GTX1060 düşük GPU kullanımı ve drop sorunu

FEDUX

Hectopat
Makaleler
2
Bazı oyunlarda GPU kullanımım %40 civarlarında ve istediğim performansı alamıyorum. Örneğin.
GTA V'te ilk başlarda (20-25DK) hiçbir sıkıntı yok ama bir yerden sonra drop yemeye başlıyorum. Resimlerde drop yemeden önce ve sonrası kullanım miktarını attım.
Drop yediğim anlarda GPU kullanımım küçük veya büyük düşüş yaşıyor örneğin %60 civarındayken bir anda %42'ye düşüyor ve tekrar düzeliyor. Ayrıca GPU kullanımım en fazla %60 oluyor. Hiçbir zaman %90'ı görmedim. Bu sorun ekran kartından kaynaklanan bir sorun mu yoksa işlemciden mi?

İşlemcim i7 3770.
GTX 1060 6 GB.
8 GB(4*2) 1333 MHz DDR3 RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı oyunlarda GPU kullanımım %40 civarlarında ve istediğim performansı alamıyorum. Örneğin.
GTA V'te ilk başlarda (20-25DK) hiçbir sıkıntı yok ama bir yerden sonra drop yemeye başlıyorum. Resimlerde drop yemeden önce ve sonrası kullanım miktarını attım.
Drop yediğim anlarda GPU kullanımım küçük veya büyük düşüş yaşıyor örneğin %60 civarındayken bir anda %42'ye düşüyor ve tekrar düzeliyor. Ayrıca GPU kullanımım en fazla %60 oluyor. Hiçbir zaman %90'ı görmedim. Bu sorun ekran kartından kaynaklanan bir sorun mu yoksa işlemciden mi?

İşlemcim i7 3770.
GTX 1060 6 GB.
8 GB(4*2) 1333 MHz DDR3 RAM.

Ramleriniz yapmış olabilir hızları çok düşük ama bir ihtimall işlemcin yeteriz kalıyor gibi geldi bana.

Cevap verebilecek arkadaşlar yok mu?

MSI Afterburner ile CPU ve GPU'nun ısı ve kullanım değerlerine bakın. Özellikle CPU'nun. Ek olarak NVIDIA denetim masasından maksimum performans a getirin.Denetim masasına giderek yüksek performans moduna alın. Oyun modununda açık olduğundan emin olun. PSU'da güçsüz kalıyor olabilir bunları yapın eğer çözüm olmazsa PSU'da bakarız.

İslemcine OC yap. Ve RAM'lerin frekansını arttır. RAM'IDE arttır. Performans artar ve hiçbir sorun kalmaz.

İşlemciye OC yapamaz. Intel'in kapalı işlemci modeli çünkü. Ayrıca OC ve DRAM arttırımı herkesin yapabileceği bir iş değil. Bilmedik sularda yüzmek olmaz.

RAM yetersizliği olabilir. Drop sorunu ısınma kaynaklı da olabilir. Ayrıca kullandığınız HDD veya SSD nedir ?
MSI Afterburner ile CPU ve GPU'nun ısı ve kullanım değerlerine bakın. Özellikle CPU'nun. Ek olarak NVIDIA denetim masasından maksimum performans a getirin.Denetim masasına giderek yüksek performans moduna alın. Oyun modununda açık olduğundan emin olun. PSU'da güçsüz kalıyor olabilir bunları yapın eğer çözüm olmazsa PSU'da bakarız.
Sıcaklık problemim vardı fakat İşlemci fanını aldığımdan beri 60 dereceyi geçmiyor. Ekran kartı da 70'i geçmiyor.

Ekran katı PSU takibi yaptım ve 800 ve 650 arasında.

Eski bir HDD kullanıyorum. Samsung 1TB

Geri
Yukarı