Güç kazanmak için ne yapılmalı?

Yusuf Kiraz 38

Decapat
Daha fazla  
Ben şu an vücut geliştirme ile uğraşıyorum ve bazı sorularım olacak.

1 hipertrofi nedir ve kaç set aralığında olmalıdır?

2 güçlenmek, çalıştığımız kiloları arttırmak için kaç set aralığında çalışmalıyız?

Hipertrofi kas gelişimi demektir. "Şu" set aralığında olur, diğerlerinde olmaz diye bir şey yok. Az ağırlık çok tekrar/set güzellemecilerine denk geldiniz sanırım.

İkinci sorunun cevabı da aynı şekilde.

Özellikle güçlenmek için yapacaksanız kesinlikle progressive overload yapmanızı öneririm. Uzun bir video ama tamamını izlemeniz sonucunda bu konuda aklınızda soru kalmayacaktır:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başlangıçta biraz canınız sıkılacak muhtemelen, çünkü kolay gelecek. Fakat ilerledikçe zorlaşacak çünkü sürekli olarak ağırlık ve tekrar artırdığınız bir sistem bu.

Tamam çok teşekkürler.

Hipertrofi kas gelişimi demektir. "şu" set aralığında olur, diğerlerinde olmaz diye bir şey yok. Az ağırlık çok tekrar/set güzellemecilerine denk geldiniz sanırım.

İkinci sorunun cevabı da aynı şekilde.

Bir de bir sorum daha olacak hazır siz gibi bilgili birine denk gelmişken. Şöyle bir söylenti var etrafta. Bir bölge antrenmanda 20 setten fazla çalışılmamalıdır diye. Bu doğru mu?

Son düzenleme:
Ya özellikle 20 set sınırı mı var bilmiyorum ama 20 set de over training gibi geliyor bana. Bölgesel bile çalışıyor, günde iki bölge çalışıyor olsanız bir bölge için 4 tane, bilemedin 5 tane hareket yeter. Mesela bicepste daha ne yapabilirsin ki? Cable curl, concentration curl, hammer curl, dumbbell curl, barbell curl... diye tüm curlleri tavaf etmenin anlamı nedir? Şunlardan bile her hareketten 3 set yapsan yine 20 etmiyor ki bu kadar yakın türden hareket bile fazla.

Kısacası: spesifik olarak 20 set diye bir sınır var mı emin değilim ama gereğinden fazla çalışılmaması gerektiği doğru.

Ya özellikle 20 set sınırı mı var bilmiyorum ama 20 set de over training gibi geliyor bana. Bölgesel bile çalışıyor, günde iki bölge çalışıyor olsanız bir bölge için 4 tane, bilemedin 5 tane hareket yeter. Mesela bicepste daha ne yapabilirsin ki? Cable curl, concentration curl, hammer curl, dumbbell curl, barbell curl... diye tüm curlleri tavaf etmenin anlamı nedir? Şunlardan bile her hareketten 3 set yapsan yine 20 etmiyor ki bu kadar yakın türden hareket bile fazla.

Kısacası: spesifik olarak 20 set diye bir sınır var mı emin değilim ama gereğinden fazla çalışılmaması gerektiği doğru.
Tamam anladım teşekkürler.

Geri
Yukarı