Güç kaynağından ve hoparlörden cızırtı sesi gelmesi

LockNLoad

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar programcısı
Merhabalar yaklaşık 1-1.5 sene önce sistem topladım. 2 gün önce kasadan cızırtı sesi gelmeye başladı, fanlara birşey kaçmıştır diye düşünüp fazla umursamadım. Fakat kasanın içini açtığımda sesin güç kaynağından geldiğini fark ettim. İşin ilginç yanı ses sistemini açtığımda aynı ses oradan gelmeye başlıyor ve hoparlöre elimi değdirdiğimde ses artıyor. Kasaya değdirdiğimde seste bir değişiklik yok hep aynı şekilde devam ediyor. Hoparlörden de geldiği için elektriksel olabileceğini düşündüm. Size sormak istediğim arıza ne olabilir? Bu ürünlerin garantisi ne kadar ve aldığım yer normalde bilgisayar satan bir yer değil güvenlik sistemi kuran bir şirket. Tanıdık aracılığıyla kendi alışveriş yaptıkları yerden bana bilgisayar toplamışlardı. Acaba tamir edilecek bir şey midir? 1 ay sonra üniversiteye başlıyorum PSU'yu değiştirmem beni çok sıkıntıya sokar. Kulaklıkla dinlerseniz sevinirim şimdiden teşekkürler iyi forumlar...

Donanım Bilgisi:
  • STRIX-RX470-O4G-GAMING
  • ASUS Z170k
  • İntel i5-6500
  • Kingston 8 GB 2133 MHz DDR 4
  • HDD Seagate 1 TB 7200 RPM
  • Hı Level 240 GB
  • Cooler Master 600W
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kasanın arkasından duyulan ses
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hoparlörden duyulan ses

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. PSU'dan bir cızırtı gelmesi ve elle ses kuvvetlendiricili PC hoparlörüne olan yakın temasla bu "hon" sesi, PC'ye gelen evin topraklama sisteminin zayıflığı ile direk ilgili olabilir veya PC'ye gelen topraklama kablosu bağlantısının, uzatma prizi veya PSU'daki giriş kötü temasıyla hiç gelmemiş olabilir, bu 2 her arıza da PC'deki bir topraklama eksikliği ve zayıflığıyla kuvvetle muhtemel ilgilidir.

PSU'dan cızırtı gelmesi olayı ; PSU'da statik olarak biriken bir elektriğin (ölü elektrik olup örneğin çamaşır makinesi tamburu dönerken de bu oluşur ve topraklı yere kablosu birleiştiriken küçük kıvılcım atlaması oluşur, bu nedenle çamaşır makinelerini de mutlaka topraklı priz-fişle kullanıp statik elektriğin boşalmasını sağlarız, eğer toprak hattı çok sağlıklı ise.) devrenin uygun yerlerinde kıvılcım şeklinde içten iltken bir yere (bakır devre yollarına, kasa gövdesine, vb.) atlama yaparken çıkarabildiği bazı seslerdir, mutlaka.

Bir de PSU , içten SMPS trafoları sarımlarından izolasyonu bozulup da bu bozulma anlarında da yani SMPS trafo sarımlarındaki bir yerden kopma olayı olup bu var olan devreyi kıvılcımla tamamlamaya çalışması şeklinden dolayı olabilir, bobin yapısından dolayı bazen duyulmaması gereken sesleri dışarıya verebilen şekliyle de olabilir, ama bu teknik bir önem taşımaz, çünkü bazen tasarruf ampüllerinde de bazen bu ses dışarıya verilen (istenmeyen) şekliyle olur, örneğin. Ancak PSU'nuzda böyle bir durum hiç olmadığına göre ; sadece statik elektriğin içten kıvılcımla atlama sesidir bu ses, çok büyük ihtimalle.

Hoparlöre elin yaklaşmasyla ve elin değmesiyle insanın topraklı olan bedeni, hoparlör metal gövdesine çok yakın veya yakın temaslı olduğunda PSU'dan kasaya topraklama çok yetersiz geldiği ve örneğin stereo jakın veya 5+1 sistemin jakıyla anakartın dişi jakından topraklama alamadığı için, insan bedeninin uzantısı olan elinden bu topraklamayı veya çok yakın olduğunda da mağnetik bir topraklama etkileşimiyle bu topraklamayı indirekt yoldan alarak "hon" sesini verir, PC'ye gelen toprak hattındaki sıkıntı tam ortadan kalktığında her iki sıkıntı da ortadan kalkacaktır, bu konuda hiç merak etmeyin.

* Toprak hattı zayıf veya hiç olmayan, topraklama ucu bina dışında tam boşta olan bir topraklama hattıyla masaüstü PC'ler çalışmaya devam ederse, statik elektiğin toprağa değil, anakarta, işlemciye, RAM'e, ekran kartına, vb. diğer komponenetlere gidebilmesiyle bunlar zaman içinde bozulabilir, bu yüzden PC'deki topraklamaya çok fazla dikkat edilmeli.

* Kontrol kaleminin ucunu kasadaki PSU metal gövdesine değdirirken bir parmağınızla kontrol kaleminin parmakla basılan yerini tutarken kontrol kalemi yanarsa bu PC kasasındaki o anda aktif ve çok tehlikeli olabilen statik (ölü) elektriği gösterir. İyi bir topraklama hattına sahip ev veya çalışma ortamında kontrol kalemi kasadaki PSU'nun gövdesine değdirildiğinde kontrol kaleminin hiç yanmaması gerekir. Yanıyorsa çok büyük riskleri beraberinde (Komponentlerin statik elektrikle bozulması gibi) getirebilir, kısa zamanda bu aksaklığın mutlaka giderilmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı 2. el toplattığım bir masaüstü PC'de işlemci ve anakartımı statik elektriğe kolayca da kurban vermiştim, 2008 yılında. Ancak kontrol edebilmek amaçlı evde bir kontrol kaleminiz bulunmuyorsa önce onu satın almalısınız. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Öncelikle uzun uzun açıkladığınız için teşekkür ederim sorum şu olacak kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde topraklamadan kaynaklı bir problem varsa bu sorunu elektrikçi mi halleder,topraklamada bir sorun olabilir çünkü bina eski,anlamadığım kısım 1.5 yıldır kullanıyordum sonradan topraklama hattında bir problem oluşabiliyor mu?Bir de psu'da sorun olduğunu düşündüğüm için bir bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyordum topraklama hattına bakmadan götürmemeli miyim yani psu sağlıklı mıdır?Teşekkür ederim tekrardan cevaplarınız için.

Güncelleme:Az önce kontrol kalemi ile kontrol ettim güç kaynağının üst kapağında değil de vidasına değdirince ışık parlak yandı sanırım topraklama hattında sıkıntı var elektrikçi çağırana kadar pc yi açmayacağım bir de şey sormak istiyorum daha önce ekran kartından çok sorun çekmiştim hatta 3dmark sonuçlarını paylaşmıştım fakat konuya kimse cevap vermedi.Ben bilgisayarı 1 yıldır bu şekilde kullanıyorum acaba ekran kartı sorunum bu statik elektrik yüzünden midir garantiye yollamalı mıyım garanti kapsamına girer mi ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı