Güç kaynağı fanından ses geliyor ve yağlanacak yeri yok

HasanSarıkaya

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Xigmatek X Power 650W +80 Plus 12mm fan adlı güç kaynağını kullanıyorum. Performans olarak hiçbir sıkıntım yok fakat son 1 haftadır bilgisayarımı açtığımda ilk birkaç dakika PSU fanında garip bir gürültü geliyor ve sonrasında bu ses kesiliyor. Güç kaynağını açıp dikkatli bir şekilde temizledikten sonra bu ses yaklaşık 3-4 gün boyunca gelmedi. Sonrasında bu gürültü tekrar gelince fanın yağlanması gerektiğine dair bazı bilgiler ve videolar buldum, bu videoların hepsinde fanın arkasındaki etiketi açıp oradaki fan yatağına birkaç damla makine yağı veya sprey gres yağı döküyorlar. Ben de bu işlemi yapmak için fanı söktüğümde arkasındaki etiketin altında sökülebilecek bir yer yok, tamamen sert plastikten oluşuyor o kısım. Elimde ince makine yağı ve sprey gres yağı var. Fanı yağlama işlemini başka türlü nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Her fan yağlı göbek olmayabilir. Sürtme falan olmadığı halde sorun devam ederse yenileyin derim.

Buna yapılacak bir şey yok. Aldığım hazır sistemin içinde aynı PSU var. Genel olarak yüke binince sıcak havada sesli çalışıyor. Kesin çözüm fanı değiştirmek.
Ayrıca kendi gözlemlerime göre Xigmatek PSU konusunda başarılı ancak fan işlerinde başarısızlar.

Her fan yağlı göbek olmayabilir. Sürtme falan olmadığı halde sorun devam ederse yenileyin derim.
Peki fanın orta tarafında hafif kaldırınca bir boşluk oluşuyor içi görünüyor böyle etrafında rulman benzeri bir yapı var oraya oraya sprey gres sıksam hafif şekilde bir sıkıntı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Buna bakabilirsiniz. Genelde karşımıza bu tip fanlar çıkıyor. Olmazsa yeni konu açarsınız. Daha iyi tavsiyeler gelir.

Buna bakabilirsiniz. Genelde karşımıza bu tip fanlar çıkıyor. Olmazsa yeni konu açarsınız. Daha iyi tavsiyeler gelir.
Hocam bu fanların kaç pinli olduğunu göremedim fakat güç kaynağında 2 pin takma bölümü var.Nasıl takabiliriz? 3-4 pinli fanlar takıldığında bir sorun yaratır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı