış hatirlamiyosam gtx 980ti 384bit iken fury x 4096 bit. Bu rakam ilk gördüğümde gözüme uçurum gibi gelmişti.

Ancak inceleme videosu izledim bir kaç tane. Youtube yazarsaniz çıkar iki kartin aynı oyunlarda 1080p ve 4k monitorlerde sıcaklık ve fps karşılaştırmaları mevcut.

AMD fury x ortalama 5 ila 20 fps arasında daha düşük olmasına rağmen sıcaklığı ortalama 20 santigrat derece daha düşük.

Sıcaklığının düşük olmasının sebebi gelişmiş bir sıvı soğutma sistemine sahip olması saniyorum.

Gel gelelim. Burada monitör devreye giriyor. Örnek vererek acikliyim. 980ti ile 100 fps de bir oyun oynuyorsunuz. Aynı oyunu fury x ile 85 fps de oynuyorsunuz diyelim. Eğer monitörünüz 60hz ise aradaki farkı anlamanız zor olacaktır. Çünkü monitör 60fps vermektedir ekrana.

Kısacası tavsiyem şudur: eğer monitör 144hz değilse ucuz olanı düşük fps veren modeli alıp geçebilirsiniz. Yoksa gereksiz bir yatırım olur.

1. si Fury X incelemesi Donanımhaber.com tarafından yapıldı. Ve GTX 980ti dan daha az güç tüketiyor. Günümüz tüm oyunlarında GTA 5 gibi mesela oyunlarda Fury X takılı GPU da toplam sistemin güç tüketimi 328 watt iken GTX 980ti takılı sistemde toplam sistemin güç tüketimi 357 watt. Yanlış bilgi vermeyelim.

2.si Gameworks sadece Nvidia ya özel değil. AMD ekran kartı kullanıyorsan zaten Gameworks ten faydalanabiliyorsun. Tabi biraz FPS düşüşü oluyor. Ama Ben HD7850 ile Dying Light Assassins Creed Unity ve Far Cry 4 gibi oyunlarda Gameworks ü rahatlıkla açabildiysem Fury X hayli hayli açar. Ayrıca TXAA artık çöp oldu. Bunun yerine 2x MSAA daha iyi. MFAA teknolojiside daha hiç bir oyunda yaygınlaşmamış ve tıpkı MSAA işlevini görüyor.

3. sü Kime sorarsan sor Nvidia G SYNC mi yoksa AMD Free SYNC mi dersen herkes Free Sync der. Çünkü GSYNC için Dispaly port şart iken AMD Free SYNC de ister Display port istersen HDMI ile kullan. Fark etmiyor. Ayrıca Nvidia G SYNC için Monitöründe Modül olması , Monitörü kalınlaştırdığı için benim gözümde GSYNC destekli monitörler kaba duruyor. Amd de ise böyle bir modül yok. Amd ara birim sayesinde bunu başardı.

4.sü Nvidia DSR ile 5K çözünürlüğe çıkabiliyorsun ki günümüzde hangi kartlar 5K da dayanabiliyor ki. 5K yı bırak daha 2K da yetmiyorlar bile. AMD VSR ile GCN 1.2 mimarili kartlarda tam 4K ya çıkabiliyorsun ki buna Fury X de dahil. Hiç bir şey bilmiyorsun gelmiş burada kafa tutuyorsun.
@shooters001

Güç tüketim değerlerini tekrar gözden geçirmenizde fayda var.
Birde tam bir AMD fanboyu gibi konuşuyorsunuz.

Güç tüketim değerlerini tekrar gözden geçirmenizde fayda var.
Birde tam bir AMD fanboyu gibi konuşuyorsunuz.

Ben bu kartı alıp ta furmark çalıştırmayacağım ki. Alıp oyun oynayacağım. GTA 5 gibi çok güçlü PC isteyen teste bile R9 Fury X daha az güç tüketmiş GTX 980ti da. Kaynak Donanımhaber.com

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı