GTX1060 Sistemin Twitch'te yayın yaparken kasması

cmprbkn

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Yaklaşık 1 haftadır Twitch üzerinden yayın yapıyorum ve yayınımı izleyenler genellikle anlık FPS düşüşü tarzında bir sorun olduğunu söylüyorlar. Superonline 25MB download- 5MB upload internet hızım var. OBS'te verdiğim bit 2500. Bu hızı 3200'e de çıkarttığımda aynı sorunla karşılaşıyorum, 2200'e düşürdüğümde de takılmalar oluyor. Speedtest yaptığımda internet hızım, paketimdeki hızla aynı şekilde gözüküyor. Ayrıca yayına başladığım zaman bilgisayarda fark edilir derecede bir düşüş yaşanıyor. Sistemi benimkinden daha düşük yayıncılar görüyorum ve benimkinden daha akıcı ve rahat şekilde yayın yapabiliyorlar. Bu sorun donanımsal bir şey mi? Yoksa internet sağlayıcısı şirketle mi ilgili? Sizler ne tarz çözümler önerebilirsiniz?

OBS studio ayarlarım: Server olarak Türkiye'de çok kullanılan Amsterdam ve Frankfurt serverlarını kullanıyorum.
-Kodlayıcı: NVENC H.264 (x264 - superfast yaptığım zaman da değişiklik olmuyor)
-Bit hızı 2500-3200
-1280x720 çıkış çözünürlüğü
-Boyut azaltma filtresi : bilinear
-Ortak FPS değerleri : 30
Oyun ayarları : Çoğu ayar genellikle en düşükte veya mediumda.
İnternet Hızım : Superonline 25MB download - 5MB upload
Sorunun klibi : Kasma sorunu

Sistemim :
  • MSI GeForce GTX1060 GAMING X+ 6G 6GB GDDR5 192Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı
  • Intel Core i5 7600K Soket 1151 3.8GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
  • MSI Z270 TOMAHAWK Intel Z270 Soket 1151 DDR4 3800MHz(O.C.)HDMI USB 3.1 Anakart
  • WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
  • Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Fury Black DDR4 2400MHz CL15 1.2V Dual Kit RAM
  • Sandisk 240GB Plus SATA 3.0 SSD (Okuma 530MB / Yazma 440MB)

Son düzenleyen: Moderatör:
Videodan gördüğüm kadarıyla İnternet'ten kaynaklı FPS düşme sorunu yaşıyorsun.
OBS konusunda pek bir bilgim yok. Yayın esnasında Atlanan kare değerlerini kontrol et.

Aşağıda iki yayından aldığım Atlanan kare değerleri var. Eğer artış yavaş bir şekilde gidiyorsa pek bir sıkıntı yoktur. Ama 5'er 5'er artıyorsa İnternet'inde bir sorun var demektir. OBS içinden Bitrate düşürebilirsin. Dediğim gibi ince ayarlarını bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yardım edebilir. Yada İnternet servis sağlayıcısı ile iletişime geçebilirsin.

Ekran Görüntüsü (6).png
Ekran Görüntüsü (7).png

Internet Complete Repair ile tarama yapabilirsin. Kesin çözüm olacağını düşünmüyorum. Ama denemekte fayda var.
ComIntRep_3890.zip

Kesinlikle pc yle ilgili degil ondan emin ol bana gore obs yle ilgili bi sıkıntı vardir ayarlarini gozden gecir

OBS ayarlarından yükü işlemciye vererek tekrar denedim düzelmedi ve ek olarak yayın sırasında bilgisayar çok yavaşladı. Bitrate düşürdüğüm zamanda da yayında görüntü kalitesi çok düştü ve aynı problem yine devam etti. OBS ayarlarını çok fazla gözden geçirdim her türlü değişikliği yaparak denedim fakat yine düzelmedi. Çok ilginç bir şekilde speedtest yaptığımda upload hızım 5Mbps gözüküyor. Superonline ile görüşüp bu sorunu onlara da bildireceğim. Çözüme ulaşabilirsem buraya nasıl yaptığımı hangi yolları izlediğimi yazacağım. Bu süre içerisinde konuyla ilgili bilgisi,deneyimi veya fikri olan varsa, paylaşırsa sevinirim.

Problemin çözümünü buldum. Yarın öbür gün aynı problemi yaşayacak, çözüm arayacak olan arkadaşlar için yaptığım bir kaç değişikliği açıklayacağım. Sorunun nedeni OBS'te yayın yaparken kaybedilen karelerin çok olmasıymış. ( %3 civarında olmasına rağmen yayının kalitesini çok etkiliyor)
1) Bilgisayarımdan MSI Gaming LAN Manager ve cFosSpeed adlı internet trafiğini düzenleyen programları kaldırdım.
2) OBS çıkış ayarlarından Anahtar Kare Aralığı = 2 olarak ayarladım.
3) OBS gelişmiş ayarlarda en altta ağ kısmında "Yeni ağ kodunu etkinleştir" seçeneğini işaretledim.
En son yaptığım denemede 4 saat boyunca kaybedilen kare sayısı sıfırdı. Umarım bu yöntemler işinize yarar.

OBS ayarlarından yükü işlemciye vererek tekrar denedim düzelmedi ve ek olarak yayın sırasında bilgisayar çok yavaşladı. Bitrate düşürdüğüm zamanda da yayında görüntü kalitesi çok düştü ve aynı problem yine devam etti. OBS ayarlarını çok fazla gözden geçirdim her türlü değişikliği yaparak denedim fakat yine düzelmedi. Çok ilginç bir şekilde speedtest yaptığımda upload hızım 5Mbps gözüküyor. Superonline ile görüşüp bu sorunu onlara da bildireceğim. Çözüme ulaşabilirsem buraya nasıl yaptığımı hangi yolları izlediğimi yazacağım. Bu süre içerisinde konuyla ilgili bilgisi,deneyimi veya fikri olan varsa, paylaşırsa sevinirim.

Problemin çözümünü buldum. Yarın öbür gün aynı problemi yaşayacak, çözüm arayacak olan arkadaşlar için yaptığım bir kaç değişikliği açıklayacağım. Sorunun nedeni OBS'te yayın yaparken kaybedilen karelerin çok olmasıymış. ( %3 civarında olmasına rağmen yayının kalitesini çok etkiliyor)
1) Bilgisayarımdan MSI Gaming LAN Manager ve cFosSpeed adlı internet trafiğini düzenleyen programları kaldırdım.
3) OBS gelişmiş ayarlarda en altta ağ kısmında "Yeni ağ kodunu etkinleştir" seçeneğini işaretledim.
En son yaptığım denemede 4 saat boyunca kaybedilen kare sayısı sıfırdı. Umarım bu yöntemler işinize yarar.

Bende de aynı sorun aynı oyunda beliriyordu. Bakalım. Deneyeceğim bir dahaki yayında. Teşekkürler. Takip ettim bu arada :)

Konuyu hortlatıyorum,bendeki sorun düzeldi,arkadaşa çok teşekkür ederim.
Konuyu hortlatıyorum,bendeki sorun düzeldi,arkadaşa çok teşekkür ederim.

Tekrar OBS ve Streamlabs'ta atlanan kareden dolayı droplar oluştu. 1 haftadır yayın gayet sağlıklıydı arkadaşlar.Çözüm önerisi varsa çok sevinirim.
Ayarları da paylaşıyorum, upload hızım 2.80

Dosya Ekleri

• 2.PNG
    2.PNG
    6,6 KB · Görüntüleme: 792
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    9,8 KB · Görüntüleme: 728
Son düzenleme:

1. Bilgisayarımdan MSI Gaming LAN Manager ve cFosSpeed adlı internet trafiğini düzenleyen programları kaldırdım.
  2. OBS çıkış ayarlarından Anahtar Kare Aralığı = 2 olarak ayarladım.
  3. OBS gelişmiş ayarlarda en altta ağ kısmında "Yeni ağ kodunu etkinleştir" seçeneğini işaretledim.

msi b450 anakart
ryzen2700x
rtx 2070
16gb 3000mhz

10mb upload ile bitrate (1000-6000) arası farketmiyor bende de aynı problem var pc de herhangibir problem yok iken yayın sanki pc kasıyormuş gibi görünüyor.Daha yayına başlamadan ön izleme ekranından anlaşılıyor zaten.
Bahsettiğin internet trafiği düzenleyen bir program mı var acaba arka planda diyecem ben birşey yüklemedim ayrıca göremedimde nasıl çözebiliriz?

MSI B450 anakart.
RYZEN2700X.
RTX 2070.
16 GB 3000MHz.

10 MB upload ile bitrate (1000-6000) arası fark etmiyor bende de aynı problem var PC'de herhangibir problem yok iken yayın sanki PC kasıyormuş gibi görünüyor. Daha yayına başlamadan ön izleme ekranından anlaşılıyor zaten.
Bahsettiğin internet trafiği düzenleyen bir program mı var acaba arka planda diyeceğim ben bir şey yüklemedim ayrıca göremedimde nasıl çözebiliriz?

Bende şu an aynı sorun var acaba çözebildiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı